Antipyretika (paracetamol, aspirin, analgin, nurofen, teraflu) a další symptomatické látky na chřipku a nachlazení. Formy uvolňování (prášky, tablety, čípky) pro dospělé a děti. Recenze, popis a srovnávací analýza

  • Bronchitida

Antipyretika jsou v současné době na trhu bohatě zastoupena. Reklama nám slibuje zázračný lék na chřipku a jiné nachlazení, stačí vypít pilulku nebo rozpustit krásný sáček prášku ve vodě a zítra vám bude poskytnuto zdraví a elán. Podívejme se, jestli je to opravdu tak a co je za symptomatickými léky na chřipku a nachlazení.

Nejprve okamžitě načrtneme teplotní rozsah, ve kterém je nutné užívat antipyretické léky:

  1. Pro dospělého, který má nachlazení nebo chřipku, je to 38,5 stupňů Celsia nebo vyšší
  2. U dítěte, těhotných žen nebo lidí, kteří netolerují vysoké teploty, lze tento pruh snížit na 38 stupňů a nad tuto hodnotu

Nyní máme určitý rámec, ze kterého můžeme začít. Při teplotách pod uvedenými teplotami se můžete cítit špatně, utrpení se zdá být odporné, ale myslíte si, je to tak špatné? Může být lepší se odtrhnout od monitoru a prostě si lehnout, což již v případě nemoci zlepší celkovou pohodu.

Ve skutečnosti můžete ke snížení teploty u dětí (a také u dospělých) použít několik jednoduchých technik, kterým říkám fyzikální metody snižování teploty. Neznamená to použití léků nebo jiné chemie - čistá fyzika, když zahřáté tělo po navlhčení začne dobře vydávat teplo do vnějšího prostředí.

Prvním je tedy otření těla pacienta vodou (jen ne studenou nebo ledovou, ale jen chladnou), vodu lze předem zředit na polovinu vodkou nebo přidat obvyklý 6% ocet v poměru lžíce octa na litr vody. Pomocí houbičky můžete těmito roztoky otřít tělo horečnatého dítěte nebo dospělého. Efekt, ujišťuji vás, bude ohromující - mínus 0,5 - 1 stupeň na teploměru bude zaznamenán okamžitě. I když to nebude příliš dlouhé, kdo vám po chvíli zabrání opakovat postup.

Za druhé, mozek jen vře při teplotě. Můžete se také uchýlit k ochlazení, které sníží teplotu a poskytne výtok bolavé hlavě. Na čelo si můžete dát hadřík nebo ubrousek namočený ve studené vodě. Nemůžete přidat ocet nebo vodku a udržet ji na hlavě po dlouhou dobu, pravidelně zvlhčující.

Výše uvedené postupy by neměly být prováděny v konceptu. Je lepší na chvíli zavřít balkon nebo okno okna, pacienta klidně otřít, počkat, dokud trochu nevyschne, a nasadit ho na větrání, které předtím dobře přikrylo dekou nebo jít s pacientem do jiné místnosti.

Za třetí, není nutné se oblékat teple nebo zakrývat pacienta peřinami nebo přikrývkami. Oděvy by naopak měly být lehké, snadno absorbující pot, vyrobené z přírodních materiálů a měly by volně sedět. Deka by měla být také standardně tenká. Nechte běžnou výměnu tepla s okolním prostředím, nevarujte nemocného pod vrstvou přikrývek a péřových postelí.

Ze stejné opery, čtvrtého axiomu - při vysoké teplotě byste neměli dávat člověku maliny (obvykle dávají čaj s malinovým džemem nebo odvar z něj), tělo, když je horké, se ještě více zahřívá a stav a blahobyt osoby s teplotou se mohou jen zhoršit. Nenechávejte si nohy v hořčici (koupel z hořčice na nohy), tím se také zahřeje již zahřáté tělo.

Jako praktik se zasazuji pouze o tyto metody snižování teploty, jsou velmi účinné a pomáhají snižovat pouze nadměrnou teplotu. Ve skutečnosti je při vysokých teplotách v lidském těle spuštěna celá kaskáda buněčných reakcí, což vede k tvorbě lidského interferonu, velmi cenného ochránce, který pomáhá ničit viry. Nejedná se o nějaký umělý přípravek, který údajně obsahuje interferon, ale o jeho vlastní skutečný, a proto zvláště cenný. Za tímto účelem můžete bez problémů vydržet příznaky doprovázející nachlazení nebo chřipku..

Existují však chvíle, kdy se teplotní reakce stává patologickou, plus individuální nesnášenlivost vyžaduje zásah třetích stran a užívání antipyretik. Níže budeme hovořit o nejoblíbenějších z nich..

  • Paracetamol
  • Ibuklin
  • Koldakt
  • Tylenol
  • Teraflu
  • Nurofen
  • Analgin
  • Efferalgan
  • Panadol
  • Coldrex
  • Rinza
  • Rinzasip
  • Aspirin

Paracetamol. Jedná se o lék, který má analgetické, antipyretické a mírné protizánětlivé účinky. Působí nepřímo přes centra termoregulace a bolesti. Podle mých zkušeností je to velmi účinný lék, neobsahuje další chemická barviva a konzervační látky, což je důvodem značkových prášků z teploty, kde je hlavní složkou paracetamol - to je Panadol, Tylenol a Efferalgan. V tomto případě platíte za další složky ve složení léku, které nejsou vůbec nutné, aktivní složkou je stále paracetamol.

Je lepší použít ten, který je v tabletách (pro děti jsou vhodnější svíčky) v dávce - pro dospělé a děti starší 12 let - 500 mg jednou, denní dávka až 4 gramy (ze zkušeností, řeknu nepřesahujte na takové množství, paracetamol má velmi úzké terapeutické okno a mohou se vyvinout toxické poruchy v játrech, jakýkoli lék musí být užíván na doporučení a pod dohledem lékaře). Děti ve věku 6-12 let jsou předepisovány v dávce 250-500 mg, 1-5 let 120-250 mg, od 3 měsíců. do 1 roku - 60-120 mg až 4krát denně.

Kontraindikace:

  • závažné porušení funkce jater a ledvin
  • chronický alkoholismus
  • přecitlivělost na paracetamol

Nyní zvažte deriváty paracetamolu.

Ibuklin. Kombinovaný přípravek obsahující ibuprofen + paracetamol. Vzhledem k dobré toleranci většiny pacientů a slušnému terapeutickému účinku, pokud jde o snížení teploty a zbavení se teploty, doporučuji tento lék pacientům sám. Dostupné v tabletách.

Používá se v dávce pro dospělé, 1 tableta 3x denně.

Nepoužívejte na vředy a gastritidu zažívacího traktu, těhotenství a kojení, onemocnění jater a ledvin, chronický alkoholismus.

Panadol. Dříve velmi oblíbená droga, která dnes stále poskytuje dobrý prodej. Je to obvyklý paracetamol ve formě potahovaných tablet. Matky velmi milují dětský Panadol, který má pohodlnou formu uvolňování ve formě suspenze pro orální podání. I když, pokud se jedná o stejný paracetamol, tak proč platit více?

Coldrex. Našel jsem dvě formy uvolňování: tablety Coldrex a Codrex HotRem - prášek pro přípravu roztoku.

Tablety obsahují následující látky:

  • paracetamol 500 mg
  • kofein 25 mg
  • fenylefrin hydrochlorid 5 mg
  • terpinhydrát 20 mg
  • kyselina askorbová 30 mg

Prášek obsahuje:
  • paracetamol 750 mg
  • fenylefrin hydrochlorid 10 mg
  • kyselina askorbová 60 mg

Toto jsou hlavní léčivé látky ve složení a navíc existují další sladidla, zahušťovadla, barviva a další chemikálie, které nemají nic společného s léčbou.

Lék slouží ke snížení horečky, snížení bolesti a také ke zmírnění ucpání nosu. Chemické sloučeniny obsažené v jeho složení to umožňují.

Děti od 12 let nesmí užívat více než 3 sáčky denně. Nepoužívejte u dospělých a dětí déle než 5 dní.

Má velké množství kontraindikací pro přijetí:

  • zhoršená funkce jater a ledvin
  • tyreotoxikóza
  • cukrovka
  • srdeční onemocnění (infarkt myokardu, tachyarytmie)
  • arteriální hypertenze
  • glaukom s uzavřeným úhlem
  • chronický alkoholismus
  • hypertrofie prostaty
  • děti do 12 let

Měl by být používán s opatrností během těhotenství a kojení. Raději se poraďte s lékařem.

Coldact. Tobolky s prodlouženým uvolňováním. Odkazuje na symptomatické léky k léčbě nachlazení, chřipky a ARVI. Eliminuje bolest, horečku a výtok z nosu.

Používá se v dávce u dospělých a dětí starších 12 let - 1 tobolka každých 12 hodin po dobu 3-5 dnů.

Složení:

  • paracetamol 200 mg
  • fenylefrin hydrochlorid 25 mg
  • chlorfenamin (chlorfeniramin) maleát 8 mg

Existuje také mnoho kontraindikací:
  • těžká ateroskleróza koronárních tepen
  • arteriální hypertenze
  • dysfunkce jater a ledvin
  • cukrovka
  • tyreotoxikóza
  • glaukom s uzavřeným úhlem
  • těžká onemocnění jater, ledvin, srdce, močového měchýře
  • peptický vřed žaludku a dvanáctníku
  • onemocnění pankreatu
  • potíže s močením s adenomem prostaty
  • nemoci krevního systému
  • chronický alkoholismus
  • nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy
  • děti do 12 let

Nedoporučuje se používat během těhotenství a kojení.

Teraflu. Často zaměňována s Tamiflu, ale to jsou úplně jiné léky. Používá se jako symptomatický lék na nachlazení. Pomáhá v boji proti vysoké horečce, zimnici, bolestem hlavy a svalů, kašli, kýchání, výtoku z nosu.

Složení:

  • paracetamol 325 mg
  • feniramin maleát 20 mg
  • fenylefrin hydrochlorid 10 mg
  • kyselina askorbová 50 mg
  • a pomocné látky, sladidla, barviva atd..

K dispozici ve formě prášku pro rozpuštění ve vodě. Je nutné rozpustit obsah balení ve sklenici vařené horké vody a vypít horký. Může být užíván každé 4 hodiny podle potřeby, ale ne více než 3 dávky denně.

Kontraindikace přípravku Theraflu se skládají z přidání kontraindikací pro účinné látky tohoto léku a zahrnují:

  • zhoršená funkce jater a ledvin
  • tyreotoxikóza
  • cukrovka
  • srdeční onemocnění (infarkt myokardu, tachyarytmie)
  • arteriální hypertenze
  • glaukom s uzavřeným úhlem
  • hypertrofie prostaty
  • chronický alkoholismus
  • nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy
  • děti do 12 let
  • těhotenství a kojení

Rinza a Rinzasip. Rozdíly mezi oběma léky ve formě uvolňování a v menší míře ve složení účinných látek.

Rinza je perorální pilulka, která zmírňuje příznaky nachlazení nebo chřipky (horečka, bolest, výtok z nosu), které zahrnují:

  • paracetamol 500 mg
  • kofein 30 mg
  • fenylefrin hydrochlorid 10 mg
  • chlorfenamin maleát 2 mg
  • váhové pomůcky

Dávkování - 1 tableta 3-4krát denně. Maximální dávka jsou 4 tablety. Průběh léčby není delší než 5 dní.

Rinzasip je prášek pro přípravu roztoku a jeho následné podání dovnitř, eliminuje také příznaky nachlazení (horečka, bolest, rýma), zahrnuje:

  • paracetamol 750 mg
  • kofein 30 mg
  • feniramin maleát 20 mg
  • fenylefrin hydrochlorid 10 mg
  • sladidla, barviva a další pomocné látky

Dávkování - pro dospělé a děti starší 15 let, 1 sáček 3-4krát denně, ale ne více než 4 sáčky denně. Průběh léčby, stejně jako u tablet - ne více než 5 dní.

Stejně jako jakákoli kombinovaná léčiva mají Rinza a Rinzasip ve svých závazcích velké množství různých kontraindikací, které se získají součtem kontraindikací každé chemické látky, která tyto léky tvoří:

  • zhoršená funkce jater a ledvin
  • tyreotoxikóza
  • cukrovka
  • srdeční onemocnění (infarkt myokardu, tachyarytmie)
  • arteriální hypertenze
  • glaukom s uzavřeným úhlem
  • hypertrofie prostaty
  • chronický alkoholismus
  • nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy
  • děti do 15 let
  • těhotenství a kojení

Aspirin. Kyselina acetylsalicylová nebo aspirin jsou nesteroidní protizánětlivé léky. Má protizánětlivé, antipyretické a analgetické účinky a také inhibuje agregaci krevních destiček, to znamená snižuje srážlivost krve.

NEBERTE jako symptomatický lék na chřipku. V důsledku zvýšení propustnosti cévní stěny u tohoto onemocnění může být spolu s příjmem aspirinu způsobeno krvácení. Dospělí i děti NENÍ povoleno užívat chřipku aspirin. U dětí může užívání salicylátů navíc způsobit Reyeův syndrom, nebezpečnou komplikaci doprovázenou encefalopatií a infiltrací jater..

Kontraindikace užívání aspirinu jsou:

  • erozivní a ulcerativní onemocnění trávicího traktu (vředy, gastritida, eroze žaludku a střev)
  • hemofilie
  • hemoragická diatéza
  • disekující aneuryzma aorty
  • portální hypertenze
  • nedostatek vitaminu K.
  • selhání jater a / nebo ledvin
  • I. a III. Trimestr těhotenství
  • období laktace
  • přecitlivělost na kyselinu acetylsalicylovou a další salicyláty

Dávkování je individuální. U dospělých se jedna dávka pohybuje od 40 mg do 1 g denně - od 150 mg do 8 g; frekvence aplikace - 2-6krát denně.

Nurofen. Hlavní účinnou látkou tablet Nurofen pro orální podání je ibuprofen 200 mg a hmotnostní pomocné látky. K dispozici jsou také šumivé tablety pro rozpuštění ve vodě.

Je to nesteroidní protizánětlivé činidlo. Má analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky.

U dospělých a dětí starších 12 let se používá v dávce 200 mg 3-4krát denně, maximální počáteční dávka je až 400 mg 3-4krát denně. Maximální denní příjem - 1200 mg.
Děti od 6 do 12 let - 200 mg 4krát denně. Hmotnost dítěte musí být větší než 20 kg, aby bylo možné Nurofen používat.

Kontraindikace:

  • erozivní a ulcerativní léze gastrointestinálního traktu v akutní fázi, vč. peptický vřed žaludku a dvanáctníku, ulcerózní kolitida, peptický vřed, Crohnova choroba
  • závažné srdeční selhání
  • těžký průběh arteriální hypertenze
  • nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy
  • hemofilie, hypokoagulační stavy
  • leukopenie
  • hemoragická diatéza
  • závažná porucha funkce jater a / nebo ledvin
  • ztráta sluchu, patologie vestibulárního aparátu
  • III trimestr těhotenství, kojení
  • období laktace (kojení)
  • děti do 6 let
  • přecitlivělost na ibuprofen nebo na složky léčiva.

Analgin. Léčivá látka sodná sůl metamizolu je derivát pyrazolonu. Má antipyretické, analgetické a mírné protizánětlivé činidlo. Používá se při bolestech různého původu a při horečce způsobené infekčními a zánětlivými onemocněními.

Naleznete pod jmény: Baralgin a Trialgin. Hlavní účinnou látkou v těchto tabletách je stejný sodná sůl metamizolu.

Dávkovací režim. Dospělí nebo rektálně jsou předepsáni 250-500 mg 2-3krát denně. Maximální jednotlivá dávka je 1 g, denní dávka je 3 g. Jednotlivé dávky pro děti ve věku 2–3 roky jsou 50–100 mg; 4-5 let - 100-200 mg; 6-7 let - 200 mg; 8-14 let - 250-300 mg; frekvence přijetí - 2-3krát denně.
In / m nebo / u pomalu dospělých - 250-500 mg 2-3krát denně. Maximální jednotlivá dávka je 1 g, denní dávka je 2 g. U dětí se parenterální podání provádí v dávce 50-100 mg na 10 kg tělesné hmotnosti..

Kontraindikace:

  • dysfunkce ledvin a jater
  • nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy
  • krevní nemoci
  • přecitlivělost na deriváty pyrazolonu

Ve své praxi jej nepoužívám v žádné formě, protože výroba analginu, který nyní existuje na planetě (hlavně v Indii), je zaměřena na náš trh. V některých evropských zemích, USA, Japonsku a Austrálii se tento lék nepoužívá ani není zakázán z důvodu vzniku impozantní komplikace - agranulocytózy (onemocnění krve doprovázené snížením hladiny neutrofilů (neutropenie)), které může být smrtelné. Takže zapomeňte na obvyklou analginovou pilulku, existuje široký seznam léků, které jsou méně škodlivé a volně dostupné..

Bezmyšlenkové používání balených a chutných symptomatických léků na nachlazení a chřipku již vede k negativním důsledkům, mezi něž patří náhlé krvácení, otrava, a to vše proto, že lidé zapomínají, že za krásným sáčkem je lék, kterým lze také předávkovat. Například výše uvedené kombinované léky mají maximální denní dávku - obvykle 3-4 sáčky denně. Ne 10 pytlů, protože neopatrní soudruzi rádi dávají do sebe a své blízké, trochu stoupne teplota - okamžitě sáhnou po pytlíku. A kde je boj těla proti chorobám? Pokud bude líný, ztratí se zápis a mohou se připojit nějaké impozantní komplikace. A když v důsledku vzniklé komplikace dorazí na volání „samoléčitel“ sanitky, nemohou tyto projevy spojit ani s přijetím zázračných sáčků z teploty, což výrazně zhoršuje situaci nemocného.

Je také třeba si uvědomit, že při užívání vícesložkového léku nemůžete současně užívat jiné léky, které obsahují stejné účinné látky jako tento lék. Například nemůžete užívat společně čistý paracetamol a vícesložkové přípravky obsahující paracetamol..

Můj názor jako lékaře je takový: je lepší užívat jednosložkové (jedna účinná složka) léky. Pak, v případě vývoje patologických reakcí, je vždy možné pochopit, který lék způsobil tuto reakci, a adekvátně se vypořádat se vzniklou komplikací. Také v případě užívání jednoho léku bude tělo potřebovat mnohem méně energie, aby se rozložilo a absorbovalo, než symptomatické prášky a tablety přetížené konzervačními látkami, barvivy a jinými zbytečnými látkami. Energie mu bude užitečná v boji proti chřipce a nachlazení. Zvláště nestojí za to používat vícesložkové antipyretické a symptomatické léky v terapii u dětí, protože pro jejich tělo mohou být obzvláště škodlivé.

Analgin: účinné antipyretické vlastnosti, abstrakt

Analgin je lék, který lékárny nabízejí již mnoho desetiletí jako cenově dostupné a účinné analgetikum, antipyretikum, které má také protizánětlivý účinek. Analgin vyrábí většina velkých farmaceutických společností se sídlem v Rusku. Pacientům jsou nabízeny tablety s dávkou 0,5 gramu, injekcí 25 nebo 50% roztokem 2 ml (standardní balení obsahuje 10 ampulí).

Abstrakt, vlastnosti farmakologie

Farmakologický název účinné látky je metamizol sodný, který vypadá jako krystalický prášek bělavého odstínu. Hlavními účinky jsou schopnost eliminovat zánětlivé poruchy, snižovat zvýšenou tělesnou teplotu a snižovat závažnost příznaků bolesti. Rychle se vstřebává střevní stěnou, což umožňuje, i při použití tablet, v krátké době zvýšit koncentraci léčiva v krevní plazmě. Právě vysoká úroveň rozpustnosti umožnila vytvořit injekční formu.

Údaje nejnovějších lékařských studií naznačují možné nežádoucí projevy metamizolu sodného: dysfunkce hematopoetických orgánů, podráždění žaludeční sliznice až tvorba ulcerativních defektů při dlouhodobé léčbě. Proto musí být Analgin předepsán podle indikací v souladu s dávkovacím režimem. Aby se zabránilo podráždění gastrointestinálního traktu, je lepší předepsat lék po jídle. Účinek trvá 4 až 5 hodin od okamžiku podání.

Jaké vedlejší účinky byly pozorovány?

Pokud je Analgin užíván po dlouhou dobu, je možný útlum funkce krvetvorby, exacerbace peptického vředu. Během léčby je vhodné pravidelně předepisovat studii periferní krve. Doporučuje se, aby byly terapeutické kurzy krátkodobé. Zřídka se vyskytl pocit pálení žáhy, alergické příznaky (kopřivka, Quinckeho edém). Existují ojedinělé případy anafylaktického šoku po intravenózních injekcích.

Jak je předepsán Analgin?

K úlevě od silné bolesti, nižší teploty jsou dospělým předepsány (intravenózně, intramuskulárně) 1–2 ml 50% roztoku až 3krát denně. Maximální dávka během dne jsou 2 gramy. U dětí mladších 15 let se dávka vypočítá podle schématu: na 10 kg hmotnosti, 0,1 mililitru drogy. Subkutánní podání je zakázáno, protože podráždění tkáně může vést ke vzniku abscesů. Chcete-li zvýšit účinek snížení teploty, zkombinujte s roztokem difenhydraminu (1 ml, v noci, i / m).

Doporučuje se užívat tablety po jídle. Dospělí: 3krát denně po 0,5 g. Děti: jednorázová dávka se počítá v dávce 5–10 mg na kilogram hmotnosti podaná 3krát denně.

Kojení, těhotenství

Použití je kontraindikováno kvůli možným vedlejším účinkům během krmení, těhotenství.

Kdy je indikováno použití Analginu?

  • Podmínky se zvýšenou teplotou: chřipka, fokální, lobární pneumonie, ARVI.
  • Projevy bolesti s neuralgií, myositidou, bolestmi hlavy, dorzopatií, exacerbací pankreatitidy.
  • Traumatický syndrom bolesti.
  • Patologie zánětlivých kloubů: artritida, bolestivé pocity při artróze.

Předepisování Analginu je kontraindikováno

  • Patologie hematopoetických orgánů.
  • Bronchospazmus různého původu.
  • Kojení, těhotenství.
  • Dekompenzované poruchy ledvin, jater, peptický vřed.
  • Nedoporučuje se kombinovat s příjmem antialergik, antidiabetik, beta-blokátorů, léků obsahujících kodein.

Jaké analogy má Analgin?

Baralgin M, Spazdolzin mají podobné vlastnosti, které mají podobné terapeutické kontraindikace, vedlejší účinky a schéma použití. Drogy se vyrábějí v Evropské unii a jejich cena je 5-6krát vyšší.

Ketorol, Nise jsou dnes považovány za nejúčinnější anestetika, která jsou pro pacienty snáze snášenlivá, působí dlouhodobě, méně často vyvolávají zhoršení žaludečních onemocnění.

Kolik lék stojí?

Opusťte lékárnu bez lékařského předpisu. Průměrné náklady:

  • Analgin, č. 10, tablety 0,5 - 22-27 rublů.

Analgin jako antipyretikum

Nebo nový nadpis, #idasvekrov Brzy otevřu svůj blog, zjevně na Instagramu, s perličkami od mé tchyně, takže se situace zhoršila (rýma a tempo 38,5, ucpané uši), s dítětem 1 rok a 6 měsíců spíme spolu v pokoji, každý v moje postel, zjevně jsem ho nakazil, ráno manžel dá dítě tchýni, v tuto chvíli jdu na ORL, jsem propuštěn v poledne, moje tempo je 38,5, dítě má stejný hlen, rozhodneme se nechat dítě s babičkou a já musím ležet doma, abych ne zhoršit, říkám, že srazíme ibuprofen, dítě je alergické bez experimentů, výsledek, ve večerních hodinách babička neztrácí tempo v panice, dala analgin v pilulkách, přečtěte si v pokynech, že je antipyretikum, večer průjem, zhřeším na analginu, zuby nám narostly, takže očividně onemocnělo zimou infekce, to je otázka naší komunikace se tchýní, opět byla pravda, že dával ibuprofen, on nezpomalil, nevím, jak dlouho čekala na pokles, pak podala analgin... zdálo se, že míra klesla na 38... Zde jsou otázky v mé hlavě, zda je možné vzít obojí do jednoho lenost pro dítě 1g 6 měsíců, a od kdy máme analgin antipyretikum.

Anestetikum Analgin (metamizol sodný) - recenze

Nejběžnější lék proti bolesti a antipyretikum, ale jen málo lidí si myslí o jeho nebezpečí.

Vezměte analginovou tabletu z hlavy. Co může být jednodušší ?? A zdá se, že vždy pomůže, určitě existují prostředky a účinnější, ale jsou dražší a analgin stojí penny a je v každém domě. Jen málo lidí ale zároveň ví, že v mnoha zemích je užívání analginu již dlouho zakázáno a pouze zde jej bez váhání pijí v hrsti.

Složení analginu je jednoduché:

pomocné látky: bramborový škrob; cukr; stearát vápenatý; mastek

Dostupné v tabletách, injekcích a čípcích (pro děti). A každý z nás to považuje za zcela bezpečný a neškodný lék pro každou příležitost. Ne, samozřejmě, pokud ho nepijete často a občas s bolestmi hlavy, pak to nebude na škodu, ale někteří příliš věří v jeho výhody a polykají v balíčcích. To není přehnané, jakmile to můj příbuzný vypil na bolest, 3 kusy denně, a když o tom řekla doktorovi, byla zděšená a řekla, že byste mohli být paralyzováni. A to bylo na okamžik v 80. letech minulého století, to znamená, že i tehdy si lékaři byli vědomi údajné neškodnosti analginu, ale v zemích post-sovětského prostoru je analgin stále velmi běžný. Je obzvláště módní, když si to starší generace bere z hlavy. Zjevně se spustí reflex, že tento lék je časově testován, ne jako tyto nově objevené nepochopitelné „věci“, tj. banda neznámých drog s nesmyslnými názvy.

Ale pokud si přečtete kontraindikace a poznámky k analginu, pak vlasy stojí na hlavě a pohybují se. Přiznejte si to upřímně, četli jste někdy nebo alespoň viděli anotaci pro analgin? S největší pravděpodobností jste si je koupili jeden po druhém v papírové verzi a tam návod nebyl poskytován od slova vůbec. Nyní je však možné zakoupit v různých verzích, je také v baleních a podle toho existuje návod k droze, ale stále ji nečteme. Je to starý dobrý analgin, proč bys si ho měl přečíst?)

A ukázalo se, že není tak „laskavý“. Podívejte se na kontraindikace a vedlejší účinky:

leukopenie; vyrážka; agranulocytóza; bolest hlavy; horečka; závrať;

Kontraindikace

Nedoporučuje se používat Analgin pro: onemocnění krve; útlak krvetvorby; těhotenství (zejména první 3 měsíce, posledních 6 týdnů), laktace; individuální nesnášenlivost; s revmatickým záchvatem; dysmenorea; selhání ledvin, jater; aspirinové astma; bronchiální astma; leukopenie; anémie; dědičná hemolytická anémie (spojená s nedostatkem glukóza-6-fosfátdehydrogenázy).

Jak tedy vidíte, musíte to také brát s rozvahou, bylo by dobré ne často, jednou za měsíc vám to neublíží na hlavě, ale průběžně je lepší najít jinou drogu.

Léčba

Lékařský zdroj

  • Aromaterapie
  • Homeopatie
  • Dietetika
  • Kalení
  • Léčba
  • Naturopatie
  • Očista
  • Resuscitace
  • Bylinková medicína
  • Zdatnost

Analgin

Farmakologický účinek: Analgin má velmi výrazné analgetické (analgetické), protizánětlivé a antipyretické vlastnosti. Jako vysoce rozpustné a snadno vstřebatelné léčivo je obzvláště vhodné pro použití v případech, kdy je nutné rychle vytvořit vysokou koncentraci léčiva v krvi. Dobrá rozpustnost umožňuje široce používat analgin pro parenterální (obtok gastrointestinálního traktu).

Indikace: Analgin se používá k léčbě bolesti různého původu (bolesti hlavy, neuralgie - bolesti šířící se po nervu, radikulitida, myositida - zánět svalů), horečka (prudké zvýšení tělesné teploty), chřipka, revmatismus.

Způsob aplikace: Přiřaďte analgin perorálně, intramuskulárně nebo intravenózně.
Uvnitř po jídle.
Dávka pro dospělé - 0,25-0,5 g 2-3krát denně; s revmatismem - až 1 g třikrát denně.
Děti uvnitř - 5-10 mg / kg 3-4krát denně.
Intramuskulárně nebo intravenózně (se silnou bolestí) se dospělým podávají 1-2 ml 50% nebo 25% roztoku 2-3krát denně; ne více než 2 g denně.
Děti se podávají v dávce 0,1-0,2 ml 50% roztoku nebo 0,2-0,4 ml 25% roztoku na 10 kg tělesné hmotnosti.
Neaplikujte subkutánně, protože je možné podráždění tkáně.

Vyšší dávky pro dospělé uvnitř: jednotlivé - 1 g, denně - 3 g; intramuskulárně a do žíly: jednotlivě - 1 g, denně - 2 g.

Nežádoucí účinky: Při užívání analginu (zejména po dlouhou dobu) je možné potlačit hematopoézu (granulocytopenie, pokles obsahu granulocytů v krvi, agranulocytóza, nepřítomnost granulocytů v krvi), proto je nutné pravidelně provádět krevní testy.
Jsou popsány případy alergických reakcí po podání analginu a anafylaktický (alergický) šok po intravenózním podání léku.

Kontraindikace: Lék je kontraindikován v případě přecitlivělosti (kožní reakce atd.), Bronchospasmu (zúžení průdušek průdušek), poruch hematopoézy.

Formulář vydání:
Prášek,
tablety 0,5 g; 25% vs. 50%,
roztoky v ampulích po 1 a 2 ml.
Pro použití v dětské praxi se vyrábějí také tablety o hmotnosti 0,05; 0,1 a 0,15 g.

Podmínky skladování: Seznam B. V dobře uzavřených sklenicích z oranžového skla, chráněných před světlem.

Synonyma: Metamizol sodný, Metamizol, Dipiron, Ronalgin, Algokalmin, Algopyrin, Metapirin, Methylmelubrin, Minalgin, Noramidopyrin methansulfát sodný, Novaldin, Novamidazofen, Novapirin, Nosan, Nobolganalgin, Devalidinetalin, Ivallin, Novalgin, Novaminosulfon, Piralgin, Pirizan, Sulpirin, Toralgin.

Složení: 1-fenyl-2,3-dimethyl-4-methylaminopyrazolon-5-N-methansulfonát sodný.
Bílý nebo bílý krystalický prášek se sotva znatelným nažloutlým leskem.
Za přítomnosti vlhkosti se rychle rozkládá.
Snadno rozpustný ve vodě (1: 1,5), obtížný - v alkoholu.
Vodný roztok (pH 6,0 - 7,5) se sterilizuje při teplotě + 100 ° C po dobu 30 minut.

Dodatečně:
Analgin je také součástí kombinovaných přípravků acabel, liniment "naftalgin", remidon, tablety "anapirin".

Pozornost!
Před použitím léku Analgin byste se měli poradit se svým lékařem. Tato příručka slouží pouze pro informační účely..

Antipyretikum: pravidla pro bezpečné použití

Jak si vybrat antipyretikum?

Antipyretické léky se obvykle používají, aniž by si mysleli, že mají své vlastní kontraindikace a vedlejší účinky, své vlastní dávky. Porušení pravidel přijímání však může vést k nežádoucím důsledkům. Jaké vlastnosti antipyretik je třeba vzít v úvahu, aby vaše tělo zvládlo nemoc a neškodilo? Jak si vybrat antipyretikum?

Antipyretikum: návod k použití

Horečka nebo hypertermie je reakce těla na infekční a zánětlivý proces. Se zvyšováním teploty se infekční agens množí pomaleji a imunitní systém se aktivuje - tvoří se více imunoglobulinů a interferonů. Proto není vždy nutné snižovat teplotu. Teploty až 38 ° C - ochranné a pomáhají tělu odolávat.

Antipyretika, stejně jako jakékoli léky, mají vedlejší účinky. Kyselina acetylsalicylová (aspirin) dráždí žaludeční sliznici, může vyvolat alergickou reakci (bronchiální astma aspirinu) a u dětí často vyvolává Reyeův syndrom (velmi závažná porucha doprovázená poškozením jater a mozku). Metamizol sodný (analgin) může narušit tvorbu krevních buněk a vyvolat vnitřní krvácení, závažné alergické reakce. Paracetamol může ovlivnit stav a funkci jater a může mít hepatotoxický účinek. Ibuprofen a mnoho dalších nesteroidních protizánětlivých léků je známo pro riziko gastropatických účinků (nevolnost, zvracení, podráždění žaludeční sliznice), navíc mohou negativně ovlivnit buněčné složení krve a funkci ledvin.

To je důležité! Antipyretika by neměla být zneužívána a používána v případě mírného onemocnění..

Při užívání antipyretik musíte dodržovat doporučené dávkování a frekvenci podávání. Kombinované přípravky proti kašli a nachlazení ve formě šumivých tablet a prášků pro přípravu horkých nápojů jsou samy o sobě spolehlivým a účinným prostředkem, ale dávková forma, ve které se vyrábějí, přispívá ke zbytečně častému používání. Mnoho lidí je používá jako osvěžující a zahřívací prostředek namísto obvyklého hrnečku čaje..

Abyste správně užívali antipyretika a nevystavovali se riziku předávkování a vedlejším účinkům, musíte jasně pochopit, co se v těle děje, když teplota stoupá a jak na ni působí různé typy antipyretik..

Jak se teplota zvyšuje??

Lékaři rozlišují 3 období vývoje febrilního syndromu:

  • rostoucí nárůst teploty
  • dosažení maximálních hodnot
  • normalizace.

Všechny terapeutické akce zaměřené na potírání příznaků a následků horečky budou záviset na období..

Počáteční období horečky je charakterizováno zhoršením pohody pacienta (malátnost, slabost), bolestmi hlavy, bledostí kůže, silnou zimnicí. Snižuje se pocení a pokožka vypadá suchě a chladně (kvůli podkožnímu vazospazmu). U dětí v prvních letech života začíná zvýšení teploty často slzavostí, nevolností a zvracením..

Jak teplota stoupá, stav pacienta se prudce zhoršuje, jsou zde bolesti svalů, tíha v hlavě, pocit tepla a silná slabost. Kůže získává jasně růžovou barvu a je na dotek horká a vlhká. Práce nervového systému je narušena, chuť k jídlu zmizí, může být narušen spánek, ale hlavní stížností pacientů během tohoto období je silná bolest hlavy a celková malátnost.

Třetí horečnaté období (pokles teploty) může nastat velmi rychle - kriticky nebo postupně - lyticky. Rychlý pokles tělesné teploty je nežádoucí, protože mohou být doprovázeny poklesem krevního tlaku, snížením cévního tonusu a oslabením pulzu. Pacient si v tuto chvíli stěžuje na závratě, slabost a letargii, silně se potí. S postupným snižováním teploty příznaky horečky zmizí hladce, aniž by došlo k přetížení celého těla. Nejčastěji v takové situaci pacient pociťuje slabost, pocení a bez povšimnutí usíná.

Když je třeba snížit teplotu?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Pro někoho je zvýšení teploty pouze o 1 ° C již doprovázeno nepříjemnými pocity, zatímco jiná osoba zůstává aktivní a efektivní, i když teplota stoupne na 38 ° C. O otázce užívání antipyretik by proto mělo být rozhodnuto individuálně, s přihlédnutím ke všem charakteristikám stavu pacienta a průběhu onemocnění. Existují však obecná doporučení:

  • teplota se doporučuje snížit, pokud stoupne nad 38-39 ° С;
  • pokud pacient (dospělý nebo dítě) trpí kardiovaskulárními chorobami nebo chronickými poruchami nervového a dýchacího systému, teplota se sníží, aniž by čekala, až se zvýší na kritickou úroveň;
  • dokonce i ne příliš vysoká teplota se sníží, pokud má pacient těžkou horečku;
  • u dětí, které mají tendenci reagovat na teplotu záchvaty, také snižte teplotu, než dosáhne vážných čísel.

Když teplota stoupá, je důležité si uvědomit:

  • žádné antipyretické léky nefungují bez přiměřeného pitného režimu;
  • nedoporučuje se snižovat teplotu „lidovými“ metodami, zejména pokud jde o léčbu dětí (s výjimkou pití velkého množství tekutin a tření vodou při pokojové teplotě);
  • kombinované antipyretické a studené léky jsou pro děti nežádoucí;
  • ke snížení teploty u dospělých se doporučuje používat léky na bázi paracetamolu, ibuprofenu, kyseliny acetylsalicylové a metamizolu sodného;
  • ke snížení teploty u dětí mladších 12 let se používají pouze antipyretika na bázi paracetamolu nebo ibuprofenu a pouze ve věkových dávkových formách - nemůžete používat konvenční léky, jednoduše snížením dávky!

Jaký je rozdíl mezi různými antipyretiky

Všechna antipyretika zahrnují jednu ze 4 složek: paracetamol, ibuprofen, kyselinu acetylsalicylovou nebo metamizol sodný.

Paracetamol má výrazný antipyretický a analgetický účinek. Postupně a po dostatečně dlouhou dobu snižuje zvýšenou tělesnou teplotu a také pacienta zbavuje bolesti hlavy a svalů. Paracetamol zároveň zřídka způsobuje komplikace zažívacího, nervového a hematopoetického systému. Nemělo by se užívat více než 4krát denně: dospělí a děti starší 12 let - 500 mg nebo 1 g, děti od 3 měsíců do 12 let - ve věkové dávce uvedené v pokynech k léku.

To je důležité! Ke snížení teploty u dětí mladších 12 let se používají pouze antipyretika na bázi paracetamolu nebo ibuprofenu a pouze ve věkových dávkových formách.

Ibuprofen začíná rychle působit a poskytuje dlouhodobý antipyretický účinek. Kromě toho má analgetické a protizánětlivé účinky a v poslední době se objevují zprávy, že užívání ibuprofenu má pozitivní vliv na fungování imunitního systému. Užívá se ne více než jednou denně: pro dospělé - pro děti - ve věkové dávce.

To je důležité! Kyselina acetylsalicylová se používá pouze u pacientů starších 15 let, ne více než 3krát denně po dobu

Kyselina acetylsalicylová má stejně jako ibuprofen antipyretické, protizánětlivé a analgetické účinky, ale zároveň častěji způsobuje vedlejší účinky: poruchy srážení krve, křeče dýchacích cest, podráždění žaludeční sliznice atd..

Metamizol sodný má výraznější analgetický účinek a poněkud méně antipyretický a protizánětlivý. Ke snížení teploty se tato látka nejčastěji používá ve formě intramuskulárních injekcí - když je naléhavě nutné „snížit“ teplotu. Nedoporučuje se užívat sodnou sůl metamizolu bez lékařského předpisu. velmi vysoké riziko závažných alergických reakcí a poruch hematopoézy.

Informace na webu slouží pouze pro informaci a nejsou doporučením pro vlastní diagnostiku a léčbu. V případě lékařských dotazů se poraďte s lékařem.

Jaké léky lze použít k úlevě od bolesti a horečky

Přečtěte si také
  • Ticho nevyhnutelně. Jak pomoci v případě ztráty hlasu

Nejprodávanějšími léky na světě jsou antipyretika a léky proti bolesti. S příchodem zimy a nárůstem výskytu SARS a chřipky jejich popularita jen roste. Hlavní klinický farmakolog Petrohradu Alexander Khadzhidis vysvětlil, jak se populární léky navzájem liší a co je třeba zvolit z této odrůdy ke snížení teploty.

Před rokem, během chřipkové epidemie, byli petrohradští lékaři z Botkinovy ​​nemocnice a N.V. Janelidze vyzval obyvatele města, aby nesnižovali teplotu „Analginem“, „Aspirinem“ a užívali paracetamol přesně podle pokynů. Hlavní klinický farmakolog Petrohradu Alexander Khadzhidis s nimi nesouhlasí. Je přesvědčen, že za určitých omezení a pravidel přijímání mohou být všechny tyto léky bezpečné a velmi účinné..

- Kombinované přípravky ke zmírnění příznaků nachlazení, které obsahují paracetamol, jsou rozšířené po celém světě (v Rusku jsou dobře známy pod obchodními názvy Coldrex, Fervex, TeraFlu a další - pozn. Red.). Jsou lékaři z celého světa tak negramotní, že pokračují v užívání toxického paracetamolu? Nemyslím si.

Léky, které snižují teplotu a současně mají analgetický a protizánětlivý účinek, tvoří celou skupinu nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID). Slovo „nesteroidní“ znamená, že nejsou hormonální, což znamená, že nemají vedlejší účinky, které steroidy dávají..

- Na světě existuje jen několik léků, které mohou léčit ARVI a chřipku. Ale nevidím smysl v jejich přijímání: životní cyklus (replikace) většiny virů je 5-7 dní, takže víra, že „pokud je léčena nachlazení, odezní za 7 dní, a pokud nebude léčena, za týden“ je zcela oprávněná v vztah k ARVI. Ale žít a pracovat týden s bolestmi hlavy a ucpaným nosem je těžké. Proto je jmenování symptomatické léčby, která zmírní nepohodlí, zcela oprávněné, - vysvětluje Alexander Hadzhidis.

- Pokud chce člověk snížit teplotu a zbavit se bolesti, musí pochopit, že se jedná pouze o příznaky nemoci, kterou neléčí, ale pouze usnadňuje její průběh. Při výběru léku v tomto případě byste proto měli vyhodnotit riziko nežádoucích účinků a přínosy léku. Jednoduše řečeno, je lepší snášet teplotu a bolest, než snížit teplotu a ublížit si navíc, - říká Alexander Hadzhidis.

Co jsou antipyretické léky?

- Ještě před 25 lety existovalo pouze 8 hlavních skupin nesteroidních protizánětlivých léků, nyní jejich počet dosáhl 15, ale nikdo nemůže jmenovat jejich přesný počet. Asi 100–150 jmen původních léčiv z této skupiny je registrováno po celém světě a existují tisíce generik (generik), - vysvětluje hlavní klinický farmakolog Petrohradu. Vznikající nesteroidní protizánětlivé léky si okamžitě získaly popularitu a nahradily opioidní analgetika, protože na rozdíl od nich netlačily dýchání, měly však méně výrazný analgetický účinek.

Všechny NSAID jsou rozděleny do dvou skupin:

„Staré“ léky (první generace): kyselina acetylsalicylová („Aspirin“, „Citramon“ atd.), Ibuprofen („Ibuprofen“, „Nurofen“, „Naproxen“, „MIG“ atd.), Diklofenak („Voltaren“ "," Diclofenac "," Diclac "atd.), Indomethacin (" Metindol "," Movimed ") atd., Fenylbutazon (" Butadion "atd.)

Za posledních 15–20 let se na trhu objevily „nové“ léky druhé generace - selektivní inhibitory cyklooxygenázy-2 (COX): meloxikam („Movalis“, lék ze „starých“ oxikamů, který vykazoval selektivní účinek), nimesulid („Nimesil“ „Nise“ atd.) A skupina koxibů (celecoxib - „Celebrex“, etorikoxib - „Arcoxia“).

- Mechanismus účinku nesteroidních protizánětlivých léků byl objeven až na počátku 70. let. Všechny NSAID působí inhibicí takzvaného enzymu cyklooxygenázy. 20 let po objevu, na počátku 90. let, vědci zjistili, že tento enzym má dva subenzymy: cyklooxygenázu-1 a cyklooxygenázu-2. A v závislosti na tom, který lék který enzym inhibuje, může mít různé účinky. Za objev mechanismu působení NSAID dostali vědci Nobelovu cenu za medicínu. - vysvětluje Alexander Hadjidis.

Léky první generace (Aspirin, Ibuprofen, Analgin) tedy ovlivňují oba subenzymy a jsou neselektivní: proto mají nejen antipyretické a analgetické účinky, ale také způsobují vedlejší účinky typické pro NSAID: ulcerogenní účinek (provokuje vředy), nefrotoxicita, schopnost vyvolat bronchospazmus, snížení množství moči vylučovaného tělem (oligurie). Nebezpečí těchto léků je spojeno nejen přímo s objektivními vedlejšími účinky, ale také se skutečností, že Rusové jsou zvyklí je brát z rozmaru bez přímých indikací. U 20–25%, tedy u každé čtvrté nebo páté, se při užívání antipyretik první generace objeví vedlejší účinky.

Lékaři často nemají čas si všimnout vedlejšího účinku užívání jednoho nebo druhého antipyretika a analgetika a zůstávají bez povšimnutí. Ukazuje se, že to v budoucnu nebudou moci vzít v úvahu při předepisování léků jiným pacientům. A samotní pacienti s nekontrolovaným příjmem léku nemohou pochopit, že vedlejší účinky jsou způsobeny právě jimi..

- Mnoho lékařů pacientům nevědomě předepisuje lék indomethacin (Metindol), po dvojnásobném užívání léku se pacientova diuréza snižuje, ale lékaři nemají čas si tento vedlejší účinek všimnout, - říká klinický farmakolog.

Léky druhé generace (selektivní) mají mnohem méně vedlejších účinků typických pro NSAID první generace (poškození gastrointestinálního traktu), ale ukázalo se, že jsou kardiotoxické, to znamená, že mají špatný vliv na práci srdce. Tento vedlejší účinek se objevil v důsledku skutečnosti, že ztratili antiagregační vlastnost léků první generace, to znamená, že mohou přispívat k tvorbě krevních sraženin..

- Symptomatická léčba nezahrnuje systematické a trvalé užívání antipyretik a analgetik. Osoba má horečku nebo bolesti zubů - pil pilulku. Pokud lékař navrhne užívat tyto léky neustále, měli byste být opatrní. Protože v dávkách, které jsou přijatelné pro jedno použití, budou vedlejší účinky minimální. - vysvětluje Alexander Hadjidis.

Musím vůbec snížit teplotu??

Horečka je způsob, jak odolávat nemocem. V této době tělo produkuje látku zvanou interferon. S poklesem teploty je produkce interferonu potlačena, což znamená, že se snižuje odolnost těla.

- Z nějakého důvodu ne příliš chytří lékaři předepisují pacientům nejprve antipyretické léky a poté imunomodulátory - údajně k výrobě interferonu, to znamená, že dělají absurdní a nelogické věci: nejprve zakazují tělu bojovat s infekcí a poté ho přinutit, aby to udělal uměle. Ve vyspělých zemích neexistuje žádná taková skupina léků jako interferonogeny (léky, které stimulují produkci interferonu). Interferony mohou fungovat, pouze pokud jsou podávány parenterálně, ai přesto je jejich účinnost sporná. U nás jsou tyto léky extrémně populární, přestože jsou k ničemu. - říká Alexander Hadjidis.

Zajišťuje, že obecně není nutné „pronásledovat“ teplotu, pokud „není nebezpečná“: v drtivé většině případů jde o teplotu až 38–38,5 C. Alexander Khadzhidis však varuje, že není nebezpečná, pouze pokud jste si jisti diagnózou a víte, že vysoká teplota není způsobena bakteriální infekcí, ale také v případě dobré „tolerance“ teploty. Je bezpodmínečně nutné snížit horečnatou teplotu doprovázenou křečemi. A také, pokud jste již zažili horečku, která vyvolávala křeče.

Kyselina acetylsalicylová („aspirin“)

Kyselina acetylsalicylová a jeden z jejích mnoha obchodních názvů "Aspirin" se již dlouho stala synonymy po celém světě, stejně jako všechny kopírky a kopírky, SUV a džípy, pleny a pampers.

- Kdybych byl dotázán, co bych vzal na pustý ostrov, pak jednou ze tří věcí by bylo balení Aspirinu, protože je to multifunkční lék: snižuje teplotu, zmírňuje bolest a má protizánětlivé a protidoštičkové účinky a případně další neznámé látky více efektů. - říká Alexander Hadjidis. - U akutních respiračních virových infekcí však užívání přípravku „Aspirin“ (zejména u dětí do 12 let) může způsobit rozvoj vážného poškození jater a centrálního nervového systému - Reyeho syndrom. Nedoporučuje se používat u těch, kteří trpěli gastrointestinálním vředem.

Aby se zabránilo vzniku krevních sraženin, lékaři doporučují užívat 75-150 mg kyseliny acetylsalicylové denně. Pokud člověk chce snížit pravděpodobnost vzniku vředu, vezměte si "Aspirin" (kyselý přípravek) s alkalickými nápoji - například minerální vodou "Borjomi" nebo "Essentuki". V tomto případě však absorpce léčiva klesá. Chcete-li zvýšit terapeutický účinek, musíte jej užívat s kyselými nápoji, jako je džus, a uvědomit si možné vedlejší účinky..

Ulcerace, jako vedlejší účinek většiny NSAID, podle hlavního klinického farmakologa v Petrohradě nezávisí na tom, zda jste pil pilulku nebo si vzali injekci, jedná se o systémový vedlejší účinek. Výrobci všech antipyretik se snaží minimalizovat riziko snížením lokálního kontaktu se žaludeční sliznicí, jako jsou šumivé tablety, enterické tablety nebo kombinace léků. Například nyní populární lék "Cardiomagnyl" kombinuje dvě účinné látky (hydroxid hořečnatý - báze, alkálie a kyselina acetylsalicylová - kyselina). Tento lék však může být jednoduše neúčinný, protože se jeho dvě hlavní složky navzájem neutralizují. Ale podle Alexandra Hadjidise je myšlenka správná.

Paracetamol

Hlavní klinický farmakolog v Petrohradě staví paracetamol na první místo při snižování teploty. Jelikož není protizánětlivým lékem, nemá vedlejší účinky spojené s NSAID..

Podle Alexandra Hadžidida paracetamol ve středních terapeutických dávkách prakticky nezpůsobuje vedlejší účinky. Ve velmi vzácných případech (ojediněle) se může objevit hypoxie tkáně a vyrážka. Varování týkající se hepatotoxicity (škodlivých účinků na játra) jsou spojena s nedodržováním pravidel přijetí. Vážný toxický účinek na játra má jednorázový příjem 10 g paracetamolu - 20 tablet v dávce 0,5 g. Osoba, která takovou dávku užila, by podle jeho názoru sotva byla podvědomě.

Pokud je člověk zdravý a nemá onemocnění jater a ledvin - orgány, které zpracovávají a odstraňují produkty rozpadu paracetamolu, nebudou s jeho užíváním žádné problémy. Je jednoznačně kontraindikován při selhání ledvin, alkoholismu a také v kombinaci s jinými léky, například obsahujícími fenobarbital nebo jiné induktory jaterních enzymů, mezi něž patří ethanol.

- Zvláštní opatrnost při užívání léku by měla být prokázána těm, kteří trpí onemocněním jater: například u akutní hepatitidy se zvyšuje průtok krve játry a paracetamol se v játrech ještě lépe metabolizuje, což znamená, že v těle je více toxických produktů rozpadu léčiva (metabolitů). Cirhóza, při které jsou naopak sníženy téměř všechny funkce jater, také významně zvyšuje nebezpečí toxického účinku léku s potenciálně smrtelným následkem. - vysvětluje Alexander Hadjidis.

Aby se zabránilo nežádoucím účinkům při užívání paracetamolu u dospělých i dětí, je třeba dodržovat přesnou dávku léku: jedna dávka pro děti by měla být 10 až 15 mg / kg. Alexander Hadzhidis doporučuje užívat drogu jednorázově - když teplota stoupne, a ne čtyřikrát denně - „jen pro případ“.

Metamizol sodný ("Analgin")

- Před více než 25 lety američtí vědci prokázali toxicko-alergický účinek metamizolu sodného. To znamená, že po první injekci může způsobit závažné alergické reakce, které nezávisí na dávce léku, vysvětluje Alexander Hadzhidis. Podle Americké akademie lékařských věd, pokud například peniciliny - jedna z nejvíce „alergických“ skupin léčiv způsobují anafylaktický šok, v jednom případě z 5–7 milionů, pak u „Analginu“ je frekvence tohoto vedlejšího účinku jeden případ u 40–50 tisíce lidí. Bez ohledu na četnost nežádoucích účinků farmakolog připomíná, že v každém případě anafylaktický šok vždy představuje pro člověka smrtelné nebezpečí..

Vědci prokázali, že lék způsobuje agranulocytózu, to znamená, že vyvolává pokles počtu bílých krvinek v krvi a člověk se stává prakticky bezbranným proti bakteriím a houbám. Jak však vysvětluje Alexander Hadjidis, všechny skupiny pyrazolonů mají stejné vedlejší účinky, včetně indomethacinu. Zmírňuje bolest, ale po dvou použitích způsobuje oligurii a vede k poruchám elektrolytů, které mohou být plné narušení srdce..

- Jak se ukázalo, frekvence toxicko-alergických reakcí na "Analgin" je způsobena genetickou vadou. Studie však ukázaly, že národy Balkánského poloostrova nemají takovou vadu, a proto nadále aktivně užívají „Analgin“. Američané tuto drogu úplně opustili před 20 lety kvůli jejím vedlejším účinkům. Ale teď to po chvíli znovu vrátili do lékařské praxe jako rezervu, rezervní lék, - vysvětluje Alexander Hadzhidis.

Jedinou výhodou přípravku "Analgin" oproti jiným antipyretickým a analgetickým lékům byla po dlouhou dobu jeho injekční forma. Asi před 5 lety se pro parenterální podání objevil paracetamol („Perfalgan“), ale jeho cena je několikanásobně vyšší. „Analgin“ proto zůstává nejoblíbenějším lékem proti bolesti pro použití v systému veřejného zdraví..

Pokud "Analgin" zmizí z ruských nemocnic, hlavní klinický farmakolog navrhuje zapamatovat si "Ketorolac": pokud jde o sílu účinku, tyto léky jsou srovnatelné, ale pravděpodobnost vedlejších účinků ve druhém není o nic menší.

Ibuprofen a diklofenak

Alexander Hadzhidis považuje léky na bázi ibuprofenu a diklofenaku za jedno z nejbezpečnějších mezi antipyretiky.

- Z nějakého důvodu je pro nás obvyklé užívat „Analgin“ - proti bolesti a paracetamol - při teplotě, ale to je špatně. Všechny léky ze skupiny NSAID a paracetamol budou mít jak antipyretické, tak analgetické účinky. Před 20–30 lety, když jsem začal učit, jsem studentům řekl, že Aspirin nahradí nové moderní léky. A teď jsou všichni tam, jen některé léky nejsou umístěny jako antipyretika, například Voltaren. Ačkoli tento lék také účinně "srazí" teplotu, - vysvětluje Alexander Hadzhidis.

Hlavní klinický farmakolog s opatrností vyzývá k užívání kombinovaných antipyretik. Budou fungovat, ale budou mít také více vedlejších účinků, v poměru k počtu složek v nich. Pozoruhodným příkladem kombinovaného léku je pětikomponentní Pentalgin (drotaverin + kofein + naproxen + paracetamol + feniramin maleát). V některých kombinovaných přípravcích v kompozici koexistují paracetamol a fenobarbital („Pentalgin-ICN“), což není příliš vhodné: fenobarbital podporuje aktivnější tvorbu toxického produktu rozkladu paracetamolu (metabolit), což zvyšuje toxicitu paracetamolu.

Podle Alexandra Hadzhidise budou všechny NSAID určitě pracovat na nejběžnějších typech bolesti (bolesti zubů a hlavy). Pokud je bolest způsobena zánětem (artritida, bursitida), pak nejlepší účinek proti bolesti bude mít lék, který má vyšší protizánětlivé vlastnosti (vyhrávají léky na diklofenak).

Ale drotaverin („Drotaverin“, „No-shpa“), navzdory hlasité reklamě, nezbaví bolesti zánětlivého původu. A obecně, vysvětluje farmakolog, se tento lék nepoužívá nikde kromě Ruska a Maďarska..

* - všechny obchodní názvy drog v textu označují redaktoři „Dr. Peter“

© Dr. Peter

6 komentářů Zanechat komentář

„Interferony mohou fungovat, pouze pokud jsou podávány parenterálně, ai přesto je jejich účinnost sporná.“ Podle hlavního klinického farmakologa v Petrohradě.

O jejich účinnosti ale nepochybuji. Dětem jsou nyní 3 roky - pouze s interferonovými svíčkami (nebudu dělat reklamu výrobci, i když by to stálo za to) a jsme zachráněni. Pomáhají perfektně, během několika hodin teplota klesne, dítě se mnohem snáze objeví, objeví se veselost. Druhé dítě navíc nechytí virus z prvního, jak to obvykle bývá. V Rusku byla vyvinuta vynikající droga. A skutečnost, že celý svět, zombifikovaný reklamou, sedí na chladných horečkách a jiných odpadcích - no, nechte je sedět, protože jejich zdraví není škoda.

Tady, jen před týdnem - moje dcera onemocněla, kašel, sliz, teplota (ne 38-39, ale tam), vyčerpaná, nezbedná, lže. Zavolali okresního policistu, sepsali seznam 5 jmen (všechny léky byly pro orální podání). Ptáme se - není to na 3leté dítě příliš? Ne, dobře, říká. Dobře, šel jsem do lékárny a dal 1000 rublů. Než jsme to všechno nacpali, rozhodli jsme se osvědčenou metodou - když jsem spal, dali do zadku svíčku. Ve skutečnosti rozbalený seznam za 1000 rublů. a zůstali na polici, z pomocných přípravků používali pouze kapky do nosu a sirup proti kašli. Následujícího dne se dítě už cítilo dobře, hrálo, četlo a netrpělo. Pokračujte v samoléčbě po dobu 3-4 dnů.
Tyto léky (fervexy atd.) Stojí 5 až 10 rublů za cenu a v lékárně se prodávají již pod 200. Není divu, že takové superzisky stačí na farmakologické starosti se vším - a na krabici zombie stokrát denně procházejte jejich reklamami a lékaři v polikliniky „stimulují“ tak, aby bylo předepsáno nezbytné a jaký výzkum je třeba objednat.

Olegu, často mi pomohla teplota jen ve snu, když ještě všichni tito úžasní „feroni“ nebyli.

Interferony nemají žádný účinek na profylaktické použití a na léčbu ARVI. Studie byla prováděna v období akutních respiračních virových infekcí. Ztráta peněz.

Od Nise se mi v jícnu v rekordním čase vytvořily vředy. Tady je druhá generace. Všechny léky jsou naprosto škodlivé. Jak se říká - něco léčíme, ale něco ochromujeme. Přesně tolik lidí v první generaci bylo vyléčeno a žije a je v pořádku. Prostě vynalezli a kdo jsou morčata? Ano, obyčejní lidé. Myslíte si, že lékaři nejsou placeni navíc za to, co jim předepisují? A někdy v některých lékárnách. Vyděláváme spoustu peněz, i když existují levné. A nejen levné, ale časem prověřené a mnoho generací.

- COLDREX, lízátka, pastilky, ANTIBIOTIKA. CELKEM 600-1500 RUB. NEVIDĚL JSEM, ŽE JE POTŘEBNÉ HOVORIT SE S VÝROBCEM, TO JE JEJICH PRÁCE, ALE ROZHODNUTÍ SE UPRAVIT MALÝ VÝKON. Takže jsem byl na řadě. - Co mi radíš na kašel? - Lízátka "...." - Kolik jich je? - 300 rublů - KOLIK? Mluvte hlasitě, PROSÍM, PROSÍM ZLATO. - 300 RUBLŮ !! - MÁTE MUCALTIN? - ANO. - JAK MOC JE? - 5 rublů - HLASUJÍCÍ, SLYŠUJEM ŠPATNĚ! - 5 RUBLŮ. Ozvěna se rozšířila po celé lékárně. Fronta začala být ve střehu, veškerá pozornost z oken byla přenesena na nás s lékárníkem. - A JE TO TERMOPISOVÁ BYLINA SE SÓDOU 7, ZAVOLALI JSOU DŘÍVE TABLETY? - TADY JE. - JAK MOC? - 1 RUBL. - SPECIFIKUJTE! -1 RUBLE! Stupeň konverzace se zvyšoval, lékárník se zapálil a publikum začalo reptat. - SMĚS PERTUSSIN? - TADY JE! - JAK MOC? - 4-50 - PROPOLISOVÝ OLEJ? -12 RUBLŮ, ALE JE TO HOMEOPATICKÉ - VÝBORNÉ! - JÍDLO SKVĚLÉHO BODU? - 8 RUBLŮ - OSTROV MLÉKA -12 RUBLŮ V CELKOVÉM OBJEDNÁVCE: thermopsis 3x10 tablet = 3 rublů mukaltin 2 balení po 10 tabletách = 10 rublů propolisová mast 1 tuba = 12 rublů. pertussin 1 láhev = 4-50 mléčných ostropestřců 1 balení = 8 rublů (nyní jsou ceny o něco vyšší) - KOLIK VŠECHNO? - 37 a půl - 37,50 - JE TOTO TEPLOTA NEBO CENA? Mluvte hlasitě, PROSÍM! - TŘICET SEDEM RUBLŮ FIFTY KOPEKS, - zatloukl lékárník do hřebíků. Tvář byla z bordového kamene. "Díky," řekl jsem tiše. První žena s dítětem nemohla odolat: - Je to všechno z kašle? Mohu si zapsat jména? Proč tak levné? - Tyto léky byly vždy levné a my jsme s nimi byli léčeni v dětství a naši rodiče byli léčeni! - PROČ NEJSOU NA VÝSTAVĚ? - TO NENÍ ZISKOVÉ PRO LÉKÁRNY, ZA NICI FARMACEUTICKÉ KAMPAJE ZA NIC NEPLATÍ. REFERENCE: Mnoho drahých léků má levnější analog se stejným složením. Pokud si nechcete „pracovat pro lékárnu“, napište si jejich jména. Nurofen (120 rublů) a Ibuprofen (10 rublů) Mezim (300 rublů) a Pancreatin (30 rublů) No-shpa (150 rublů) a hydrochlorid drotaverinu (30 rublů) Panadol (50 rublů) a Paracetamol (5 rublů) Belosalik (380 rublů) a Akriderm SK (40 rublů) Bepant (250 rublů) a Dexpanthenol (100 rublů) Betaserc (600 rublů) a Betahistin (250 rublů) Bystrumgel (180 rublů) a Ketoprofen (60 rublů) Voltaren (300 rublů) a Diclofenac (40 rublů) Gastrozol (120 rublů) a Omeprazol (50 rublů) Detralex Vrusena (5 rublů) (300 rublů) Diflucan (400 rublů) a Flukonazol (30 rublů) Fornos (100 rublů) a Rinostop (30 rublů) Zantak (280 rublů) a Ranitidin (30 rublů) Zyrtec (220 rublů) a Cetirinax (80 rublů) Zovirax (240 rublů) a Acyclovir (40 rublů) 200 RUB) a extrakt z echinacey (50 RUB) Imodium (300 RUB) a Loperamid (20 RUB) Jodomarin (220 RUB) a jodid draselný (100 RUB) Cavinton (580 RUB) a Vinpocetin (200 RUB) Claritin (180 RUB) a Lorahexal (60 RUB) Klacid (600 RUB) a klarithromycin (180 rublů) Lazolvan (320 rublů) a Ambroxol (20 rublů) Lamisil (400 rublů) a terbinafin (100 rublů) Lioton-1000 (350 rublů) a Heparin-Acrigel 1000 (120 rublů) L omilan (150 rublů) a Lorahexal (50 rublů) Maxidex (120 rublů) a Dexamethason (40 rublů) Midriacil (360 rublů) a tropikamid (120 rublů) Miramistin (200 rublů) a chlorhexidin (10 rublů) Movalis (410 rublů) a Meloxicam (80 rublů) Pentovit (50 rublů) Normodipin (620 rublů) a Amlodipin (40 rublů) Omez (180 rublů) a Omeprazol (50 rublů) Panangin (140 rublů) a Asparkam (10 rublů) Pantogam (350 rublů) a Pantocalcin (230 rublů) Rinonorm (50 rublů) a Rinostop (20 rublů) (450 rublů) a Azithromycin (90 rublů) Trental (200 rublů) a Pentoxifyllin (50 rublů) Trichopol (90 rublů) a Metronidazol (10 rublů) Troxevasin (220 rublů) a Troxerutin (110 rublů) Ultop (270 rublů) a Omeprazol (50 rublů) Fastum gel (250 rublů) a Ketoprofen (70 rublů) Finlepsin (280 rublů) a karbamazepin (50 rublů) Flucostat (200 rublů) a flukonazol (20 rublů) Furamag (380 rublů) a Furagin (40 rublů) Hemomycin (300 rublů) a Azithromycin (100 rublů) Enap (150 rublů) a Enalapr Ersefuril (400 rublů) a Furazolidon (40 rublů)

"Boláky" :-))) je vřed a je zde erozivní gastritida / ezofagitida. Oba už mohli být. Navíc jsou takové účinky na jícnu obecně neobvyklé. Neexistuje žádná kyselina jako v žaludku. Další věc je, pokud jste měli hiatální kýlu, gastroezofageální refluxní chorobu nebo něco jiného doprovázeného refluxem obsahu žaludku do jícnu - pak je eroze v jícnu pochopitelná, ale nemá to přímý vztah k protizánětlivým lékům. Pro objevení se těchto nežádoucích účinků z čista jasna potřebujete velmi dlouhodobé přijetí, zpravidla se jedná o měsíce každodenního opakovaného užívání (například u pacientů s chronickou bolestí) a zpravidla jsou takové dlouhodobé dávky pokryty antihistaminiky. Tento vtip s cenami v síti kráčí již dlouhou dobu a v zásadě je to tak, prostě nebuďte moc spokojení s freebie - ačkoli účinná látka se stejnou účinností se někdy může výrazně lišit, protože často je důležitá i samotná léková forma, a tak cena může záviset na nákladech a kvalitě samotných surovin a kvalitě výroby drogy, licenčních nákladech.
Nemluvte nesmysly - za předepsání konkrétních léků v konkrétních lékárnách nikdo neplatí lékařům ani cent, a to je neúčinné. Reklama v televizi funguje mnohem lépe, a pokud to program Malysheva říká, obecně krása!
Pokud paměť slouží, pak je síla antipyretického účinku nejsilnějšího v NSAID následující: Ibuprofen, Paracetamol, Aspirin, Analgin, Ortofen atd. Rozdíl není vždy zřejmý, ale první dva mají nejsilnější antipyretický účinek. Je třeba si uvědomit, že analgin a aspirin nejsou pro děti povoleny. A co je nejdůležitější, je třeba si uvědomit, že horečka není příčinou onemocnění, ale jeho důsledkem, a proto NSAID nejsou všelékem, ale pouze symptomatickou léčbou!