S čím paracetamol pomáhá

  • Zánět hltanu

Paracetamol je účinné antipyretikum a analgetikum. Tento lék, který patří do skupiny analgetik, má malý počet kontraindikací. Při správném použití podle pokynů k použití nemá téměř žádné vedlejší účinky. Otázka, jak používat paracetamol a z čeho pomáhá, je velmi častá.

Účinek léku na lidské tělo

Paracetamol byl syntetizován před více než půl stoletím, ale stále zůstává populárním lékem, který je široce používán jako antipyretikum a analgetikum. Účinnost léku je způsobena skutečností, že je schopen rovnoměrného rozložení v tkáních..

Účinkem účinné látky je blokovat syntézu prostaglandinů, které jsou mediátory bolesti. To vám umožní rychle zmírnit středně silnou bolest. Paracetamol také účinně zmírňuje horečku. Tento nebezpečný příznak doprovází mnoho zánětlivých a infekčních onemocnění. Protizánětlivé vlastnosti léčiva nejsou příliš výrazné. Výše uvedené je odpověď na otázku, co paracetamol pomáhá.

Paracetamol je lék, který má minimum kontraindikací, ale v případě předávkování jsou možné nebezpečné komplikace spojené se zhoršenou funkcí jater, ledvin a kardiovaskulárního systému. Rizika se významně zvyšují, pokud je lék kombinován s alkoholem.

Příznaky otravy nejsou okamžitě pozorovány. V počáteční fázi může dojít pouze k mírnému zhoršení pohody.

Asi po třech dnech, kdy se začíná rozvíjet první stupeň intoxikace, se objeví nevolnost a zvracení. Tyto příznaky jsou doprovázeny silnou slabostí a bolestmi hlavy. O den později jsou známky poškození jater. Analýzy ukazují zvýšené množství jaterních enzymů a kůže zožltne. Pokud neposkytnete včasnou pomoc, riziko úmrtí se významně zvyšuje, protože začíná destrukce jaterních buněk.

Nežádoucí účinky předávkování se mohou projevovat různými způsoby. Duševní poruchy jsou velmi časté. Zpravidla jsou vyjádřeny neustálou ospalostí. Občas se mohou objevit záchvaty zvýšené aktivity. Zmatek vědomí je pozorován na pozadí nestability psychiky. Pokud se neléčí, stav se zhorší a nevyhnutelně dojde k úmrtí..

Při mírném předávkování jsou příznaky méně výrazné:

  • ztráta chuti k jídlu;
  • dyspeptické poruchy;
  • arytmie;
  • otok;
  • porucha práce jiných orgánů.

Je velmi důležité pamatovat na kontraindikace léku. Neměl by se užívat, pokud máte chronické onemocnění jater nebo ledvin. V takovém případě může i minimální dávka vyvolat zhoršení onemocnění. Je nepřijatelné užívat drogu za přítomnosti individuální nesnášenlivosti. Je kontraindikován u chronického alkoholismu..

S čím pomáhá paracetamol

Paracetamol je účinný při jakýchkoli horečnatých stavech způsobených horečkou. Lék je zvláště široce používán v komplexní terapii akutních respiračních virových infekcí nebo chřipky.

Lék je indikován k úlevě od bolestivého syndromu různé intenzity. Pomáhá zmírnit bolesti zubů a hlavy. Mělo by se pamatovat na symptomatický účinek léku, takže musíte co nejdříve navštívit lékaře, abyste zjistili příčinu základního problému. Paracetamol pomáhá při neuralgii, myalgii a bolestech kloubů. Je schopen zlepšit stav ženy s menstruačním syndromem..

Tento léčivý přípravek patří k lékům povoleným během těhotenství. Je povoleno jej dávat dětem ve věku od tří měsíců. Za tímto účelem se dětský paracetamol vyrábí ve formě sirupu, suspenze a čípků. Tyto prostředky se používají nejen k úlevě od horečky, ale také k odstranění bolesti při kousání..

Po dosažení 38,5 ° C se doporučuje snížit teplotu paracetamolem. To je způsobeno skutečností, že zvýšení tělesné teploty negativně ovlivňuje škodlivé bakterie a viry, což znamená, že může účinně bojovat proti této nemoci..

Paracetamol je součástí mnoha účinných komplexních přípravků. Je však přísně zakázáno užívat jej v kombinaci s antiepileptiky, což zvyšuje riziko nežádoucích účinků. Dnes výrobci nabízejí velké množství léků, které jsou analogy paracetamolu - například Panadol nebo Efferalgan.

Jak se paracetamol užívá při teplotě

Pochopení toho, z čeho paracetamol pomáhá, mnoho lidí má otázku, jak správně užívat drogu. Když teplota dosáhne kritického indikátoru - 38,5 ° C, musíte vypít paracetamol v množství předepsaném v návodu k použití. Balení může obsahovat tablety o hmotnosti 200, 325 nebo 500 miligramů. Doporučuje se pít lék velkým množstvím převařené nebo minerální vody, což zvyšuje rychlost absorpce účinné látky a minimalizuje její negativní účinek na játra.

Dospělí

K léčbě dospělých se paracetamol používá ve formě tablet. Jedna dávka je 400-500 mg. Takové doporučení je uvedeno v návodu k použití. V praxi může lékař v závažných případech, kdy teplota těla stoupne na 40 ° C, zvýšit jednu dávku na 800–1000 mg. V tomto případě je nutně zohledněn index tělesné hmotnosti. Čím menší váha, tím méně jedné dávky léku.

Pro děti

U dětí se dávka paracetamolu počítá s přihlédnutím k věku a hmotnosti. Lékař navíc vždy věnuje pozornost stavu dítěte. U syndromu intenzivní bolesti lze na základě rozhodnutí lékaře zvýšit jednu dávku léku. Je povoleno užívat drogu ve 4 dávkách denně. Pokud se však horečka snížila nebo bolestivý syndrom zmizel, není třeba dítěti podávat léky.

Pro děti jsou optimální formou léku sirup a suspenze. Finanční prostředky jsou baleny v lahvích z tmavého skla, sada obsahuje odměrnou lžičku nebo speciální stříkačku, což zjednodušuje proces užívání drogy.

Výše finančních prostředků se vypočítá z hmotnosti dítěte:

  • 4-8 kg - 2,5 ml;
  • 8-16 kg - 5 ml;
  • 16-32 kg - 10 ml;
  • více než 32 kg - 15-20 ml.

Je povoleno užívat drogu pro děti až 4krát denně, pokud existují náznaky. Paracetamol je možné dát dítěti nejdéle 3 dny.

Paracetamol pro bolesti hlavy

Tablety paracetamolu jsou velmi účinné při úlevě od bolesti hlavy. Ale je důležité je brát správně. Lék by se neměl pít na lačný žaludek. Před užitím produktu je nutné zorganizovat alespoň minimální svačinu. Pokud z nějakého důvodu není chuť k jídlu, měli byste jen pít vodu.

Musíte také vypít pilulky s velkým množstvím vody. K tomu se nedoporučuje používat čaj nebo jiné nápoje. Zejména zelený čaj nebo káva mohou zcela zvrátit účinnost paracetamolu. To dále zvýší zátěž jater..

Pokud má bolest hlavy vysokou intenzitu, může být jedna dávka 1 000 mg. Opětovné užívání léku je však přípustné nejdříve o čtyři hodiny později, pouze pokud se bolest hlavy znovu obnoví. Nemůžete užívat pilulky častěji 4krát denně. Takový systém je nepřijatelný pro použití během těhotenství. V takovém případě by měla být dávka snížena..

Droga je považována za účinnou pro migrény. Tato patologie se vyznačuje prodlouženou pulzující bolestí hlavy, která je obvykle lokalizována na jedné straně. Pro běžnou bolest hlavy vyvolanou stresem, nervovým vypětím nebo malátností stačí jedna dávka léku.

Paracetamol nepomáhá při všech typech bolestí hlavy. Například u klastrového syndromu je to naprosto zbytečné. Pokud je bolest hlavy známkou vážné patologie, jsou předepsány další léky k jejímu zmírnění..

Jak pít paracetamol na nachlazení

Každý chápe, že je nutné léčit nachlazení včas. Jinak mohou nastat vážné komplikace. V počáteční fázi vývoje se nachlazení vyznačuje slabostí a zvýšenou únavou. U ARVI teplota často stoupá, objevují se zimnice, kašel, rýma, kýchání. Objevují se také bolesti kloubů a svalů.

Chcete-li minimalizovat projevy všech uvedených příznaků a stabilizovat stav, můžete použít paracetamol. Současně by se lék měl používat výhradně během komplexní terapie..

Téměř vždy je lék ve formě tablet předepsán k léčbě dospělých a dětí po 12 letech. Důležitou podmínkou v druhém případě je, že dítě musí vážit více než 49 kg, jinak je obtížné zvolit dávku.

Vzhledem k tomu, že existují i ​​jiné formy léku, může být předepsán k léčbě malých dětí:

  • Suspenze je schválena pro použití k léčbě kojenců mladších jednoho roku. Rychle se vstřebává a vzhledem k tomu, že v soupravě je speciální dávkovač stříkaček, je snadné dodržovat požadovanou dávku.
  • Sirup se používá k léčbě dětí po roce. Pro správné dávkování použijte speciální dávkovací lžičku dodávanou se soupravou. Odmítnutí léku u dítěte je pozorováno zřídka, protože sirup obsahuje aromatické přísady, nejčastěji napodobující chuť jahod nebo banánů.
  • Rektální čípky se používají u malých dětí, když teplota stoupá. To vám umožní stabilizovat stav drobků před příjezdem sanitky.

Ve většině případů při léčbě nachlazení užívají dospělí 1 tabletu 4krát denně. Průběh léčby by neměl přesáhnout tři dny. Tento čas obvykle stačí ke stabilizaci stavu. Pokud se vám podaří snížit teplotu dříve, mělo by se od užívání paracetamolu upustit.

Je důležité při použití antipyretického léku úplně opustit alkoholické nápoje. V opačném případě se zatížení jater výrazně zvýší, což může mít negativní důsledky..

Paracetamol na bolesti zubů

Bolest zubů je velmi často zaskočena, takže není vždy možné urgentně konzultovat zubaře. V takových situacích pomůže paracetamol snížit intenzitu bolesti zubů a stabilizovat stav..

Mnoho lidí se zajímá o to, jak Paracetamol působí na bolesti zubů. V lidském těle jsou za bolest zodpovědné speciální látky - prostaglandiny. Paracetamol je schopen blokovat jejich produkci. To znamená, že zánětlivý proces postupuje, problém nezmizí, ale zub nebolí. Proto, pokud je možné zmírnit bolesti zubů, musíte co nejdříve naplánovat návštěvu lékaře. Odložení návštěvy lékaře je snadné začít s kazem, což znamená, že existuje riziko ztráty zubů a závažných komplikací..

Pokud vás náhle bolí zuby, musíte vypít tabletu paracetamolu. To by mělo být provedeno po jídle, navíc by měl být lék vypláchnut velkým množstvím čisté vody. Úleva by neměla přijít déle než 20 minut. V takovém případě bude účinek trvat 4 hodiny. Pokud není možné navštívit lékaře v co nejkratší možné době, je povoleno druhé jmenování nejdříve o 4 hodiny později. Je možná recepce 4krát denně. Paracetamolem si můžete ulevit od bolesti zubů nejdéle 3 dny po sobě.

Mohou užívat těhotné ženy

Bolest zubů během těhotenství se objevuje velmi často. Vyvolává to hlavně kaz. Jeho příčinou je, že vápník z těla ženy se používá k vytvoření kosterního systému dítěte. To vyvolává problémy, zejména se zuby..

Paracetamol je jedním z léků povolených během těhotenství. Navzdory tomu by však měl být používán opatrně. To je způsobeno skutečností, že účinná látka je schopna proniknout placentou. Je povoleno užívat léky na bolesti zubů v malém množství až ve druhém trimestru, kdy jsou vytvořeny všechny orgány dítěte. V prvním a třetím trimestru se léčba bolesti zubů nejlépe provádí lidovými metodami..

Je velmi důležité užívat drogu během těhotenství pouze po konzultaci s lékařem. Během období porodu je vhodné použít Paracetamol jednou. Každý opakovaný příjem může vyvolat nežádoucí důsledky pro plod..

"PARACETAMOL": návod k použití (tablety pro dospělé), cena a dávkování

Jiné formy uvolnění:

"Paracetamol": složení

Lék je syntetizován z anilinu, patří do skupiny anilidů, snižuje teplotu, zmírňuje bolest. Je to nesteroidní analgetikum a je na seznamu WHO základních léků. Pilulky vyrobené společností Pharmstandard mají pevnou formu a hmotnost 500 mg účinné látky. K dispozici v blistrech po 10 kusech v lepenkové krabici.

Jak to ovlivňuje tělo? (Farmakodynamika)

Hlavní složka zabraňuje tvorbě specifických látek v těle, které doprovázejí jakékoli onemocnění - prostaglandiny. Prostaglandiny působí na receptory bolesti a zvyšují jejich citlivost na histamin a bradykidin. Pokud je prostaglandinů málo, jsou impulsy méně vodivé, člověk necítí bolest nebo ji cítí méně. Prostaglandiny navíc způsobují, že centrum termoregulace, které se nachází v hypotalamu, zvyšuje tělesnou teplotu. Účinná látka tento účinek snižuje a současně zvyšuje přenos tepla a pomáhá tělu ochladit se na normální teplotu. Samotná léčba neléčí žádnou nemoc. Jednoduše snižuje závažnost příznaků doprovázejících nachlazení, exacerbaci jakékoli chronické patologie a zánět. Účinek léku zvyšuje příjem kofeinu, snižuje rifampicin, barbituráty, alkohol a také prodlužuje účinek ředidel krve.

Indikace pro použití:

  • bolesti jakéhokoli původu: bolesti zubů, hlavy, kloubů a během menstruace, jiné;
  • horečka nad 38 ° C během akutních infekčních onemocnění nebo exacerbace chronické patologie;
  • jestliže jste alergičtí na aspirin,
  • bronchiální astma.

Kontraindikace

  • těhotné ženy během prvního trimestru;
  • alkoholici;
  • s nedostatečností jater, funkce ledvin;
  • s anémií;
  • s individuální nesnášenlivostí ke komponentám;
  • děti prvních tří měsíců života.

Vedlejší efekty

Při dlouhodobé nekontrolované léčbě se mohou objevit nežádoucí reakce ve formě:

  • nevolnost, zvracení,
  • anémie;
  • arytmie;
  • zhoršená funkce jater a ledvin;
  • methemoglobinemie (výskyt více než 1% hemoglobinu v erytrocytech, který není schopen přenášet kyslík);
  • pankreatitida.

Aby se zabránilo komplikacím nebo výskytu nežádoucích účinků, podle pokynů k použití tablet paracetamolu se dospělým doporučuje užívat je samostatně po dobu nejvýše tří dnů po sobě. Při absenci úlevy od příznaků se doporučuje navštívit terapeuta.

"Paracetamol": návod k použití (tablety pro dospělé)

Lék se v případě potřeby pije za přítomnosti horečky, akutní bolesti. Nejedná se o monoterapii a používá se pouze k úlevě od příznaků nachlazení a jiných nemocí. Můžete jej kdykoli zapít velkým množstvím vody (až 200 ml). Přípustná frekvence přijetí je až 4krát denně, ne více než 4 gramy denně. Interval mezi dvěma dávkami pilulek by měl být 4 - 6 hodin.

Kolik paracetamolu lze denně vypít pro dospělého?

Farmaceutické společnosti uvolňují lék v tabletách až do 200 mg (dávka 0,5 gramu je extrémně vzácná). Pokud jde o otázku, kolik paracetamolu lze denně vypít pro dospělého, podle domácí farmakologické příručky Mashkovsky doporučuje, aby dospělí užívali 0,2 g najednou. Formulace Vidal doporučuje dávku pro dospělé 0,5 gramu. Praxe ukazuje, že poslední možnost je nejpřijatelnější a nejbezpečnější. Během dne může dospělý bez poškození zdraví užít 4 gramy drogy.

"Paracetamol": dávka (dospělí)

  • U dospělých s hmotností do 80 kg stačí jedna dávka 500 mg.
  • Při absenci požadovaného účinku lze dávku zvýšit na 750 - 1 000 mg na dávku.
  • S hmotností více než 80 kg je povolená dávka paracetamolu pro dospělé 1 gram.
  • Pokud užívání 1 gramu účinné látky každé 4 hodiny nepomůže, poraďte se s lékařem.

"Paracetamol": cena (tablety)

Cena v různých lékárnách se mírně liší: výše přirážky za tento lék je omezena státem. Bez lékařského předpisu lze lék v dávce 0,2 gramu 10 tablet koupit v online lékárnách:

  • RU - 3 rublů;
  • Eurofarm - 4,10 rublů;
  • Dialog - 5 rublů;
  • Maksavit - 5,30 rublů;
  • Lékárna - 5,20 rublů.

„Paracetamol“: levnější analogy

Pro tento lék neexistují žádné levné analogy. Lék můžete nahradit analogy na bázi stejné účinné látky vyráběné ve formě tablet:

Citramon - tablety vyráběné společností Pharmstandard, obsahující kromě účinné látky zesilující antipyretický a analgetický účinek paracetamolu. Cena - od 9 rublů.

Kofitsil-plus je lék ve formě tablet vyráběný společností Uralbiopharm. Má analgetický a antipyretický účinek díky přidání kyseliny acetylsalicylové a kofeinu do kompozice. Cena - od 12 rublů.

Askofen-P je lék ruského farmaceutického průmyslu, který kromě hlavní složky zahrnuje kofein a kyselinu acetylsalicylovou. Je to účinné analgetikum a má psychostimulační, protizánětlivý a antipyretický účinek. Cena - 29 rublů

Pentalgin je domácí droga s přídavkem drotaverinu, kofeinu a dalších složek. Má účinný analgetický, antipyretický a protizánětlivý účinek. Cena - 74 rublů.

Panadol je francouzský lék ve formě tablet s analgetickými a antipyretickými účinky. Používá se při infekčních zánětlivých a virových onemocněních. Cena - 41 rublů.

"Paracetamol": recenze

Tyto pilulky používám velmi dlouho, asi dvacet let. Vždy to mám v tašce. Jeho hlavními výhodami jsou náklady a efektivita. V dnešní době lékárny neustále nabízejí léky několikanásobně dražší, ačkoli hlavní složkou je stejný paracetamol. Dokonale snižuje teplotu, aniž by měl vedlejší účinky a prášky na spaní. Během těhotenství mi lékař předepsal tyto pilulky na bolesti hlavy, i když předtím jsem užíval jiné pilulky. Bolest hlavy po užití léku zmizí doslova za 10-15 minut. Balení obsahuje několik blistrů, které se velmi dobře nosí.

Po mnoho let jsem se snažil chránit před užíváním léků. Odpočinek, klid a kvalitní spánek jsou pro mě tím nejlepším lékem. A jen v nouzových případech, kdy je teplota extrémně vysoká, si dovolím vzít pilulku paracetamolu. Souhlasím s předchozími řečníky, že se jedná o cenově dostupný a jednoduchý nástroj s jedinečným účinkem. Většina antipyretik může drasticky snížit teplotu a tělo z toho zažívá další stres. V tomto případě tyto pilulky dokonale pomohou, aniž by poškodily tělo..

Paracetamol: pokyny, složení, indikace, akce, recenze a ceny

Návod k použití

Paracetamol se používá jako lék proti bolesti a jako antipyretikum. Má slabý protizánětlivý účinek. Používá se na horečku, bolesti hlavy, nepohodlí v kloubech. Pomáhá s jinými typy syndromu bolesti. Používá se spolu s jinými léky ke zmírnění stavu pacienta trpícího akutní respirační virovou infekcí. Předepsáno lékařem.

Je to lék na mírnou až středně silnou bolest. Na rozdíl od nesteroidních protizánětlivých léků nevylučuje zánětlivou reakci v tkáních. Při nesprávném použití může dojít k rozvoji závažných komplikací.

Složení přípravku

Účinná látka má stejný název (paracetamol). Obsah této látky a složení dalších chemických sloučenin závisí na lékové formě. Přípustné dávky závisí na věku pacienta a stavu těla..

Prodává se ve formě tablet, ve formě suspenze, čípků, roztoku a sirupu.

Tablety paracetamolu

Obvykle existuje pět set miligramů účinné látky. Typické pomocné látky zahrnují mléčný cukr, sodnou sůl karboxymethylcelulózy, polyvinylpyrrolidon K25 a kyselinu stearovou.

Čípky Paracetamol

V běžném čípku je přítomno sto miligramů látky. Dávková forma pevného tuku pouze pro rektální podání.

Paracetamolový sirup

Pět mililitrů nebo jedna čajová lžička tekutiny obsahuje sto dvacet pět miligramů látky. Mohou být přítomny pomocné přísady, jako je mléčný cukr nebo glukóza. Je nutné objasnit složení konkrétního činidla.

Tato léková forma je vhodnější pro použití v dětství..

Suspenze paracetamol

V pěti mililitrech nebo jedné čajové lžičce kapaliny je sto dvacet miligramů chemické sloučeniny. Pomocné látky závisí na formě uvolnění. Pro orální podání.

Roztok paracetamolu

V jednom mililitru kapaliny je dvacet čtyři miligramů složky. Existuje celá řada pomocných složek, včetně aromat, sorbitolu a vody. Před použitím je nutné složení vyjasnit. Pro orální podání.

Terapeutické působení

Chemická sloučenina má několik léčivých účinků spojených s potlačením produkce zánětlivých mediátorů v různých částech těla. Látka je zvláště účinná v oblasti orgánů centrálního nervového systému. Hlavní účinek souvisí s úlevou od bolesti způsobené produkcí prostaglandinů. Působení na oblasti hypotalamu pomáhá normalizovat tělesnou teplotu.

Má mírný protizánětlivý účinek.

Farmakokinetické vlastnosti

Při perorálním podání účinná látka překonává střevní bariéru a vstupuje do krevního řečiště. Nejvyšší úroveň látky se vyvíjí do hodiny po požití. Poté se koncentrace chemické sloučeniny v krvi postupně snižuje. Dostává se do různých biologických tekutin, ale nehromadí se v mozkomíšním moku a tuku. Vazba na krevní proteiny je nevýznamná (méně než deset procent) a užívání nadměrné dávky tento indikátor mírně zvyšuje. Metabolity se prakticky neváží na plazmatické bílkoviny. Transformace látky probíhá v jaterní tkáni.

V játrech se vytváří malé množství metabolitu, který má nepříznivý účinek na jaterní a ledvinovou tkáň. Příjem standardních dávek vede k úplné neutralizaci této látky. Kumulace této složky je možná, pokud je přijata nadměrná dávka. Zvláštnosti transformace léku závisí na věku pacienta. Poločas rozpadu dosahuje tří hodin. V případě zhoršené funkce jater se vylučování složky zpomaluje. Vylučuje se z těla močí.

Indikace pro paracetamol

  • Bolestivost v oblasti svalů, kloubů nebo vazů.
  • Syndrom odontogenní bolesti.
  • Horečka a malátnost v důsledku infekce.
  • Bolestivost na pozadí neuralgie.
  • Nepříjemné pocity během menstruace.
  • Bolestivost po úrazu nebo chirurgickém zákroku.
  • Bolest s popáleninami tkáně.

Pomáhá při mírné až středně silné bolesti. Lékař objasní, jak nejlépe a bezpečněji použít lék na specifické příznaky. Děti by měly dostávat speciální nízké dávkové formy.

Kontraindikace

  • Chronická závislost na alkoholu.
  • Nesnášenlivost vůči látkám nebo imunitní citlivost ke složkám.
  • Závažné poškození funkce jater nebo ledvin.

Používejte opatrně a pod přísným dohledem lékaře: jakákoli patologie jater nebo ledvin, alergické reakce, dětství, poruchy krve, jakákoli závažná somatická onemocnění.

Vedlejší efekty

  • Trávicí orgány: nepohodlí v břiše, zvracení, ztráta chuti k jídlu, dyspepsie, poškození jater a dysfunkce orgánů (při užívání velkých dávek nebo při dlouhodobé léčbě).
  • Hematopoetické orgány: snížení počtu krevních destiček, snížení počtu leukocytů, snížení počtu granulocytů a monocytů, snížení počtu neutrofilů, pancytopenie.
  • Jiné: kožní vyrážky, bolestivost v oblasti kůže, alergie (včetně těžkých forem), poškození ledvin.
Doporučuje se poradit se s lékařem

Ve většině případů je lék dobře snášen. Pokud existují známky narušení jater nebo ledvin, musíte přestat užívat lék a poradit se s odborníkem. V případě alergií byste měli okamžitě ukončit léčbu a poradit se s lékařem..

Pokyny pro paracetamol

Způsob použití léku závisí na věku a stavu pacienta. Lékař vybere individuální dávku po vyšetření pacienta a vyhodnocení rizik. Existují také vlastnosti použití každé lékové formy, takže si musíte přečíst celý návod. U dospělých je standardní dávka pět set miligramů. Může být aplikován až čtyřikrát denně. Ne více než gram najednou a čtyři gramy denně.

U dětí ve věku od šesti do dvanácti let si vezměte dvě stě padesát až pět set miligramů najednou. U dětí od jednoho do pěti let užívejte sto dvacet až dvě stě padesát miligramů najednou. U dítěte od tří do dvanácti měsíců vezměte od šedesáti do stodvaceti miligramů. U dětí do tří měsíců se počítá dávka deseti miligramů na kilogram. Čípky pro děti od šesti do dvanácti let užívají dávku až pět set miligramů najednou.

Ne více než čtyřikrát denně v intervalech čtyř hodin. Ne déle než tři dny. Ošetření dítěte je povinné pod dohledem pediatra. Pokud příznaky jako bolest a horečka přetrvávají, měli byste určitě vyhledat lékařskou pomoc..

dodatečné informace

  • Kompletní pokyny obsahují významný seznam lékových interakcí. Vznik závažných komplikací je možný, pokud se přípravek používá spolu s určitými léky. Užívání jiných léků během léčby paracetamolem musí být konzultováno s lékařem..
  • Náhodný příjem zvýšené dávky je často komplikován poškozením jaterní tkáně, poruchou funkce ledvin a dalšími negativními důsledky. Musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
  • Během léčby je důležité provádět laboratorní diagnostiku ke sledování stavu jater, ledvin a krvetvorných orgánů. Pokud se objeví příznaky alergie, léčba se zastaví.
  • Je nutné pečlivě sledovat léčbu, pokud jsou zjištěny následující faktory: zvýšená hladina benigního bilirubinu, onemocnění ledvin nebo jater, starý nebo dětský věk.
  • Účinek na vyvíjející se plod není zcela objasněn, proto je užívání během těhotenství nebo kojení přípustné pouze pod dohledem lékaře, s přihlédnutím k rizikům.

Podrobné informace, včetně úplného seznamu lékových interakcí, v úplných pokynech obsažených v balení. Musíte si přečíst pokyny a poradit se s lékařem.

Ekvivalentní prostředky

Existují léky obsahující stejnou účinnou látku. Jedná se o Panadol, Apap a Efferalgan. Před použitím je nutné složení vyjasnit.

Recenze a ceny

Navzdory riziku poškození jater při užívání ve velkých dávkách je tento lék stále považován za nejbezpečnější lék pro použití u dospělých a dětí. Podle některých odborníků je tento lék mnohem bezpečnější než nesteroidní protizánětlivé léky, ale je důležité kontrolovat použité dávkování. Lékaři snadno předepisují tento lék na horečku. U těžkých zánětů je vhodnější používat NSAID pod dohledem lékaře.

Můžete si koupit dvacet tablet za 7-20 rublů.

Video

Je to populární a známý lék na horečku a bolest. Je nutné sledovat léčbu a užívat pouze přijatelné dávky.

Paracetamol tablety: návod k použití

Dávková forma

Složení

Jedna tableta obsahuje

účinná látka - paracetamol 0,5 g,

pomocné látky: bramborový škrob, povidon (nízkomolekulární lékařský polyvinylpyrrolidon), sodná sůl kroskarmelózy (sodná sůl kroskarmelózy), kyselina stearová, mastek.

Popis

Tablety jsou kulaté, ploché válcové s čárkou na jedné straně, bílé nebo bílé se krémovým odstínem.

Farmakoterapeutická skupina

Jiná analgetika-antipyretika. Anilides. Paracetamol.

ATX kód N02BE01

Farmakologické vlastnosti

Absorpce je vysoká, maximální koncentrace v krevní plazmě je dosažena po 0,5-2 hodinách a je 5-20 μg / ml. Komunikace s plazmatickými proteiny - 15%. Proniká hematoencefalickou bariérou. Méně než 1% dávky paracetamolu užívané kojící matkou přechází do mateřského mléka. Terapeuticky účinné plazmatické koncentrace paracetamolu je dosaženo, pokud je podáván v dávce 10-15 mg / kg.

Metabolizuje se v játrech (90–95%): 80% vstupuje do konjugačních reakcí s kyselinou glukuronovou a sulfáty za vzniku neaktivních metabolitů; 17% prochází hydroxylací za vzniku 8 aktivních metabolitů, které jsou konjugovány s glutathionem za vzniku již neaktivních metabolitů. Při nedostatku glutathionu mohou tyto metabolity blokovat enzymové systémy hepatocytů a způsobit jejich nekrózu. Izoenzym CYP2E1 se také podílí na metabolismu léčiva. Poločas rozpadu léku je 1–4 hodiny, vylučuje se ledvinami ve formě metabolitů, hlavně konjugátů, pouze 3% nezměněny. U starších pacientů se clearance léčiva snižuje a zvyšuje se jeho poločas..

Paracetamol je antipyretické analgetikum. Má analgetický a antipyretický účinek potlačením syntézy prostaglandinů v hypotalamu. Má slabou protizánětlivou aktivitu.

Lék má analgetické a antipyretické vlastnosti. Nezpůsobuje podráždění žaludeční a střevní sliznice. Neovlivňuje metabolismus vody a soli, protože neovlivňuje syntézu prostaglandinů v periferních tkáních.

Indikace pro použití

Syndrom středně silné nebo mírné bolesti (bolest hlavy, zubů, migréna, neuralgie, myalgie), bolesti kloubů a svalů, bolest v krku, bolestivá menstruace, bolest při osteoartróze.

Zvýšená tělesná teplota při nachlazení a jiných infekčních a zánětlivých onemocněních.

Způsob podání a dávkování

Aplikuje se orálně s velkým množstvím tekutiny, 1-2 tablety 2-3krát denně v intervalech nejméně 4 hodiny.

Maximální jednotlivá dávka pro dospělé a děti starší 12 let jsou 1–2 tablety (500–1 000 mg) denně - 8 tablet (4 000 mg)..

Děti (6-11 let): 250-500 mg (½-1 tableta) každých 4-6 hodin podle potřeby. Interval mezi dávkami je nejméně 4 hodiny. Maximální denní dávka je 60 mg / kg tělesné hmotnosti dítěte, rozdělená do jednotlivých dávek 10-15 mg / kg po dobu 24 hodin. Jednu dávku lze užít nejvýše 4krát za 24 hodin.

U pacientů s poruchou funkce jater nebo ledvin, Gilbertovým syndromem a u starších pacientů by měl být interval mezi dávkami léku nejméně 8 hodin a denní dávka by měla být snížena.

Maximální doba léčby, pokud se používá jako analgetikum a jako antipyretikum, není delší než 3 dny.

Vedlejší efekty

Podle frekvence vývoje jsou nežádoucí účinky v následujících skupinách: velmi časté - více než ≥ 1/10; časté - (≥ 1/100 -

Kontraindikace

- selhání jater a / nebo ledvin

- nedostatek enzymu glukóza-6-fosfátdehydrogenázy

- přecitlivělost na paracetamol

- děti do 6 let

Lékové interakce

Snižuje účinnost urikosurických léků. Současné užívání paracetamolu ve vysokých dávkách zvyšuje účinek antikoagulancií (snižuje syntézu prokoagulačních faktorů v játrech). Induktory mikrozomální oxidace v játrech (fenytoin, ethanol, barbituráty, rifampicin, fenylbutazon, tricyklická antidepresiva), ethanol a hepatotoxické léky zvyšují produkci hydroxylovaných aktivních metabolitů, což umožňuje rozvoj těžké intoxikace i při malém předávkování. Dlouhodobé užívání barbiturátů snižuje účinnost paracetamolu. Inhibitory mikrosomální oxidace (včetně cimetidinu) snižují riziko hepatotoxických účinků. Dlouhodobé současné užívání paracetamolu a jiných nesteroidních protizánětlivých léků zvyšuje riziko vzniku „analgetické“ nefropatie a renální papilární nekrózy, nástupu konečné fáze selhání ledvin. Současné dlouhodobé podávání vysokých dávek paracetamolu a salicylátů zvyšuje riziko vzniku rakoviny ledvin nebo močového měchýře. Diflunisal zvyšuje plazmatickou koncentraci paracetamolu o 50% - riziko vzniku hepatotoxicity. Myelotoxické léky zvyšují projevy hematotoxicity léčiva.

Atropin, pethidin a další antispazmodika způsobují zpoždění nástupu účinku léku. Cholesterol a aktivní uhlí snižují absorpci. Metoklopramid urychluje resorpci.

speciální instrukce

Nedoporučuje se užívat současně s jinými léky obsahujícími paracetamol.

Po 3 dnech užívání je nutné kontrolovat periferní krev a funkční stav jater. Aby se zabránilo toxickému poškození jater, neměla by být droga kombinována s příjmem alkoholických nápojů a měla by být užívána osobami náchylnými k chronickému alkoholismu.

Před užitím drogy byste se měli poradit se svým lékařem:

- pacienti s chronickým onemocněním jater (souběžné onemocnění jater zvyšuje riziko poškození jater při užívání paracetamolu)

- pacienti s chronickým onemocněním ledvin

- lidé užívající warfarin nebo jiná ředidla pro krev

- v případě, že bolest hlavy přetrvává

- pacienti se stavem spojeným se sníženou hladinou glutathionu (např. závažné infekce, jako je sepse), což může zvyšovat riziko metabolické acidózy.

Příznaky metabolické acidózy jsou hluboké, rychlé nebo namáhavé dýchání, nevolnost, zvracení a ztráta chuti k jídlu.

Pokud se tyto příznaky objeví, měli byste okamžitě navštívit lékaře..

Riziko předávkování je pravděpodobnější u pacientů s necirhotickým alkoholickým onemocněním jater.

Aplikace v pediatrické praxi

V této dávkové formě se lék nedoporučuje dětem do 6 let..

Těhotenství a kojení

Epidemiologické údaje o užívání paracetamolu během těhotenství nevykazují žádné negativní účinky při užívání v doporučených dávkách, nicméně před užitím léku byste se měli poradit se svým lékařem. Paracetamol prochází placentární bariérou a přechází do mateřského mléka, ale v klinicky nevýznamném množství. Dostupné publikované údaje neobsahují kontraindikace užívání léku během kojení.

Vlastnosti účinku léku na schopnost řídit vozidlo nebo potenciálně nebezpečné mechanismy.

Vzhledem k vedlejším účinkům léku je třeba postupovat opatrně při řízení vozidel nebo potenciálně nebezpečných strojů.

Předávkovat

Pokud dojde k překročení doporučené dávky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, i když se cítíte dobře, protože existuje riziko opožděného vážného poškození jater.

Poškození jater u dospělých je možné při užívání 10 nebo více gramů paracetamolu. Užívání 5 nebo více gramů paracetamolu může vést k poškození jater u pacientů s následujícími rizikovými faktory:

- dlouhodobá léčba karbamazepinem, fenobarbitalem, fenytoinem, primidonem, rifampicinem, přípravky z třezalky nebo jinými léky, které stimulují jaterní enzymy;

- pravidelné zneužívání alkoholu;

- stavy doprovázené poklesem hladin glutathionu (podvýživa, cystická fibróza, infekce HIV, hladovění, vyčerpání).

Příznaky: během prvních 24 hodin po podání - bledost kůže, nevolnost, zvracení, anorexie, bolesti břicha; porušení metabolismu glukózy, metabolická acidóza. Příznaky jaterní dysfunkce se mohou objevit 12-48 hodin po předávkování. Při závažném předávkování - jaterní selhání s progresivní encefalopatií, kóma, smrt; akutní selhání ledvin s tubulární nekrózou (včetně absence závažného poškození jater); arytmie, pankreatitida.

Léčba: výplach žaludku, příjem aktivního uhlí, vyvolání zvracení, podávání dárců skupiny SH a prekurzorů syntézy glutathionu - methioninu 8-9 hodin po předávkování a N-acetylcysteinu - o 12 hodin později. Potřeba dalších terapeutických opatření (další podávání methioninu, i.v. podávání N-acetylcysteinu) se stanoví v závislosti na koncentraci paracetamolu v krvi a na době, která uplynula po jeho podání.

Uvolněte formulář a obal

Tablety o hmotnosti 0,5 g. 10 tablet v obalovém obalu bez blistrů nebo v obalu s blistry.

2 blistry spolu s pokyny pro lékařské použití ve státním a ruském jazyce jsou umístěny v krabičce.

Je povoleno umístit obrysové buňky nebo obrysové nebuněčné balíčky se stejným počtem pokynů pro lékařské použití ve státě a ruštině, které mají být umístěny přímo do skupinového obalu.

Podmínky skladování

Uchovávejte při teplotě do 25 ° C.

Držte mimo dosah dětí.

Doba skladování

Nepoužívejte lék po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu!

Návod k použití léku paracetamol

Předávkovat

Předávkování může být způsobeno pouze ve dvou případech, pokud se dávka nezávisle zvýší bez lékaře nebo se prodlouží doba léčby. Příznaky předávkování mohou zahrnovat vylučování, svědění, dysfunkci jater a ledvin..

V případě předávkování se může objevit nevolnost, kůže může blednout, bolest v játrech. U problémů s játry může předávkování vyvolané léky vést k poškození orgánů a smrti. Překročení doporučené dávky může způsobit jaterní hypotoxicitu.

V případě předávkování (překročení jedné, a tedy denní dávky) je nutné okamžitě vypláchnout žaludek a zavolat sanitku.

Vedlejší efekty

Užívání paracetamolu zpravidla vede k rozvoji nežádoucích účinků pouze v ojedinělých případech. Nejčastěji se projevují ve formě alergických reakcí: kožní vyrážka, svědění, angioedém.

Během léčby je také možné vyvinout takové poruchy krvetvorby, jako je trombocytopenie, anémie a methemoglobinémie..

V případě předávkování může Paracetamol podle pokynů první den způsobit:

  • Bledost kůže;
  • Anorexie;
  • Nevolnost;
  • Porucha metabolismu glukózy;
  • Zvracení;
  • Metabolická acidóza;
  • Bolest břicha.

Dysfunkce jater se může objevit 12-48 hodin po předávkování.

Po užívání paracetamolu ve velmi vysokých dávkách se může vyvinout:

  • Pankreatitida;
  • Selhání jater doprovázené progresivní encefalopatií;
  • Arytmie;
  • Akutní selhání ledvin s tubulární nekrózou.

U dospělých se hepatotoxický účinek obvykle projeví při užívání více než 10 g paracetamolu.

Nebezpečí předávkování

Pokud pijete dvakrát nebo třikrát doporučené dávky, je možné intoxikovat tělo. Po 10–15 mg látky u dospělých se po 1–6 dnech objeví známky poškození jater. Vzácně se vyvíjí selhání jater komplikované difuzními změnami v ledvinách. Primární příznaky předávkování:

  • nevolnost a zvracení;
  • nedostatek chuti k jídlu;
  • syndrom bolesti v epigastrické oblasti;
  • bledost kůže.

Paracetamol se podává s opatrností dětem, dávkování v tabletách při teplotě by nemělo překročit přípustnou hodnotu. V případě otravy je nutný nouzový výplach žaludku - během prvních 3-4 hodin

Na konci procedury byste měli vzít adsorbenty. Pokud se stav nadále zhoršuje, je nutná sanitka.

Úvod do návodu k použití

Paracetamol je rozšířené centrální nenarkotické analgetikum, antipyretikum s mírnými protizánětlivými vlastnostmi. Tento léčivý přípravek je určen k symptomatické terapii snižující zánět a bolest. Tablety paracetamolu (paracetamol) blokují syntézu PG v centrálním nervovém systému, snižují účinek PG na termoregulaci a zvyšují přenos tepla. Návod k použití paracetamolu naznačuje účinnost léku při léčbě syndromu mírné až středně silné bolesti (myalgie, artralgie, migréna, neuralgie, bolesti hlavy a bolesti zubů, algodismenorea), stejně jako febrilní syndrom spojený s infekcemi.

Indikace pro použití

Nejvýhodnější je použití paracetamolu u pacientů s bolestivým syndromem různého původu mírného nebo středního stupně..

pro dospělé

  • bolest zubů;
  • myalgie;
  • bolest hlavy;
  • neuralgie;
  • artralgie;
  • migréna;
  • syndrom bolesti na pozadí popálenin a poranění;
  • menstruační bolesti;

Také v souvislosti s antipyretickým účinkem paracetamolu je lék předepsán ke snížení tělesné teploty při léčbě nachlazení nebo jiných patologických stavů infekční a zánětlivé povahy..

pro děti

Děti starší 3 měsíců mohou užívat tablety Paracetamol výhradně pod dohledem lékaře. Indikace jsou stejné jako u dospělých pacientů..

Navzdory skutečnosti, že v klinické praxi nebyl negativní účinek paracetamolu na vývoj plodu, je třeba věnovat zvláštní pozornost předepisování léků těhotným pacientkám. To je způsobeno možností průniku látky placentární bariérou.

Kvůli vniknutí paracetamolu do mateřského mléka se během užívání drogy doporučuje odmítnout kojení..

Indikace pro použití

Lék nemá výrazný protizánětlivý účinek, proto je vhodný pouze pro symptomatickou léčbu. Nejčastěji se používá při horečce - teplotě 38,5 ° C nebo vyšší. Nižší hodnoty nevyžadují externí zásah. Indikace pro použití paracetamolu se neomezují pouze na horečku. Pomáhá také v takových případech:

  • bolesti zad;
  • bolesti hlavy;
  • syndrom pooperační bolesti;
  • osteoartróza;

fyzické nepohodlí při rakovině;

  • bolest zubů.
  • Tento lék je povolen pro jakoukoli bolest neznámé etiologie, ale s přihlédnutím k kontraindikacím a přítomnosti vedlejších účinků. Paracetamol zmírňuje bolestivé příznaky, což ztěžuje stanovení přesné diagnózy. Jeho použití se nedoporučuje před lékařskou prohlídkou nebo komplexní lékařskou prohlídkou..

    Cena analogů paracetamolu

    Jsou levnější
    , a dražší léky podobné účinku jako paracetamol. Fondy, které jsou levnější
    dotyčné drogy patří do seznamu:

    • Paracetamol UBF (toto jsou synonyma
      );
    • IFIMOL.

    V Rusku existují fondy.
    Jsou importovány
    léky vyráběné v Evropě
    , které jsou o něco dražší než dotyčný agent, ale mají dobrý účinek.

    Uvažujme podrobněji o akci a nákladech na tyto prostředky, abychom se mohli správně rozhodnout pro jejich použití..

    Paracetamol UBF

    Toto nenarkotické analgetikum se užívá pro stejné účely jako dotyčná droga. Za balení léku budete muset zaplatit asi 11 rublů - jedná se o nejlevnější typ léku na bolest a nachlazení.

    IFIMOL

    Nástroj má účinek zaměřený na snížení horečky a odstranění bolesti. Nenarkotická látka má stejný účinek a pomáhá zlepšit fungování mnoha funkcí. Cena léku je pouze 45 rublů.

    EFFERALGAN

    Lék je také předepsán poměrně často a pomáhá zmírnit bolest. Cena balení produktu je 130 rublů, což je třikrát dražší než paracetamol. Složení má podobný účinek a indikace..

    Paracetamol během těhotenství instrukce

    Vlastnost drogy spočívá ve schopnosti proniknout bariérou vytvořenou placentou. Doposud nebyl zjištěn žádný negativní účinek léčiva na plod. Před konečným rozhodnutím o terapii však stojí za to zvážit výhody pro plod a jeho poškození a také objektivně posoudit rizika. Paracetamol během těhotenství by měl být užíván se zvláštním dávkováním, jinak má látka toxický účinek na stav ledvin a jater. Stojí za zmínku, že produkt se prodává v různých formách léčiv a má různé názvy..

    Odpověděli jsme na otázku, zda lze paracetamol užívat během těhotenství, a odpověď je ano. Bezpečné dávkování může stanovit pouze ošetřující odborník, který pracuje individuálně. V každém případě by dávka neměla překročit 500 - 1 000 mcg v několika dávkách. Pokud v raných fázích (1 trimestr nebo 2 trimestr) teplota stoupá a hlava bolí, stojí za to zahájit proces léčby polovinou pilulky a poté, pokud je to nutné, zvýšit počet pilulek. Pokud se pilulky užívají na bolesti hlavy, kurz by neměl překročit 7 dní. Ve 3. trimestru byste se měli zdržet užívání tablet.

    Interakce s jinými léčivými přípravky

    Při kombinaci paracetamolu s antikoagulancii se může protrombinový čas zvýšit.

    Lék obsahuje paracetamol, kyselinu askorbovou a chlorfenamin maleát. K dispozici ve formě šumivé tablety. Používá se jako prostředek k symptomatické léčbě nachlazení a také jako lék k potírání syndromu bolesti různého původu. má širší škálu kontraindikací ve srovnání s paracetamolem.

    Je to antipyretikum a analgetikum. Obsahuje paracetamol a kofein. Používá se hlavně ke snížení horečky při infekčních a zánětlivých procesech a také k odstranění bolestivého syndromu různé etiologie. Spolu s ním má dlouhý seznam kontraindikací v souvislosti s kombinovaným složením.

    Účinek léku na tělo

    Příčinou bolesti a zvýšení tělesné teploty je zánětlivý proces. Během jeho vývoje se syntetizují speciální chemické sloučeniny - prostaglandiny. Působení paracetamolu je zaměřeno na inhibici jejich tvorby, která přirozeně potlačuje negativní příznaky. Lék také ovlivňuje neurony centrálního nervového systému, díky čemuž se projevuje analgetický účinek.

    Po 4-5 hodinách dojde k destrukci aktivního léčiva v játrech. Ve výsledku se tvoří metabolity - meziprodukty metabolismu. Některé z jejich typů jsou toxické. Poté procházejí ledvinami a jsou vylučovány močí. Na základě zvláštností vylučování paracetamolu z těla u závažných onemocnění jater a ledvin je jeho použití nepřijatelné.

    Z čeho paracetamol pomáhá

    Tento nástroj, který je složen ze širokého spektra opatření, přispívá k účinnému boji proti velkému počtu onemocnění. Vzhledem k léku Paracetamol, ze kterého pomáhá, stojí za zmínku, že je široce používán za následujících podmínek:

    • syndrom bolesti charakterizovaný slabou nebo střední závažností související s jakoukoli genezí: bolest hlavy, zubů;
    • další stavy doprovázené bolestí v těle: neuralgie, artralgie, myalgie, trauma, popáleniny;
    • patologie infekční a zánětlivé povahy, které způsobují horečnaté a změněné stavy vědomí;
    • symptomatická terapie pro širokou škálu podobných patologických procesů.

    Lze tedy poznamenat, že indikace pro použití kompozice jsou poměrně rozsáhlé.

    Ale stojí za to vzít v úvahu kontraindikace, které jsou uvedeny ve velkém množství:

    • trpící chronickým stadiem alkoholismu;
    • vysoká úroveň citlivosti na léky;
    • přítomnost erozivních a ulcerativních lézí žaludku;
    • recidivy bronchiálního astmatu;
    • krvácení z oblasti žaludku;
    • zánětlivé patologie žaludku;
    • selhání jater, v těžké formě;
    • po zavedení bypassu koronární arterie;
    • věkové období dětí;
    • pozdní těhotenství.

    Je důležité vědět, jak užívat toto léčivé složení, protože nedodržování technik přijímání může zhoršit zdravotní situaci

    Existuje několik podmínek, za kterých se lék používá s přísným dodržováním preventivních opatření:

    • selhání jaterní nebo ledvinové povahy;
    • benigní nádor;
    • stav hepatitidy;
    • problémy s prací kardiovaskulárních funkcí;
    • užívání určitých skupin drog;
    • první dva trimestry těhotenství.

    Informace o léku paracetamol, návod k použití, cena, recenze, analogy jsou uvedeny pro informační účely. Při zvažování vedlejších účinků užívání drogy je třeba vzít v úvahu několik klíčových aspektů:

    • alergie ve formě svědění a vyrážky, otoku;
    • dávivý reflex a stav nevolnosti;
    • anémie a kolika v oblasti ledvin;
    • snížení ukazatelů krevního tlaku;
    • zůstat v raném dětství až 3 měsíce.

    Zohlednění všech funkcí během používání zaručuje dobré zdraví a rychlé zotavení..

    Funkce aplikace

    Používejte opatrně u pacientů se zhoršenou funkcí jater a ledvin, s benigní hyperbilirubinemií, stejně jako u starších pacientů.

    Při dlouhodobém užívání paracetamolu je nutné kontrolovat obraz periferní krve a funkční stav jater.

    Používá se k léčbě syndromu předmenstruačního napětí v kombinaci s pamabromem (diuretikum, derivát xanthinu) a mepyraminem (blokátor receptoru histaminu H1).

    Paracetamol prochází placentární bariérou. Dosud nebyly zaznamenány žádné negativní účinky paracetamolu na plod u lidí.

    Paracetamol se vylučuje do mateřského mléka: obsah v mléce je 0,04-0,23% dávky podané matce.

    Pokud je nutné užívat paracetamol během těhotenství a kojení (kojení), je třeba pečlivě zvážit očekávané přínosy léčby pro matku a potenciální riziko pro plod nebo dítě..

    V experimentálních studiích nebyly stanoveny embryotoxické, teratogenní a mutagenní účinky paracetamolu.

    Analogy a náhražky léku

    názevSloženíVýrobceCena
    Panadol500 mg paracetamoluGlaxoSmithKline (Velká Británie)od 50 rublů.
    Efferalgan500 mg paracetamoluSanofi-Aventis (Francie)ze 151 rublů.
    Solpadein rychle500 mg paracetamolu a 65 mg kofeinuGlaxoSmithKline (Velká Británie)od 139 rub.
    Panoxen500 mg paracetamolu, 50 mg diklofenakuOxford Laboratories (Indie)od 130 rublů.
    Migréna500 mg paracetamolu a 65 mg kofeinuBIOCHEMIK JSC (Rusko)od 127 rub.
    Trigan-D200 mg a 500 mg paracetamoluCenser Pharmaceuticals Limited (Indie)ze 70 rublů.
    Kaffetin210 mg propifenazonu, 250 mg paracetamolu, 50 mg kofeinu, 10 mg kodein fosfátuALKALOID AD (Makedonie)ze 122 rub.

    Žádný z analogů není levnější než původní Paracetamol. Druhá z nich navíc není vždy z hlediska účinnosti nižší než jiné léky. Hlavní věcí je dodržovat pokyny k použití a produkt nepoužívat po uplynutí doby použitelnosti.

    obecná informace

    Horečka, bolesti hlavy nebo bolesti zubů jsou příznaky, které významně zhoršují kvalitu života. K odstranění problému jsou zapotřebí antipyretická, analgetická činidla. Jejich výběr je obrovský, v každé lékárně lze nabídnout nejméně tucet možností. Ale nejdražší lék nemusí být nutně nejlepší. Toto tvrzení dokazuje, že paracetamol je dostupným lékem pro všechny kategorie populace..

    Účinnou látkou stejného jména je derivát fenacetinu - analgetikum a antipyretikum ze skupiny anilidů. Hlavní výhody drogy:

      rychle vstupuje do krevního řečiště a šíří se do všech tkání;

    dosáhne maximální koncentrace a začne pracovat 20-30 minut po požití;

  • pokračuje v provozu po dobu 3-4 hodin;
  • nedráždí sliznici gastrointestinálního traktu;
  • nízko toxický.
  • Doba použitelnosti paracetamolu je 2–3 roky, v závislosti na formě uvolňování. Léčivo se vyrábí ve formě tablet, tobolek, prášků rozpustných ve vodě, infuzních roztoků, rektálních čípků, sirupů a suspenzí. Otevření uzavřeného obalu zkrátí dobu skladování produktu na 1 měsíc.

    Dávkování a způsob podání

    Návod k použití naznačuje, že tablety paracetamolu jsou předepisovány perorálně.

    1. U dospělých a dětí starších 15 let je jedna perorální dávka 500 mg; maximální jednotlivá dávka je 1 000 mg. Maximální denní dávka je 4000 mg.
    2. Ve věku nad 12 let (s hmotností více než 40 kg), jednorázová dávka 500 mg, maximální denní dávka 2000-4000 mg.
    3. Ve věku 9-12 let (s hmotností do 40 kg) maximální dávka 500 mg, maximální denní dávka 2 000 mg.
    4. Děti od 6 do 9 let (vážící 22-30 kg), jedna dávka závisí na tělesné hmotnosti dítěte a je 250 mg, maximální denní dávka je 1000-1500 mg.

    Doporučený interval mezi dávkami léku je 6-8 hodin (minimálně 4 hodiny).

    Délka léčby není více než 3 dny jako antipyretikum a ne více než 5 dní jako anestetikum.

    O nutnosti pokračovat v léčbě tímto lékem rozhodne lékař.

    Zvláštní pokyny během těhotenství

    Užívání paracetamolu během těhotenství a kojení je možné pouze tehdy, pokud je očekávaná účinnost vyšší než riziko komplikací. Účinná látka okamžitě proniká do mléka a překonává bariéru ve formě placenty, což má negativní vliv na plod. Případy kryptorchismu byly hlášeny u chlapců, jejichž matky užívaly paracetamol během těhotenství.

    Během období laktace by interval mezi dávkami léku měl být 4 až 6 hodin, aby byla koncentrace látky minimální. Ani jeden zdroj nemá jasnou odpověď - je možné, aby těhotné ženy užívaly paracetamol. Aby se minimalizovala pravděpodobnost nežádoucích účinků, doporučuje se:

    přísně dodržujte pokyny k použití;
    nekombinujte drogu s jinými silnými léky;

    vezměte produkt s extrémní opatrností ve 3. trimestru.

    V 1. a 2. trimestru je obvykle předepsána minimální účinná dávka léku. Při absenci požadovaného výsledku je nepřijatelné jej zvyšovat. Někdy je lepší použít bezpečnější analog.

    dodatečné informace

    Pokud má pacient na pozadí onemocnění výrazně sníženou chuť k jídlu, doporučuje se snížit dávku orálních forem na polovinu, aby se zabránilo riziku podráždění sliznic zažívacího traktu.

    Některé léky obsahují para-acetaminofenol v kombinaci s kofeinem. Bylo prokázáno, že kofein zvyšuje účinek paracetamolu zvýšením jeho biologické dostupnosti. Tato kombinace je vhodná k úlevě od bolesti hlavy na pozadí nízkého krevního tlaku..

    Posílení účinku para-acetaminofenolu je dosaženo souběžným příjmem kyseliny askorbové do těla. Vitamin C zpomaluje vylučování účinné látky z těla.

    Plisov Vladimir, lékařský publicista

    Celkem 32 218 zhlédnutí, 2 zhlédnutí dnes

    Paracetamol během kojení

    Během kojení je povoleno užívat paracetamol, ale nejlépe je to udělat okamžitě, ihned po osvěžení dítěte. To je způsobeno skutečností, že obsah účinné látky v krevní tekutině je maximálně 30-40 minut po použití. To naznačuje závěr, že se nedoporučuje krmit dítě 30 minut po opití pilulky. Látka se může snadno vylučovat ledvinami a játry po 4 hodinách. Proto je po stanoveném období proces krmení bezpečný. Paracetamol, návod k použití, cena, recenze, analogy - to vše zvážíme v článku.

    U hepatitidy B se lék užívá v rámci následujícího dávkovacího režimu: dávka během prvního dne se vypije jednou tobolkou třikrát denně. Je však vhodné, aby před použitím léku podstoupila kojící matka konzultační proces s ošetřujícím specialistou. Pokud mluvíme o užívání tohoto léku z teploty, nedoporučuje se ho užívat, pokud je indikátor až 38,5 stupňů. Koneckonců, zvýšení tohoto parametru je normální reakcí těla na zánět. Pokud používáte složení bolesti hlavy, můžete jej použít pouze v případě silného nepohodlí. Komarovský říká, že během laktace je užívání tablet pouze extrémním opatřením..

    Analogy

    V lékárnách a ve skladech lékáren vám může být nabídnuto velké množství analogů, které ve svých vlastnostech a účinnosti nejsou horší než paracetamol. Uveďme některé: ibuprofen, nurofen, anaferon, acetofen, valadol a další.

    Pro děti mnoho lékařů doporučuje začít s ibuprofenem (nurofenem). Spektrum jeho účinků na tělo je širší. Nurofen má ale své vlastní kontraindikace pro děti, je zakázáno jej dávat dítěti vážícímu méně než 6 kilogramů.

    Pandol je analog, obsahuje nejen paracetamol, ale také speciální látku, která podporuje jeho rychlé vstřebávání tělem, a proto urychluje jeho účinek. Tento léčivý přípravek se vyrábí v Evropě.

    Efferalgan, další analog. Tento lék je předepsán pro zánětlivé onemocnění, které je doprovázeno bolestí hlavy nebo svalů s bolestmi kloubů.

    Akamol-Teva, léčivý přípravek má střední účinek. Je to pouze antipyretikum. Nestojí za to použít jako protizánětlivé činidlo, nebude to mít žádný výsledek, protože pouze snižuje tělesnou teplotu.

    Lékové interakce

    Při současném použití:

    1. aktivní uhlí snižuje biologickou dostupnost paracetamolu.
    2. s urikosurickými látkami klesá jejich účinnost.
    3. s diazepamem je možné snížit vylučování diazepamu.
    4. s karbamazepinem, fenytoinem, fenobarbitalem, primidonem klesá účinnost paracetamolu, což je způsobeno zvýšením jeho metabolismu (procesy glukuronizace a oxidace) a vylučování z těla. Byly popsány případy hepatotoxicity při současném užívání paracetamolu a fenobarbitalu.
    5. během méně než 1 hodiny po užití paracetamolu se jeho absorpce může snížit.
    6. s lamotriginem se vylučování lamotriginu z těla mírně zvyšuje.
    7. s antikoagulancii je možné mírné nebo mírné zvýšení protrombinového času.
    8. s anticholinergiky je možné snížit absorpci paracetamolu.
    9. u perorálních kontraceptiv se vylučování paracetamolu z těla zrychluje a jeho analgetický účinek se může snížit.
    10. s metoklopramidem je možné zvýšit absorpci paracetamolu a zvýšit jeho koncentraci v krevní plazmě.
    11. s probenecidem je možné snížit clearance paracetamolu; s rifampicinem, sulfinpyrazonem - je možné zvýšit clearance paracetamolu v důsledku zvýšení jeho metabolismu v játrech.
    12. s induktory jaterních mikrozomálních enzymů, látkami s hepatotoxickým účinkem, existuje riziko zvýšeného hepatotoxického účinku paracetamolu.
    13. s ethinylestradiolem se zvyšuje absorpce paracetamolu ze střev.
    1. Jsou popsány případy projevů toxického účinku paracetamolu při současném použití s ​​isoniazidem.
    2. Existují zprávy o možnosti zvýšení myelodepresivního účinku zidovudinu při současném užívání s paracetamolem. Je popsán případ těžkého toxického poškození jater.

    Formulář vydání

    Tab. Balení konturových buněk 325 mg, č. 6, č. 12.
    Tab. 325 mg obal, # 30.
    Paracetamol - 325mg.

    Tab. 0,5g konturované bezbunkové balení, č. 10.
    Tab. Balení po 0,5 g blistru, č. 10.
    Paracetamol - 0,5 g.

    Tobolky 325 mg blistrové balení, č. 6, č. 12.
    Tobolky 325 mg obal č. 30.

    Sirup 125 mg / 5ml lahvička 60 ml, č. 1.
    Sirup 125 mg / 5ml lahvička 100 ml, č. 1.
    Paracetamol - 125mg / 5ml.

    Sirup 120 mg / 5ml láhev 50 ml, č. 1.
    Sirup 120 mg / 5ml lahvička 100 ml, č. 1.
    Sirup 120 mg / 5 ml polymerní láhev 50 ml, č. 1.
    Sirup 120 mg / 5 ml polymerní láhev 100 ml, č. 1.
    Sirup 120 mg / 5 ml polymerní plechovka 100 ml, č. 1.
    Paracetamol - 120 mg / 5 ml.

    Rektální čípky, proužek 0,08 g, č. 10.
    Paracetamol - 0,08 g.

    Rektální čípky strip 0,17 g, č. 10.
    Paracetamol - 0,17 g.

    Rektální čípky pás 0,33 g, č. 10.
    Paracetamol - 0,33 g.

    Suspenze 120 mg / 5 ml lahvička 100 ml.
    Suspenze 120 mg / 5 ml polyethylenový obal 200 ml.
    Paracetamol - 120 mg / 5 ml.

    Způsob aplikace a dávkování paracetamolu

    Acetaminofen má terapeutický účinek, pokud se užívá v dávkách 10-15 mg na 1 kg tělesné hmotnosti.

    Perorální formy paracetamolu (tablety nebo sirup) se doporučují užívat 1 - 2 hodiny po jídle a zapít velkým množstvím tekutiny (nejlépe čisté vody). Užívání plného žaludku zpomaluje vstřebávání a tím i rozvoj očekávaného terapeutického účinku.

    Paracetamol ve formě čípků se podává rektálně (každý 1 čípek).

    Doporučená jednotlivá dávka pro dospělé pacienty a dospívající nad 12 let (nebo s hmotností nad 40 kg) je 1 g (2 tablety po 0,5 g) a denní dávka je 4 g.

    U dětí do 12 let se dávka stanoví individuálně rychlostí 10–15 mg na 1 kg tělesné hmotnosti (60 mg / kg denně). Frekvence - až 4krát denně; je vhodné udržovat přibližně stejné časové intervaly mezi recepcemi.

    Pro kojence od 3 měsíců. do 1 roku je dávka od 24 do 120 mg (až 4krát denně) a dětem od 1 do 6 let se podává 120-240 mg na dávku.

    Je nežádoucí užívat paracetamol déle než 5 dní po sobě. Pokud horečka trvá déle než 3 dny a bolestivý syndrom přetrvává déle než 5 dní, měli byste se poradit se svým lékařem. Obvykle se v takových případech doporučuje nahradit lék jiným analgetikem a antipyretikem. Aby se snížilo riziko nežádoucích následků, je vhodné omezit se na minimální účinné dávky a přísně dodržovat režim.

    Vedlejší efekty

    Pokud jde o sirup a suspenzi pro děti, ve velmi vzácných případech se může objevit kopřivka. Také na pokožce můžete pozorovat alergickou reakci ve formě vyrážky a svědění. Možný otok obličeje a vnějších genitálií. Pokud jde o krev, může se snížit počet krevních destiček a bílých krvinek. Pokud je u dítěte pozorován alespoň jeden z těchto příznaků, měla by být léčba okamžitě ukončena..

    Dospělý může dojít k porušení gastrointestinálního traktu, bolesti břicha, bolesti hlavy. Ve vzácných případech dochází k poklesu tlaku, díky kterému je člověk ospalý. Hladina glukózy v krvi může dramaticky poklesnout. Paracetamol ovlivňuje játra, což může vést k poškození jater.

    Nežádoucí účinky jsou typické při překročení dávky nebo při kontraindikaci.

    Farmakologické vlastnosti

    Farmakodynamika. Paracetamol má analgetické a antipyretické účinky. Lék blokuje cyklooxygenázu I a II hlavně v centrálním nervovém systému, což ovlivňuje centra bolesti a termoregulace. V zánětlivých tkáních buněčné peroxidázy neutralizují účinek paracetamolu na cyklooxygenázu, což vysvětluje téměř úplnou absenci protizánětlivého účinku. Léčivo nemá negativní účinek na metabolismus vody a solí (retence sodíku a vody) a sliznici gastrointestinálního traktu kvůli nedostatečnému účinku na syntézu prostaglandinů v periferních tkáních.

    Farmakokinetika. Po perorálním podání se paracetamol rychle vstřebává z gastrointestinálního traktu, hlavně v tenkém střevě, hlavně pasivním transportem. Po jedné dávce 500 mg se Cmax v krevní plazmě dosáhne po 10-60 minutách a je přibližně 6 μg / ml, poté postupně klesá a po 6 hodinách je 11-12 μg / ml.

    Široce distribuován v tkáních a hlavně v tělních tekutinách, s výjimkou tukové tkáně a mozkomíšního moku.

    Vazba na bílkoviny je méně než 10% a v případě předávkování se mírně zvyšuje. Sulfátové a glukuronidové metabolity se neváží na plazmatické proteiny ani při relativně vysokých koncentracích.

    Paracetamol se metabolizuje hlavně v játrech konjugací s glukuronidem, konjugací se síranem a oxidací za účasti smíšených jaterních oxidáz a cytochromu P450..

    Negativně působící hydroxylovaný metabolit, N-acetyl-p-benzochinonimin, který se vytváří ve velmi malém množství v játrech a ledvinách pod vlivem směsných oxidáz a je obvykle detoxikován vazbou na glutathion, se může při předávkování paracetamolem zahřát a způsobit poškození tkáně.

    U dospělých se většina paracetamolu váže na kyselinu glukuronovou a v menší míře na kyselinu sírovou. Tyto konjugované metabolity nemají žádnou biologickou aktivitu. U předčasně narozených dětí, novorozenců a v prvním roce života převládá metabolit síranů.

    T1 / 2 je 1-3 hodiny.U pacientů s jaterní cirhózou je T1 / 2 mírně vyšší. Renální clearance paracetamolu je 5%.

    Vylučuje se močí hlavně ve formě glukuronidových a síranových konjugátů. Méně než 5% se vylučuje jako nezměněný paracetamol.