S čím paracetamol pomáhá

  • Komplikace

Paracetamol je účinné antipyretikum a analgetikum. Tento lék, který patří do skupiny analgetik, má malý počet kontraindikací. Při správném použití podle pokynů k použití nemá téměř žádné vedlejší účinky. Otázka, jak používat paracetamol a z čeho pomáhá, je velmi častá.

Účinek léku na lidské tělo

Paracetamol byl syntetizován před více než půl stoletím, ale stále zůstává populárním lékem, který je široce používán jako antipyretikum a analgetikum. Účinnost léku je způsobena skutečností, že je schopen rovnoměrného rozložení v tkáních..

Účinkem účinné látky je blokovat syntézu prostaglandinů, které jsou mediátory bolesti. To vám umožní rychle zmírnit středně silnou bolest. Paracetamol také účinně zmírňuje horečku. Tento nebezpečný příznak doprovází mnoho zánětlivých a infekčních onemocnění. Protizánětlivé vlastnosti léčiva nejsou příliš výrazné. Výše uvedené je odpověď na otázku, co paracetamol pomáhá.

Paracetamol je lék, který má minimum kontraindikací, ale v případě předávkování jsou možné nebezpečné komplikace spojené se zhoršenou funkcí jater, ledvin a kardiovaskulárního systému. Rizika se významně zvyšují, pokud je lék kombinován s alkoholem.

Příznaky otravy nejsou okamžitě pozorovány. V počáteční fázi může dojít pouze k mírnému zhoršení pohody.

Asi po třech dnech, kdy se začíná rozvíjet první stupeň intoxikace, se objeví nevolnost a zvracení. Tyto příznaky jsou doprovázeny silnou slabostí a bolestmi hlavy. O den později jsou známky poškození jater. Analýzy ukazují zvýšené množství jaterních enzymů a kůže zožltne. Pokud neposkytnete včasnou pomoc, riziko úmrtí se významně zvyšuje, protože začíná destrukce jaterních buněk.

Nežádoucí účinky předávkování se mohou projevovat různými způsoby. Duševní poruchy jsou velmi časté. Zpravidla jsou vyjádřeny neustálou ospalostí. Občas se mohou objevit záchvaty zvýšené aktivity. Zmatek vědomí je pozorován na pozadí nestability psychiky. Pokud se neléčí, stav se zhorší a nevyhnutelně dojde k úmrtí..

Při mírném předávkování jsou příznaky méně výrazné:

  • ztráta chuti k jídlu;
  • dyspeptické poruchy;
  • arytmie;
  • otok;
  • porucha práce jiných orgánů.

Je velmi důležité pamatovat na kontraindikace léku. Neměl by se užívat, pokud máte chronické onemocnění jater nebo ledvin. V takovém případě může i minimální dávka vyvolat zhoršení onemocnění. Je nepřijatelné užívat drogu za přítomnosti individuální nesnášenlivosti. Je kontraindikován u chronického alkoholismu..

S čím pomáhá paracetamol

Paracetamol je účinný při jakýchkoli horečnatých stavech způsobených horečkou. Lék je zvláště široce používán v komplexní terapii akutních respiračních virových infekcí nebo chřipky.

Lék je indikován k úlevě od bolestivého syndromu různé intenzity. Pomáhá zmírnit bolesti zubů a hlavy. Mělo by se pamatovat na symptomatický účinek léku, takže musíte co nejdříve navštívit lékaře, abyste zjistili příčinu základního problému. Paracetamol pomáhá při neuralgii, myalgii a bolestech kloubů. Je schopen zlepšit stav ženy s menstruačním syndromem..

Tento léčivý přípravek patří k lékům povoleným během těhotenství. Je povoleno jej dávat dětem ve věku od tří měsíců. Za tímto účelem se dětský paracetamol vyrábí ve formě sirupu, suspenze a čípků. Tyto prostředky se používají nejen k úlevě od horečky, ale také k odstranění bolesti při kousání..

Po dosažení 38,5 ° C se doporučuje snížit teplotu paracetamolem. To je způsobeno skutečností, že zvýšení tělesné teploty negativně ovlivňuje škodlivé bakterie a viry, což znamená, že může účinně bojovat proti této nemoci..

Paracetamol je součástí mnoha účinných komplexních přípravků. Je však přísně zakázáno užívat jej v kombinaci s antiepileptiky, což zvyšuje riziko nežádoucích účinků. Dnes výrobci nabízejí velké množství léků, které jsou analogy paracetamolu - například Panadol nebo Efferalgan.

Jak se paracetamol užívá při teplotě

Pochopení toho, z čeho paracetamol pomáhá, mnoho lidí má otázku, jak správně užívat drogu. Když teplota dosáhne kritického indikátoru - 38,5 ° C, musíte vypít paracetamol v množství předepsaném v návodu k použití. Balení může obsahovat tablety o hmotnosti 200, 325 nebo 500 miligramů. Doporučuje se pít lék velkým množstvím převařené nebo minerální vody, což zvyšuje rychlost absorpce účinné látky a minimalizuje její negativní účinek na játra.

Dospělí

K léčbě dospělých se paracetamol používá ve formě tablet. Jedna dávka je 400-500 mg. Takové doporučení je uvedeno v návodu k použití. V praxi může lékař v závažných případech, kdy teplota těla stoupne na 40 ° C, zvýšit jednu dávku na 800–1000 mg. V tomto případě je nutně zohledněn index tělesné hmotnosti. Čím menší váha, tím méně jedné dávky léku.

Pro děti

U dětí se dávka paracetamolu počítá s přihlédnutím k věku a hmotnosti. Lékař navíc vždy věnuje pozornost stavu dítěte. U syndromu intenzivní bolesti lze na základě rozhodnutí lékaře zvýšit jednu dávku léku. Je povoleno užívat drogu ve 4 dávkách denně. Pokud se však horečka snížila nebo bolestivý syndrom zmizel, není třeba dítěti podávat léky.

Pro děti jsou optimální formou léku sirup a suspenze. Finanční prostředky jsou baleny v lahvích z tmavého skla, sada obsahuje odměrnou lžičku nebo speciální stříkačku, což zjednodušuje proces užívání drogy.

Výše finančních prostředků se vypočítá z hmotnosti dítěte:

  • 4-8 kg - 2,5 ml;
  • 8-16 kg - 5 ml;
  • 16-32 kg - 10 ml;
  • více než 32 kg - 15-20 ml.

Je povoleno užívat drogu pro děti až 4krát denně, pokud existují náznaky. Paracetamol je možné dát dítěti nejdéle 3 dny.

Paracetamol pro bolesti hlavy

Tablety paracetamolu jsou velmi účinné při úlevě od bolesti hlavy. Ale je důležité je brát správně. Lék by se neměl pít na lačný žaludek. Před užitím produktu je nutné zorganizovat alespoň minimální svačinu. Pokud z nějakého důvodu není chuť k jídlu, měli byste jen pít vodu.

Musíte také vypít pilulky s velkým množstvím vody. K tomu se nedoporučuje používat čaj nebo jiné nápoje. Zejména zelený čaj nebo káva mohou zcela zvrátit účinnost paracetamolu. To dále zvýší zátěž jater..

Pokud má bolest hlavy vysokou intenzitu, může být jedna dávka 1 000 mg. Opětovné užívání léku je však přípustné nejdříve o čtyři hodiny později, pouze pokud se bolest hlavy znovu obnoví. Nemůžete užívat pilulky častěji 4krát denně. Takový systém je nepřijatelný pro použití během těhotenství. V takovém případě by měla být dávka snížena..

Droga je považována za účinnou pro migrény. Tato patologie se vyznačuje prodlouženou pulzující bolestí hlavy, která je obvykle lokalizována na jedné straně. Pro běžnou bolest hlavy vyvolanou stresem, nervovým vypětím nebo malátností stačí jedna dávka léku.

Paracetamol nepomáhá při všech typech bolestí hlavy. Například u klastrového syndromu je to naprosto zbytečné. Pokud je bolest hlavy známkou vážné patologie, jsou předepsány další léky k jejímu zmírnění..

Jak pít paracetamol na nachlazení

Každý chápe, že je nutné léčit nachlazení včas. Jinak mohou nastat vážné komplikace. V počáteční fázi vývoje se nachlazení vyznačuje slabostí a zvýšenou únavou. U ARVI teplota často stoupá, objevují se zimnice, kašel, rýma, kýchání. Objevují se také bolesti kloubů a svalů.

Chcete-li minimalizovat projevy všech uvedených příznaků a stabilizovat stav, můžete použít paracetamol. Současně by se lék měl používat výhradně během komplexní terapie..

Téměř vždy je lék ve formě tablet předepsán k léčbě dospělých a dětí po 12 letech. Důležitou podmínkou v druhém případě je, že dítě musí vážit více než 49 kg, jinak je obtížné zvolit dávku.

Vzhledem k tomu, že existují i ​​jiné formy léku, může být předepsán k léčbě malých dětí:

  • Suspenze je schválena pro použití k léčbě kojenců mladších jednoho roku. Rychle se vstřebává a vzhledem k tomu, že v soupravě je speciální dávkovač stříkaček, je snadné dodržovat požadovanou dávku.
  • Sirup se používá k léčbě dětí po roce. Pro správné dávkování použijte speciální dávkovací lžičku dodávanou se soupravou. Odmítnutí léku u dítěte je pozorováno zřídka, protože sirup obsahuje aromatické přísady, nejčastěji napodobující chuť jahod nebo banánů.
  • Rektální čípky se používají u malých dětí, když teplota stoupá. To vám umožní stabilizovat stav drobků před příjezdem sanitky.

Ve většině případů při léčbě nachlazení užívají dospělí 1 tabletu 4krát denně. Průběh léčby by neměl přesáhnout tři dny. Tento čas obvykle stačí ke stabilizaci stavu. Pokud se vám podaří snížit teplotu dříve, mělo by se od užívání paracetamolu upustit.

Je důležité při použití antipyretického léku úplně opustit alkoholické nápoje. V opačném případě se zatížení jater výrazně zvýší, což může mít negativní důsledky..

Paracetamol na bolesti zubů

Bolest zubů je velmi často zaskočena, takže není vždy možné urgentně konzultovat zubaře. V takových situacích pomůže paracetamol snížit intenzitu bolesti zubů a stabilizovat stav..

Mnoho lidí se zajímá o to, jak Paracetamol působí na bolesti zubů. V lidském těle jsou za bolest zodpovědné speciální látky - prostaglandiny. Paracetamol je schopen blokovat jejich produkci. To znamená, že zánětlivý proces postupuje, problém nezmizí, ale zub nebolí. Proto, pokud je možné zmírnit bolesti zubů, musíte co nejdříve naplánovat návštěvu lékaře. Odložení návštěvy lékaře je snadné začít s kazem, což znamená, že existuje riziko ztráty zubů a závažných komplikací..

Pokud vás náhle bolí zuby, musíte vypít tabletu paracetamolu. To by mělo být provedeno po jídle, navíc by měl být lék vypláchnut velkým množstvím čisté vody. Úleva by neměla přijít déle než 20 minut. V takovém případě bude účinek trvat 4 hodiny. Pokud není možné navštívit lékaře v co nejkratší možné době, je povoleno druhé jmenování nejdříve o 4 hodiny později. Je možná recepce 4krát denně. Paracetamolem si můžete ulevit od bolesti zubů nejdéle 3 dny po sobě.

Mohou užívat těhotné ženy

Bolest zubů během těhotenství se objevuje velmi často. Vyvolává to hlavně kaz. Jeho příčinou je, že vápník z těla ženy se používá k vytvoření kosterního systému dítěte. To vyvolává problémy, zejména se zuby..

Paracetamol je jedním z léků povolených během těhotenství. Navzdory tomu by však měl být používán opatrně. To je způsobeno skutečností, že účinná látka je schopna proniknout placentou. Je povoleno užívat léky na bolesti zubů v malém množství až ve druhém trimestru, kdy jsou vytvořeny všechny orgány dítěte. V prvním a třetím trimestru se léčba bolesti zubů nejlépe provádí lidovými metodami..

Je velmi důležité užívat drogu během těhotenství pouze po konzultaci s lékařem. Během období porodu je vhodné použít Paracetamol jednou. Každý opakovaný příjem může vyvolat nežádoucí důsledky pro plod..

Proč se tablety Paracetamol používají??

Paracetamol je levné farmaceutické léčivo, které je zahrnuto do seznamu základních léčivých přípravků WHO. Používá se pro symptomatickou léčbu bolestivého syndromu různé etiologie u dospělých a dětí.

obecná informace

Horečka, bolesti hlavy nebo bolesti zubů jsou příznaky, které významně zhoršují kvalitu života. K odstranění problému jsou zapotřebí antipyretická, analgetická činidla. Jejich výběr je obrovský, v každé lékárně lze nabídnout nejméně tucet možností. Ale nejdražší lék nemusí být nutně nejlepší. Toto tvrzení dokazuje, že paracetamol je dostupným lékem pro všechny kategorie populace..

Účinnou látkou stejného jména je derivát fenacetinu - analgetikum a antipyretikum ze skupiny anilidů. Hlavní výhody drogy:

  • rychle vstupuje do krevního řečiště a šíří se do všech tkání;
  • dosáhne maximální koncentrace a začne pracovat 20-30 minut po požití;

Doba použitelnosti paracetamolu je 2–3 roky, v závislosti na formě uvolňování. Léčivo se vyrábí ve formě tablet, tobolek, prášků rozpustných ve vodě, infuzních roztoků, rektálních čípků, sirupů a suspenzí. Otevření uzavřeného obalu zkrátí dobu skladování produktu na 1 měsíc.

Účinek léku na tělo

Příčinou bolesti a zvýšení tělesné teploty je zánětlivý proces. Během jeho vývoje se syntetizují speciální chemické sloučeniny - prostaglandiny. Působení paracetamolu je zaměřeno na inhibici jejich tvorby, která přirozeně potlačuje negativní příznaky. Lék také ovlivňuje neurony centrálního nervového systému, díky čemuž se projevuje analgetický účinek.

Rektální čípky působí pomaleji a déle než jiné formy uvolňování.

Po 4-5 hodinách dojde k destrukci aktivního léčiva v játrech. Ve výsledku se tvoří metabolity - meziprodukty metabolismu. Některé z jejich typů jsou toxické. Poté procházejí ledvinami a jsou vylučovány močí. Na základě zvláštností vylučování paracetamolu z těla u závažných onemocnění jater a ledvin je jeho použití nepřijatelné.

Indikace pro použití

Lék nemá výrazný protizánětlivý účinek, proto je vhodný pouze pro symptomatickou léčbu. Nejčastěji se používá při horečce - teplotě 38,5 ° C nebo vyšší. Nižší hodnoty nevyžadují externí zásah. Indikace pro použití paracetamolu se neomezují pouze na horečku. Pomáhá také v takových případech:

  • bolesti zad;
  • bolesti hlavy;
  • syndrom pooperační bolesti;
  • osteoartróza;
  • fyzické nepohodlí při rakovině;

Tento lék je povolen pro jakoukoli bolest neznámé etiologie, ale s přihlédnutím k kontraindikacím a přítomnosti vedlejších účinků. Paracetamol zmírňuje bolestivé příznaky, což ztěžuje stanovení přesné diagnózy. Jeho použití se nedoporučuje před lékařskou prohlídkou nebo komplexní lékařskou prohlídkou..

Omezení použití

Paracetamol nepatří k řadě přírodních léčiv, má proto mnoho kontraindikací. Případy individuální nesnášenlivosti účinné látky v lékařské praxi byly zaznamenány zřídka. Tento faktor však musí být v každém klinickém případě vyloučen. Zhoršení pohody po užívání drogy vyžaduje její zrušení.

Paracetamol je přísně zakázán, pokud:

  • selhání ledvin a jater;
  • anémie;

Terapie je také nepřijatelná u kojenců (do 1 měsíce). S opatrností je lék předepsán pro virovou hepatitidu, srdeční selhání, onemocnění periferních tepen. Pacienti závislí na alkoholu a kouření vyžadují zvláštní pozornost.

Paracetamolový sirup se nedoporučuje těm, kteří trpí cukrovkou.

Před zahájením léčby je třeba vzít v úvahu složení paracetamolu v tabletách nebo jinou formu uvolňování. Kvantitativní obsah účinné látky v přípravcích od různých výrobců se může lišit. Kromě toho je důležité mít další přísady, které mají své vlastní kontraindikace..

Možné nežádoucí účinky

Paracetamol zřídka způsobuje nežádoucí vedlejší účinky. Jejich výskyt může být způsoben nediagnostikovanou souběžnou patologií a dříve neznámou individuální nesnášenlivostí. Pravděpodobnost následujících reakcí je malá, ale stále přítomná:

    leukopenie, trombocytopenie, agranulocytóza, methemoglobinemie, anémie;

Podle výsledků několika studií byl zaznamenán vývoj bronchiálního astmatu u dětí, které užívaly paracetamol po dlouhou dobu. Užívání léku spolu s jinými léky může způsobit vážné komplikace: od exacerbace chronických onemocnění až po smrt. Kombinace analgetika s alkoholickými nápoji poskytuje podobný účinek..

Obecně se uznává, že alkohol neutralizuje účinek drog. Ve většině případů však zvyšuje jejich toxické účinky na tělo. Proto zvyšuje riziko vážných následků.

Návod k použití

Je velmi důležité nejen vědět o paracetamolu - s čím pilulky pomáhají. Indikace pro použití a analogy si nezaslouží větší pozornost než návod k použití. Dodržování doporučení výrobce je klíčem k dosažení požadovaného účinku léku. Doporučení pro všechny formy léčby:

  • pijte tablety nebo kapsle po jídle;
  • pít hodně čisté vody přijatelné teploty;

Jedna dávka paracetamolu ve formě tablet pro dospělé a děti starší 12 let - od 350 do 500 mg 3-4krát denně. Maximální jednotlivá dávka je 1500 mg, denní dávka je 4000 mg. Stejné údaje platí pro čípky určené k rektálnímu podání..

Pokud ke zlepšení pohody nedojde do 3 dnů, je nutná korekce terapie.

Ve formě sirupu se užívá 20–40 ml najednou. Toto množství se rovná 480-960 mg účinné látky. Frekvence užívání léku v tekuté formě je také 3-4krát denně..

Zvláštní pokyny během těhotenství

Užívání paracetamolu během těhotenství a kojení je možné pouze tehdy, pokud je očekávaná účinnost vyšší než riziko komplikací. Účinná látka okamžitě proniká do mléka a překonává bariéru ve formě placenty, což má negativní vliv na plod. Případy kryptorchismu byly hlášeny u chlapců, jejichž matky užívaly paracetamol během těhotenství.

Během období laktace by interval mezi dávkami léku měl být 4 až 6 hodin, aby byla koncentrace látky minimální. Ani jeden zdroj nemá jasnou odpověď - je možné, aby těhotné ženy užívaly paracetamol. Aby se minimalizovala pravděpodobnost nežádoucích účinků, doporučuje se:

  • přísně dodržujte pokyny k použití;
  • nekombinujte drogu s jinými silnými léky;

V 1. a 2. trimestru je obvykle předepsána minimální účinná dávka léku. Při absenci požadovaného výsledku je nepřijatelné jej zvyšovat. Někdy je lepší použít bezpečnější analog.

Dětský paracetamol

Optimální formou uvolňování paracetamolu pro děti je sirup. Dětem ve věku od 3 měsíců do 1 roku je zobrazeno 2,5-5 ml drogy, ne více než 120 mg látky. Od 1 do 5 let - až 10 ml sirupu, od 5 do 12 let - maximálně 20 ml. Rektální čípky jsou také velmi vhodné k použití v dětství. Doporučená dávka pro děti od 1 měsíce do 3 let je 15 mg na 1 kg tělesné hmotnosti.

Frekvence užívání paracetamolu v dětství není větší než 4krát denně.

Nejen ve formě sirupu a čípků lze paracetamol používat po 3 letech, dávka v tabletách je: 60 mg na 1 kg tělesné hmotnosti.

Od 3 do 6 let je maximální povolená dávka za den 1000-2000 mg, od 9 do 12 let - 2000 mg paracetamolu. Pokud je zakoupena dětská suspenze, jednotlivé dávky pro děti ve věku 6-12 let - 0,25-0,5 g, 1-5 let - 0,12-0,25 g, od 3 měsíců do 1 roku - 0,06-0, 12 g, až 3 měsíce - 0,01 g / kg.

Nebezpečí předávkování

Pokud pijete dvakrát nebo třikrát doporučené dávky, je možné intoxikovat tělo. Po 10–15 mg látky u dospělých se po 1–6 dnech objeví známky poškození jater. Vzácně se vyvíjí selhání jater komplikované difuzními změnami v ledvinách. Primární příznaky předávkování:

  • nevolnost a zvracení;
  • nedostatek chuti k jídlu;
  • syndrom bolesti v epigastrické oblasti;
  • bledost kůže.

Paracetamol se podává s opatrností dětem, dávkování v tabletách při teplotě by nemělo překročit přípustnou hodnotu. V případě otravy je nutný nouzový výplach žaludku - během prvních 3-4 hodin. Na konci procedury byste měli vzít adsorbenty. Pokud se stav nadále zhoršuje, je nutná sanitka.

Interakce s jinými léky

V kombinované terapii je velmi důležité nejprve studovat kombinaci paracetamolu s jinými léky:

  • antiepileptika zvyšují toxický účinek na játra;
  • rifampicin snižuje závažnost antipyretického účinku;

Zvláštní pozornost by měla být věnována lékům určeným k léčbě jater, ledvin, onemocnění kardiovaskulárního a centrálního nervového systému. Při současném užívání paracetamolu s jeho analogy je pravděpodobné předávkování. Je nutné věnovat pozornost kvantitativnímu obsahu účinných látek.

Analogy a náhražky léku

Na volném trhu existuje mnoho léků, které ve svém složení obsahují paracetamol. Liší se od originálu jak cenou, tak specifiky akce. Ten je způsoben přítomností pomocných látek. Nejběžnější analogy tablet paracetamolu pro dospělé:

názevSloženíVýrobceCena
Panadol500 mg paracetamoluGlaxoSmithKline (Velká Británie)od 50 rublů.
Efferalgan500 mg paracetamoluSanofi-Aventis (Francie)ze 151 rublů.
Solpadein rychle500 mg paracetamolu a 65 mg kofeinuGlaxoSmithKline (Velká Británie)od 139 rub.
Panoxen500 mg paracetamolu, 50 mg diklofenakuOxford Laboratories (Indie)od 130 rublů.
Migréna500 mg paracetamolu a 65 mg kofeinuBIOCHEMIK JSC (Rusko)od 127 rub.
Trigan-D200 mg a 500 mg paracetamoluCenser Pharmaceuticals Limited (Indie)ze 70 rublů.
Kaffetin210 mg propifenazonu, 250 mg paracetamolu, 50 mg kofeinu, 10 mg kodein fosfátuALKALOID AD (Makedonie)ze 122 rub.

Žádný z analogů není levnější než původní Paracetamol. Druhá z nich navíc není vždy z hlediska účinnosti nižší než jiné léky. Hlavní věcí je dodržovat pokyny k použití a produkt nepoužívat po uplynutí doby použitelnosti.

Výhody a nevýhody paracetamolu

Hlavní výhodou paracetamolu je nízká pravděpodobnost nežádoucích účinků. Při řádném dodržení pokynů je úroveň jeho toxicity v bezpečných mezích. To vysvětluje výdej v lékárnách bez předpisu.

Nástroj má několik forem uvolnění, což vám umožňuje vybrat si nejvhodnější pro dospělého a dítě. Droga působí několik hodin a to je samozřejmě další plus. Ale stejně jako většina ostatních syntetických drog má i paracetamol některé nevýhody:

  • je určen pro symptomatickou terapii, což znamená, že není schopen odstranit příčinu onemocnění;
  • vyžaduje opatrnost při léčbě kojenců a žen během těhotenství a kojení;
  • v případě předávkování způsobuje příznaky těžké intoxikace;
  • zhoršuje chronické onemocnění jater a ledvin.

Terapeutický účinek po podání je patrný až po 30-40 minutách. Před jeho nástupem se nedoporučuje používat další přípravky obsahující paracetamol, aby se účinek urychlil, jinak se nelze vyhnout vedlejším účinkům. V 9 případech z 10 dochází ke zhoršení pohody v důsledku zanedbání doporučení výrobců a lékařů.

Sdílej se svými přáteli

Udělejte něco užitečného, ​​nebude to trvat dlouho

Jak užívat paracetamol: před jídlem nebo po něm? Indikace pro použití, jmenování pro děti a dospělé. S čím paracetamol pomáhá

Pozornost! Samoléčba může být pro vaše zdraví nebezpečná.

Paracetamol je účinné antipyretikum a analgetikum. Tento lék, který patří do skupiny analgetik, má malý počet kontraindikací. Při správném použití podle pokynů k použití nemá téměř žádné vedlejší účinky. Otázka, jak používat paracetamol a z čeho pomáhá, je velmi častá.

Účinek léku na lidské tělo

Paracetamol byl syntetizován před více než půl stoletím, ale stále zůstává populárním lékem, který je široce používán jako antipyretikum a analgetikum. Účinnost léku je způsobena skutečností, že je schopen rovnoměrného rozložení v tkáních..

Účinkem účinné látky je blokovat syntézu prostaglandinů, které jsou mediátory bolesti. To vám umožní rychle zmírnit středně silnou bolest. Paracetamol také účinně zmírňuje horečku. Tento nebezpečný příznak doprovází mnoho zánětlivých a infekčních onemocnění. Protizánětlivé vlastnosti léčiva nejsou příliš výrazné. Výše uvedené je odpověď na otázku, co paracetamol pomáhá.

Paracetamol je lék, který má minimum kontraindikací, ale v případě předávkování jsou možné nebezpečné komplikace spojené se zhoršenou funkcí jater, ledvin a kardiovaskulárního systému. Rizika se významně zvyšují, pokud je lék kombinován s alkoholem.

Příznaky otravy nejsou okamžitě pozorovány. V počáteční fázi může dojít pouze k mírnému zhoršení pohody.

Asi po třech dnech, kdy se začíná rozvíjet první stupeň intoxikace, se objeví nevolnost a zvracení. Tyto příznaky jsou doprovázeny silnou slabostí a bolestmi hlavy. O den později jsou známky poškození jater. Analýzy ukazují zvýšené množství jaterních enzymů a kůže zožltne. Pokud neposkytnete včasnou pomoc, riziko úmrtí se významně zvyšuje, protože začíná destrukce jaterních buněk.

Nežádoucí účinky předávkování se mohou projevovat různými způsoby. Duševní poruchy jsou velmi časté. Zpravidla jsou vyjádřeny neustálou ospalostí. Občas se mohou objevit záchvaty zvýšené aktivity. Zmatek vědomí je pozorován na pozadí nestability psychiky. Pokud se neléčí, stav se zhorší a nevyhnutelně dojde k úmrtí..

Při mírném předávkování jsou příznaky méně výrazné:

  • ztráta chuti k jídlu;
  • dyspeptické poruchy;
  • arytmie;
  • otok;
  • porucha práce jiných orgánů.

Je velmi důležité pamatovat na kontraindikace léku. Neměl by se užívat, pokud máte chronické onemocnění jater nebo ledvin. V takovém případě může i minimální dávka vyvolat zhoršení onemocnění. Je nepřijatelné užívat drogu za přítomnosti individuální nesnášenlivosti. Je kontraindikován u chronického alkoholismu..

S čím pomáhá paracetamol

Paracetamol je účinný při jakýchkoli horečnatých stavech způsobených horečkou. Lék je zvláště široce používán v komplexní terapii akutních respiračních virových infekcí nebo chřipky.

Lék je indikován k úlevě od bolestivého syndromu různé intenzity. Pomáhá zmírnit bolesti zubů a hlavy. Mělo by se pamatovat na symptomatický účinek léku, takže musíte co nejdříve navštívit lékaře, abyste zjistili příčinu základního problému. Paracetamol pomáhá při neuralgii, myalgii a bolestech kloubů. Je schopen zlepšit stav ženy s menstruačním syndromem..

Tento léčivý přípravek patří k lékům povoleným během těhotenství. Je povoleno jej dávat dětem ve věku od tří měsíců. Za tímto účelem se dětský paracetamol vyrábí ve formě sirupu, suspenze a čípků. Tyto prostředky se používají nejen k úlevě od horečky, ale také k odstranění bolesti při kousání..

Po dosažení 38,5 ° C se doporučuje snížit teplotu paracetamolem. To je způsobeno skutečností, že zvýšení tělesné teploty negativně ovlivňuje škodlivé bakterie a viry, což znamená, že může účinně bojovat proti této nemoci..

Paracetamol je součástí mnoha účinných komplexních přípravků. Je však přísně zakázáno užívat jej v kombinaci s antiepileptiky, což zvyšuje riziko nežádoucích účinků. Dnes výrobci nabízejí velké množství léků, které jsou analogy paracetamolu - například Panadol nebo Efferalgan.

Jak se paracetamol užívá při teplotě

Pochopení toho, z čeho paracetamol pomáhá, mnoho lidí má otázku, jak správně užívat drogu. Když teplota dosáhne kritického indikátoru - 38,5 ° C, musíte vypít paracetamol v množství předepsaném v návodu k použití. Balení může obsahovat tablety o hmotnosti 200, 325 nebo 500 miligramů. Doporučuje se pít lék velkým množstvím převařené nebo minerální vody, což zvyšuje rychlost absorpce účinné látky a minimalizuje její negativní účinek na játra.

Dospělí

K léčbě dospělých se paracetamol používá ve formě tablet. Jedna dávka je 400-500 mg. Takové doporučení je uvedeno v návodu k použití. V praxi může lékař v závažných případech, kdy teplota těla stoupne na 40 ° C, zvýšit jednu dávku na 800–1000 mg. V tomto případě je nutně zohledněn index tělesné hmotnosti. Čím menší váha, tím méně jedné dávky léku.

Pro děti

U dětí se dávka paracetamolu počítá s přihlédnutím k věku a hmotnosti. Lékař navíc vždy věnuje pozornost stavu dítěte. U syndromu intenzivní bolesti lze na základě rozhodnutí lékaře zvýšit jednu dávku léku. Je povoleno užívat drogu ve 4 dávkách denně. Pokud se však horečka snížila nebo bolestivý syndrom zmizel, není třeba dítěti podávat léky.

Pro děti jsou optimální formou léku sirup a suspenze. Finanční prostředky jsou baleny v lahvích z tmavého skla, sada obsahuje odměrnou lžičku nebo speciální stříkačku, což zjednodušuje proces užívání drogy.

Výše finančních prostředků se vypočítá z hmotnosti dítěte:

  • 4-8 kg - 2,5 ml;
  • 8-16 kg - 5 ml;
  • 16-32 kg - 10 ml;
  • více než 32 kg - 15-20 ml.

Je povoleno užívat drogu pro děti až 4krát denně, pokud existují náznaky. Paracetamol je možné dát dítěti nejdéle 3 dny.

Paracetamol pro bolesti hlavy

Tablety paracetamolu jsou velmi účinné při úlevě od bolesti hlavy. Ale je důležité je brát správně. Lék by se neměl pít na lačný žaludek. Před užitím produktu je nutné zorganizovat alespoň minimální svačinu. Pokud z nějakého důvodu není chuť k jídlu, měli byste jen pít vodu.

Musíte také vypít pilulky s velkým množstvím vody. K tomu se nedoporučuje používat čaj nebo jiné nápoje. Zejména zelený čaj nebo káva mohou zcela zvrátit účinnost paracetamolu. To dále zvýší zátěž jater..

Pokud má bolest hlavy vysokou intenzitu, může být jedna dávka 1 000 mg. Opětovné užívání léku je však přípustné nejdříve o čtyři hodiny později, pouze pokud se bolest hlavy znovu obnoví. Nemůžete užívat pilulky častěji 4krát denně. Takový systém je nepřijatelný pro použití během těhotenství. V takovém případě by měla být dávka snížena..

Droga je považována za účinnou pro migrény. Tato patologie se vyznačuje prodlouženou pulzující bolestí hlavy, která je obvykle lokalizována na jedné straně. Pro běžnou bolest hlavy vyvolanou stresem, nervovým vypětím nebo malátností stačí jedna dávka léku.

Paracetamol nepomáhá při všech typech bolestí hlavy. Například u klastrového syndromu je to naprosto zbytečné. Pokud je bolest hlavy známkou vážné patologie, jsou předepsány další léky k jejímu zmírnění..

Jak pít paracetamol na nachlazení

Každý chápe, že je nutné léčit nachlazení včas. Jinak mohou nastat vážné komplikace. V počáteční fázi vývoje se nachlazení vyznačuje slabostí a zvýšenou únavou. U ARVI teplota často stoupá, objevují se zimnice, kašel, rýma, kýchání. Objevují se také bolesti kloubů a svalů.

Chcete-li minimalizovat projevy všech uvedených příznaků a stabilizovat stav, můžete použít paracetamol. Současně by se lék měl používat výhradně během komplexní terapie..

Téměř vždy je lék ve formě tablet předepsán k léčbě dospělých a dětí po 12 letech. Důležitou podmínkou v druhém případě je, že dítě musí vážit více než 49 kg, jinak je obtížné zvolit dávku.

Vzhledem k tomu, že existují i ​​jiné formy léku, může být předepsán k léčbě malých dětí:

  • Suspenze je schválena pro použití k léčbě kojenců mladších jednoho roku. Rychle se vstřebává a vzhledem k tomu, že v soupravě je speciální dávkovač stříkaček, je snadné dodržovat požadovanou dávku.
  • Sirup se používá k léčbě dětí po roce. Pro správné dávkování použijte speciální dávkovací lžičku dodávanou se soupravou. Odmítnutí léku u dítěte je pozorováno zřídka, protože sirup obsahuje aromatické přísady, nejčastěji napodobující chuť jahod nebo banánů.
  • Rektální čípky se používají u malých dětí, když teplota stoupá. To vám umožní stabilizovat stav drobků před příjezdem sanitky.

Ve většině případů při léčbě nachlazení užívají dospělí 1 tabletu 4krát denně. Průběh léčby by neměl přesáhnout tři dny. Tento čas obvykle stačí ke stabilizaci stavu. Pokud se vám podaří snížit teplotu dříve, mělo by se od užívání paracetamolu upustit.

Je důležité při použití antipyretického léku úplně opustit alkoholické nápoje. V opačném případě se zatížení jater výrazně zvýší, což může mít negativní důsledky..

Paracetamol na bolesti zubů

Bolest zubů je velmi často zaskočena, takže není vždy možné urgentně konzultovat zubaře. V takových situacích pomůže paracetamol snížit intenzitu bolesti zubů a stabilizovat stav..

Mnoho lidí se zajímá o to, jak Paracetamol působí na bolesti zubů. V lidském těle jsou za bolest zodpovědné speciální látky - prostaglandiny. Paracetamol je schopen blokovat jejich produkci. To znamená, že zánětlivý proces postupuje, problém nezmizí, ale zub nebolí. Proto, pokud je možné zmírnit bolesti zubů, musíte co nejdříve naplánovat návštěvu lékaře. Odložení návštěvy lékaře je snadné začít s kazem, což znamená, že existuje riziko ztráty zubů a závažných komplikací..

Pokud vás náhle bolí zuby, musíte vypít tabletu paracetamolu. To by mělo být provedeno po jídle, navíc by měl být lék vypláchnut velkým množstvím čisté vody. Úleva by neměla přijít déle než 20 minut. V takovém případě bude účinek trvat 4 hodiny. Pokud není možné navštívit lékaře v co nejkratší možné době, je povoleno druhé jmenování nejdříve o 4 hodiny později. Je možná recepce 4krát denně. Paracetamolem si můžete ulevit od bolesti zubů nejdéle 3 dny po sobě.

Mohou užívat těhotné ženy

Bolest zubů během těhotenství se objevuje velmi často. Vyvolává to hlavně kaz. Jeho příčinou je, že vápník z těla ženy se používá k vytvoření kosterního systému dítěte. To vyvolává problémy, zejména se zuby..

Paracetamol je jedním z léků povolených během těhotenství. Navzdory tomu by však měl být používán opatrně. To je způsobeno skutečností, že účinná látka je schopna proniknout placentou. Je povoleno užívat léky na bolesti zubů v malém množství až ve druhém trimestru, kdy jsou vytvořeny všechny orgány dítěte. V prvním a třetím trimestru se léčba bolesti zubů nejlépe provádí lidovými metodami..

Je velmi důležité užívat drogu během těhotenství pouze po konzultaci s lékařem. Během období porodu je vhodné použít Paracetamol jednou. Každý opakovaný příjem může vyvolat nežádoucí důsledky pro plod..

Související videa

Ochranná známka: Paracetamol

Mezinárodní nechráněný název:

Chemický název: para-acetaminofenol

Léková forma:

Složení přípravku:
Léčivá látka: paracetamol -200 mg,
Pomocné látky: želatina, bramborový škrob, kyselina stearová, mléčný cukr (laktóza).

Popis: Tablety bílé nebo bílé se smetanovým odstínem, plochého válcového tvaru, se zkosenými a půlicími rýhami.

Farmakoterapeutická skupina:

ATC kód: N02BE01

Farmakologické vlastnosti:

Farmakokinetika: paracetamol se rychle a téměř úplně vstřebává z gastrointestinálního traktu. Váže se na plazmatické bílkoviny o 15%. Paracetamol prochází hematoencefalickou bariérou. Méně než 1% dávky paracetamolu užívané kojící matkou přechází do mateřského mléka. Terapeuticky účinné koncentrace paracetamolu v plazmě je dosaženo, pokud je podáván v dávce 10 - 15 mg / kg tělesné hmotnosti. Poločas je 1–4 hodiny. Paracetamol se metabolizuje v játrech a vylučuje se močí, hlavně ve formě glukuronidů a sulfonovaných konjugátů, méně než 5% se vylučuje nezměněnou močí.

Indikace:
Používá se k rychlé úlevě od bolestí hlavy, včetně migrénových bolestí, zubů, neuralgie, svalů a revmatických bolestí, stejně jako při algomenorei, úrazech, popáleninách; ke snížení horečky v případě nachlazení a chřipky.

Kontraindikace:

  • přecitlivělost na paracetamol nebo jakoukoli jinou složku léčiva;
  • závažné poškození funkce jater nebo ledvin;
  • věk dětí (do 3 let)

Opatrně:
Používejte opatrně u benigní hyperbilirubinemie (včetně Gilbertově syndromu), virové hepatitidy, poškození jater alkoholem, nedostatku glukóza-6-fosfát dehydrogenázy, alkoholismu, těhotenství, laktace a stáří. Lék by neměl být užíván současně s jinými léky obsahujícími paracetamol.

Způsob podání a dávkování:

Dospělí, včetně starších osob a dětí starších 12 let:
0,5 - 1 g, 1 - 2 hodiny po jídle s velkým množstvím tekutiny po 4 - 6 hodinách, maximální denní dávka je až 4 g denně.
Interval mezi dávkami by měl být nejméně 4 hodiny. Nepřekračujte 8 tablet za 24 hodin.
U pacientů s poruchou funkce jater nebo ledvin, s Gilbertovým syndromem, u starších pacientů je třeba snížit denní dávku a prodloužit interval mezi dávkami..

Děti:
Denní dávka od 3 do 6 let (od 15 do 22 kg) - 1 g, do 9 let (do 30 kg) - 1,5 kg, do 12 let (do 40 kg) - 2 g. Násobnost jmenování - 4krát za den; interval mezi každou dávkou je nejméně 4 hodiny.
Pokud příznaky přetrvávají, navštivte svého lékaře.

Nepřekračujte uvedenou dávku. Pokud užijete více, než je doporučená dávka, vyhledejte lékařskou pomoc, i když se cítíte dobře. Předávkování paracetamolem může způsobit selhání jater.

Lék se nedoporučuje používat déle než pět dní jako lék proti bolesti a déle než tři dny jako antipyretikum bez jmenování a dohledu lékaře. Zvýšení denní dávky léku nebo délky léčby je možné pouze pod dohledem lékaře..

Vedlejší účinek:

Ze zažívacího systému: nevolnost, bolesti v nadbřišku, zvýšená aktivita jaterních enzymů, hepatonekróza. Z endokrinního systému: hypoglykemie. Pokud se objeví neobvyklé příznaky, vyhledejte lékařskou pomoc.

Předávkovat:

Příznaky:
Bledost kůže, anorexie, nevolnost, zvracení; hepatonekróza (závažnost nekrózy přímo závisí na stupni předávkování). Pokud máte podezření na předávkování, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Toxický účinek léku u dospělých je možný po užití více než 10–15 g paracetamolu: zvýšená aktivita „jaterních“ transamináz, prodloužený protrombinový čas (12-48 hodin po podání); podrobný klinický obraz poškození jater se objeví za 1-6 dní. Vzácně se jaterní dysfunkce rychle rozvíjí a může být komplikována selháním ledvin (tubulární nekróza).

Léčba:
Oběť by měla podstoupit výplach žaludku během prvních 4 hodin otravy, vzít adsorbenty (aktivní uhlí) a poradit se s lékařem, podat dárce SH skupiny a prekurzory syntézy glutathionu - methionin 8-9 hodin po předávkování a N-acetylcystein - po 12 h. Potřeba dalších terapeutických opatření (další podávání methioninu, intravenózní podání N-acetylcysteinu) se stanoví v závislosti na koncentraci paracetamolu v krvi a na době, která uplynula po jeho podání..

Speciální instrukce:

Aby se zabránilo toxickému poškození jater, paracetamol by neměl být kombinován s alkoholickými nápoji a také užívejte osoby jako chronická konzumace alkoholu..

Během dlouhodobé léčby je nutné kontrolovat obraz periferní krve a funkční stav jater..

Interakce: lék, pokud se užívá po dlouhou dobu, zvyšuje účinek nepřímých antikoagulancií (warfarin a jiné kumariny), což zvyšuje riziko krvácení. Induktory enzymů mikrosomální oxidace v játrech (barbituráty, difenin, karbamazepin, rifampicin, zidovudin, fenytoin, ethanol, flumecinol, fenylbutazon a tricyklická antidepresiva) zvyšují riziko hepatotoxického účinku v případě předávkování.

Dlouhodobé užívání barbiturátů snižuje účinnost paracetamolu.

Ethanol přispívá k rozvoji akutní pankreatitidy.

Inhibitory mikrozomální oxidace (cimetidin) snižují riziko hepatotoxických účinků. Současné užívání s jinými nesteroidními protizánětlivými léky zvyšuje nefrotoxický účinek.

Současné dlouhodobé podávání vysokých dávek paracetamolu a salicylátů zvyšuje riziko vzniku rakoviny ledvin a močového měchýře. Diflunisal zvyšuje plazmatickou koncentraci paracetamolu o 50% - riziko vzniku hepatotoxicity.

Myelotoxické léky zvyšují projevy hematotoxicity léčiva. Metoklopramid a domperidon se zvyšují a cholestyramin snižuje rychlost absorpce paracetamolu. Lék může snížit aktivitu urikosurických léků.

Formulář vydání:

Podmínky skladování:

Skladovatelnost:

Podmínky výdeje lékárny:

Výrobce:

Návod k použití:

Paracetamol je analgetikum a antipyretikum ze skupiny NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky), narkotické analgetikum. Světová zdravotnická organizace zařazena na seznam nejdůležitějších léků.

farmaceutický účinek

Aktivní složkou léčiva je paracetamol, derivát fenacetinu. Mechanismus účinku paracetamolu je založen na inhibici syntézy prostaglandinů - chemických sloučenin vznikajících během zánětu a je odpovědný za jeho příznaky ve formě zvýšení teploty a výskytu bolesti. Paracetamol má analgetický účinek působením na neurony centrálního nervového systému. Má slabý protizánětlivý účinek, nedráždí sliznici gastrointestinálního traktu.

Když vstoupí do těla, léčivo se vstřebává do krevního řečiště a odtud se přenáší do všech tkání těla. Zničení nastává v játrech a dochází k tvorbě meziproduktů metabolismu - metabolitů, z nichž některé (paraaminofenol) jsou toxické. Tato skutečnost omezuje použití paracetamolu na onemocnění jater a krve. Následně metabolity procházejí renálními filtry a vylučují se močí, a proto je v případě zhoršené funkce ledvin použití Paracetamolu také nežádoucí..

Při perorálním podání dosahuje paracetamol maximální koncentrace v krvi 20 - 30 minut po požití, po hodině a půl dochází k vrcholu účinku léku.

Uvolněte formuláře

Paracetamol má následující formy:

  • Tablety pro orální podávání, s obsahem aktivní složky 200 a 500 mg;
  • Potahované tablety pro perorální podání (tobolky), každý 500 mg paracetamolu;
  • Šumivé tablety pro přípravu roztoku, 500 mg účinné látky v jedné tabletě;
  • Infuzní roztok, 15 mg v 1 ml roztoku, ampule po 5 ml;
  • Sirup pro děti, 200 mg paracetamolu v 5 ml roztoku;
  • Suspenze pro děti, 120 mg v 5 ml roztoku;
  • Rektální čípky s dávkou účinné látky od 50 mg (pro děti) do 1000 mg.

Paracetamol je jedním z nejznámějších a nejrozšířenějších léčiv na světě, stejnou účinnou látku vyrábějí různé farmaceutické společnosti pod různými ochrannými známkami: Abesanil, AkamolTeva, Actazol, Alvedon, Acetophen, Algotoropil, Aminodol, Aminophen, Amphenol, Apagan, Apamid, Apanol, Acelifen, Acemol, Acetalgin, Acetaminofen, Acetaminofenol, Biocetamol, Bindard, Valadol, Valorin, Valgesic, Vinadol, Volpan, Dapirex, Datril, Dafalgan, Dexamol, Dolimophen, Dolramindol, Idimindol Metamol, Minoset, Myalgin, Napamol, Naprinol, Nazprin, Nizacetol, Nepa, Opradol, Panadol, Panadol Solubl, Panadol junior, Paramol, Pacimol, Piremol, Pyrinazin, Rolocin, Tylenol, Tempramol, Tylenolol, Tylenol, Uhlebin Febrinil, Febrinol, Febricet, Fendon, Hemcetafen, Celifen, Cetadol, Cetanyl, Efferalgan, Efferoglan, Erocetamol.

Indikace pro použití paracetamolu

Indikací pro paracetamol je tělesná teplota zvýšená na subfebrilní a febrilní hodnoty (37 - 39 ° C) pro různá onemocnění infekčního a zánětlivého původu. V pediatrické praxi jsou indikací pro paracetamol bolesti dásní a horečka způsobená zoubky.

Podle pokynů je paracetamol účinný jako prostředek k úlevě od bolesti různého původu: bolesti hlavy, myalgie, artralgie, algomenorea, ischias, ischias, neuralgie, bolesti zubů a toulavé bolesti neznámé etiologie..

Pozornost! Pokud se tento lék používá k úlevě od akutní bolesti, může výrazně snížit příznaky, což změní klinický obraz onemocnění a může být obtížné jej diagnostikovat..

Návod k použití paracetamolu

Jedna dávka paracetamolu podle pokynů je od 500 do 1 000 mg pro dospělé a děti starší 12 let, denní dávka pro tuto skupinu by neměla překročit 4 g (4 000 mg) léčiva.

Dávka léku pro děti se počítá individuálně, v závislosti na hmotnosti dítěte, na základě průměrně 125-250 mg účinné látky na dávku, bez ohledu na lékovou formu. Bez ohledu na formu léku musí být denní dávka rozdělena na 3-4 dávky s časovým intervalem mezi nimi nejméně 4 hodiny.

V souladu s pokyny by se paracetamol neměl používat déle než 3 dny bez lékařského dohledu. Pokud během této doby příznaky onemocnění neobdrží opačný vývoj, je nutné se poradit s lékařem o možnosti dalšího užívání léku a jeho dávkování.

Vedlejší efekty

Při dodržení pokynů je Paracetamol jedním z nejbezpečnějších léků, jehož vedlejší účinky jsou extrémně vzácné. Jsou však popsány v lékařské literatuře a jsou obvykle spojeny se zvýšenou individuální citlivostí nebo s přítomností latentních komorbidit..

Mezi vedlejší účinky spojené s užíváním paracetamolu patří:

  • Na straně zažívacího systému - vývoj jaterních dysfunkcí, výskyt příznaků dyspepsie;
  • Ze strany krve - anémie, methemoglobinémie, zhoršení krevního obrazu (trombocytopenie, agranulocytóza, leukopenie atd.);
  • Na straně kardiovaskulárního systému - změny srdečního vedení (intrakardiální blokáda);
  • Na straně imunitního systému - alergické reakce různé intenzity, častěji zpožděného typu, méně často okamžitého typu (anafylaktický šok);
  • Na straně močových orgánů - vývoj intersticiální nefritidy, polyurie a dalších poruch funkce ledvin.

Řada odborníků tvrdí, že existují údaje o vývoji bronchiálního astmatu u významného počtu dětí užívajících paracetamol (41%). Navzdory skutečnosti, že tento úhel pohledu vyvolává ve vědeckých kruzích polemiku, bez závažných indikací by se paracetamol neměl používat v dětské praxi, tím spíše by neměl být zneužíván.

Tento lék je předepsán s opatrností v kombinaci s jinými léky a pouze pod dohledem lékaře, protože jejich interakce může mít toxický účinek. Kombinované užívání paracetamolu a alkoholu je zakázáno.

Během těhotenství

Předpokládá se, že paracetamol během těhotenství lze předepsat, pokud je riziko spojené s jeho užíváním odůvodněno jeho vysokou účinností a extrémní nutností. Je třeba mít na paměti, že řada studií potvrzuje toxický účinek na plod při užívání paracetamolu během těhotenství. Tento lék je tedy spojen s případy vývoje kryptorchismu u chlapců, jejichž matky jej užívali během těhotenství.

Jmenování paracetamolu během těhotenství by tedy mělo probíhat výhradně za účasti lékaře..

Kontraindikace pro použití

Paracetamol je kontraindikován v následujících situacích:

  • Historie individuální citlivosti na něj nebo na jiné NSAID;
  • Dysfunkce jater;
  • Patologie ledvin;
  • Nemoci spojené se zhoršením krevního obrazu;
  • Těhotenství;
  • Kojení.

Podmínky skladování

Skladujte na tmavém a suchém místě při teplotě nepřesahující 25 ° C po dobu 2 let. Uchovávejte mimo dosah dětí!

Paracetamol je léčivo ze skupiny nenarkotických analgetik. Prodává se v tabletách pro dospělé - 500 mg (0,5 g). Má analgetické a antipyretické účinky. Používá se jako symptomatický lék na bolest, horečku, malátnost v případě nachlazení a akutních respiračních infekcí. Výrobcem mohou být domácí i zahraniční farmaceutické společnosti.

Složení léčivého přípravku

farmaceutický účinek

Paracetamol je centrálně působící nenarkotické analgetikum ze skupiny anilidů. Má výrazný antipyretický a mírný analgetický účinek. Protizánětlivý účinek je tak nevýznamný, že se při léčbě nebere v úvahu.

Farmakodynamika

Lék blokuje enzym cyklooxygenázu (COX), který se podílí na syntéze prostaglandinů a dalších zánětlivých mediátorů. Lokalizace akce - centrální části nervového systému, zejména hypotalamus, kde je umístěno centrum termoregulace. Výsledkem je, že lék má významný antipyretický účinek - rychle a účinně snižuje horečku. Analgetický účinek je spojen s inhibicí přenosu bolestivých impulzů z centrálních oblastí na periferii. Lék prochází BBB (hematoencefalická bariéra) a do mateřského mléka.

Farmakokinetika

Paracetamol se rychle a úplně vstřebává v horní části tenkého střeva. Maximální plazmatická koncentrace nastává po 40-60 minutách. V krvi se váže na transportní proteiny v krvi, které dodávají účinnou látku do jater. Zde je lék metabolizován tvorbou glukuronidů. Z těla opouští moč hlavně ve formě neaktivních metabolitů. Poločas je od 1 do 4 hodin u zdravých lidí, u starších osob a pacientů s poruchou funkce jater nebo ledvin, tato doba se prodlužuje, což je třeba vzít v úvahu při předepisování léčby.

Indikace a kontraindikace

Lék se používá k úlevě od bolesti různých lokalizací: bolesti hlavy, svalů, zubů, periodické u žen, revmatických, s neuralgií. Tento léčivý přípravek účinně eliminuje horečku při nachlazení, akutních respiračních infekcích a akutních respiračních virových infekcích.

Tablety se nedoporučují pro intoleranci ke složkám ve složení, onemocnění krve s inhibicí jednoho nebo více krvetvorných klíčků, závažné selhání jater nebo ledvin, Gilbertův syndrom (vrozená hyperbilirubinemie), závislost na alkoholu. Paracetamol se nedoporučuje v raných stádiích těhotenství.

Metody určení

Maximální dávka léku není větší než 4 gramy denně. Nadměrné dávky mohou způsobit intoxikaci těla a měly by se používat pouze pod lékařským dohledem a laboratorní kontrolou (kompletní krevní obraz, biochemie krve pro obsah jaterních a ledvinových parametrů).

Dospělí a děti starší 12 let, které jsou považovány za starší věkovou kategorii, jsou předepsány 1-2 tablety 3-4krát denně. Pro maximální terapeutický účinek se paracetamol užívá mezi jídly s dostatečným množstvím tekutiny. Bez dozoru lékaře může být lék opilý po dobu nejvýše 3-5 dnů.

Vedlejší efekty

Nežádoucí účinky na léčivo se zřídka vyskytují, pokud jsou dodržována doporučení lékaře pro denní dávky a délku léčby. V případě samoléčby se mohou objevit vedlejší účinky spojené s vysokým rizikem komplikací z různých orgánů a systémů..

Tabulka - Nežádoucí účinky při užívání paracetamolu

Funkční systém tělaPříznaky
Zažívací traktEpigastrický diskomfort, plynatost, nevolnost, zřídka zvracení, ztráta chuti k jídlu, v krvi - vysoká koncentrace jaterních enzymů
Hematopoetické orgányNízký krevní obraz hemoglobinu a erytrocytů (anémie)
Dýchací systémObtížné dýchání v důsledku zúžení průdušek
ImunitaSvědění kůže, puchýře (kopřivka), otok sliznice hrtanu s atakem udušení (Quinckeho edém), život ohrožující anafylaktické reakce
Endokrinní systémPokles hladiny glukózy v krvi, který se projevuje zhoršením celkového stavu a ztrátou vědomí

Nástup akutních život ohrožujících stavů vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc. V takových případech by měla být přivolána sanitka. U mírných nežádoucích účinků se doporučuje přestat užívat paracetamol a poradit se s lékařem.

Předávkovat

Překročení denních dávek vede k toxickému poškození jater a ledvin. Předávkování se vyvíjí při požití 10–15 gramů (20–30 tablet) paracetamolu denně. Klinické příznaky otravy se zvyšují během 12-24 hodin po užití velké dávky léku. Nejprve se objeví nevolnost, křeče v břiše, pak - opakované zvracení, bledá barva kůže, přerušení v oblasti srdce, zakalení vědomí, křeče, zadržování moči. V závažných případech dochází ke kómatu a smrti.

Při prvním náznaku předávkování je nutné přivolat lékařský tým. Pokud neexistují žádné příznaky intoxikace, ale je známo, že užíváte vysoké dávky léku, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Čím dříve je tělo detoxikováno, tím menší je riziko vzniku nevratných procesů v játrech a ledvinách..

Léčba zahrnuje intravenózní podání antidota paracetamolu, acetylcysteinu. Lék je předepsán první den po užití léku. Účinnost acetylcysteinu je vyšší do 8 hodin od začátku otravy. Jako alternativa k protijedu se doporučuje perorální methionin. Předepisujte výplach žaludku, sorbenty a symptomatické látky v závislosti na klinických projevech intoxikace.

Vlastnosti použití pro těhotné a kojící matky

Paracetamol je kontraindikován v 1. trimestru těhotenství kvůli vysokému riziku toxických účinků na embryo. V pozdním období těhotenství se lék používá pouze po konzultaci s porodníkem-gynekologem. Ne více než 1% účinné látky proniká do mateřského mléka, což umožňuje krmení dítěte během léčby pod lékařským dohledem.

Paracetamol je léčivo ze skupiny nenarkotických analgetik. Prodává se v tabletách pro dospělé - 500 mg (0,5 g). Má analgetické a antipyretické účinky. Používá se jako symptomatický lék na bolest, horečku, malátnost v případě nachlazení a akutních respiračních infekcí. Výrobcem mohou být domácí i zahraniční farmaceutické společnosti.

Složení léčivého přípravku

farmaceutický účinek

Paracetamol je centrálně působící nenarkotické analgetikum ze skupiny anilidů. Má výrazný antipyretický a mírný analgetický účinek. Protizánětlivý účinek je tak nevýznamný, že se při léčbě nebere v úvahu.

Farmakodynamika

Lék blokuje enzym cyklooxygenázu (COX), který se podílí na syntéze prostaglandinů a dalších zánětlivých mediátorů. Lokalizace akce - centrální části nervového systému, zejména hypotalamus, kde je umístěno centrum termoregulace. Výsledkem je, že lék má významný antipyretický účinek - rychle a účinně snižuje horečku. Analgetický účinek je spojen s inhibicí přenosu bolestivých impulzů z centrálních oblastí na periferii. Lék prochází BBB (hematoencefalická bariéra) a do mateřského mléka.

Farmakokinetika

Paracetamol se rychle a úplně vstřebává v horní části tenkého střeva. Maximální plazmatická koncentrace nastává po 40-60 minutách. V krvi se váže na transportní proteiny v krvi, které dodávají účinnou látku do jater. Zde je lék metabolizován tvorbou glukuronidů. Z těla opouští moč hlavně ve formě neaktivních metabolitů. Poločas je od 1 do 4 hodin u zdravých lidí, u starších osob a pacientů s poruchou funkce jater nebo ledvin, tato doba se prodlužuje, což je třeba vzít v úvahu při předepisování léčby.

Indikace a kontraindikace

Lék se používá k úlevě od bolesti různých lokalizací: bolesti hlavy, svalů, zubů, periodické u žen, revmatických, s neuralgií. Tento léčivý přípravek účinně eliminuje horečku při nachlazení, akutních respiračních infekcích a akutních respiračních virových infekcích.

Tablety se nedoporučují pro intoleranci ke složkám ve složení, onemocnění krve s inhibicí jednoho nebo více krvetvorných klíčků, závažné selhání jater nebo ledvin, Gilbertův syndrom (vrozená hyperbilirubinemie), závislost na alkoholu. Paracetamol se nedoporučuje v raných stádiích těhotenství.

Metody určení

Maximální dávka léku není větší než 4 gramy denně. Nadměrné dávky mohou způsobit intoxikaci těla a měly by se používat pouze pod lékařským dohledem a laboratorní kontrolou (kompletní krevní obraz, biochemie krve pro obsah jaterních a ledvinových parametrů).

Dospělí a děti starší 12 let, které jsou považovány za starší věkovou kategorii, jsou předepsány 1-2 tablety 3-4krát denně. Pro maximální terapeutický účinek se paracetamol užívá mezi jídly s dostatečným množstvím tekutiny. Bez dozoru lékaře může být lék opilý po dobu nejvýše 3-5 dnů.

Vedlejší efekty

Nežádoucí účinky na léčivo se zřídka vyskytují, pokud jsou dodržována doporučení lékaře pro denní dávky a délku léčby. V případě samoléčby se mohou objevit vedlejší účinky spojené s vysokým rizikem komplikací z různých orgánů a systémů..

Tabulka - Nežádoucí účinky při užívání paracetamolu

Funkční systém tělaPříznaky
Zažívací traktEpigastrický diskomfort, plynatost, nevolnost, zřídka zvracení, ztráta chuti k jídlu, v krvi - vysoká koncentrace jaterních enzymů
Hematopoetické orgányNízký krevní obraz hemoglobinu a erytrocytů (anémie)
Dýchací systémObtížné dýchání v důsledku zúžení průdušek
ImunitaSvědění kůže, puchýře (kopřivka), otok sliznice hrtanu s atakem udušení (Quinckeho edém), život ohrožující anafylaktické reakce
Endokrinní systémPokles hladiny glukózy v krvi, který se projevuje zhoršením celkového stavu a ztrátou vědomí

Nástup akutních život ohrožujících stavů vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc. V takových případech by měla být přivolána sanitka. U mírných nežádoucích účinků se doporučuje přestat užívat paracetamol a poradit se s lékařem.

Předávkovat

Překročení denních dávek vede k toxickému poškození jater a ledvin. Předávkování se vyvíjí při požití 10–15 gramů (20–30 tablet) paracetamolu denně. Klinické příznaky otravy se zvyšují během 12-24 hodin po užití velké dávky léku. Nejprve se objeví nevolnost, křeče v břiše, pak - opakované zvracení, bledá barva kůže, přerušení v oblasti srdce, zakalení vědomí, křeče, zadržování moči. V závažných případech dochází ke kómatu a smrti.

Při prvním náznaku předávkování je nutné přivolat lékařský tým. Pokud neexistují žádné příznaky intoxikace, ale je známo, že užíváte vysoké dávky léku, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Čím dříve je tělo detoxikováno, tím menší je riziko vzniku nevratných procesů v játrech a ledvinách..

Léčba zahrnuje intravenózní podání antidota paracetamolu, acetylcysteinu. Lék je předepsán první den po užití léku. Účinnost acetylcysteinu je vyšší do 8 hodin od začátku otravy. Jako alternativa k protijedu se doporučuje perorální methionin. Předepisujte výplach žaludku, sorbenty a symptomatické látky v závislosti na klinických projevech intoxikace.

Vlastnosti použití pro těhotné a kojící matky

Paracetamol je kontraindikován v 1. trimestru těhotenství kvůli vysokému riziku toxických účinků na embryo. V pozdním období těhotenství se lék používá pouze po konzultaci s porodníkem-gynekologem. Ne více než 1% účinné látky proniká do mateřského mléka, což umožňuje krmení dítěte během léčby pod lékařským dohledem.