S čím paracetamol pomáhá

  • Tracheitida

Paracetamol je účinné antipyretikum a analgetikum. Tento lék, který patří do skupiny analgetik, má malý počet kontraindikací. Při správném použití podle pokynů k použití nemá téměř žádné vedlejší účinky. Otázka, jak používat paracetamol a z čeho pomáhá, je velmi častá.

Účinek léku na lidské tělo

Paracetamol byl syntetizován před více než půl stoletím, ale stále zůstává populárním lékem, který je široce používán jako antipyretikum a analgetikum. Účinnost léku je způsobena skutečností, že je schopen rovnoměrného rozložení v tkáních..

Účinkem účinné látky je blokovat syntézu prostaglandinů, které jsou mediátory bolesti. To vám umožní rychle zmírnit středně silnou bolest. Paracetamol také účinně zmírňuje horečku. Tento nebezpečný příznak doprovází mnoho zánětlivých a infekčních onemocnění. Protizánětlivé vlastnosti léčiva nejsou příliš výrazné. Výše uvedené je odpověď na otázku, co paracetamol pomáhá.

Paracetamol je lék, který má minimum kontraindikací, ale v případě předávkování jsou možné nebezpečné komplikace spojené se zhoršenou funkcí jater, ledvin a kardiovaskulárního systému. Rizika se významně zvyšují, pokud je lék kombinován s alkoholem.

Příznaky otravy nejsou okamžitě pozorovány. V počáteční fázi může dojít pouze k mírnému zhoršení pohody.

Asi po třech dnech, kdy se začíná rozvíjet první stupeň intoxikace, se objeví nevolnost a zvracení. Tyto příznaky jsou doprovázeny silnou slabostí a bolestmi hlavy. O den později jsou známky poškození jater. Analýzy ukazují zvýšené množství jaterních enzymů a kůže zožltne. Pokud neposkytnete včasnou pomoc, riziko úmrtí se významně zvyšuje, protože začíná destrukce jaterních buněk.

Nežádoucí účinky předávkování se mohou projevovat různými způsoby. Duševní poruchy jsou velmi časté. Zpravidla jsou vyjádřeny neustálou ospalostí. Občas se mohou objevit záchvaty zvýšené aktivity. Zmatek vědomí je pozorován na pozadí nestability psychiky. Pokud se neléčí, stav se zhorší a nevyhnutelně dojde k úmrtí..

Při mírném předávkování jsou příznaky méně výrazné:

  • ztráta chuti k jídlu;
  • dyspeptické poruchy;
  • arytmie;
  • otok;
  • porucha práce jiných orgánů.

Je velmi důležité pamatovat na kontraindikace léku. Neměl by se užívat, pokud máte chronické onemocnění jater nebo ledvin. V takovém případě může i minimální dávka vyvolat zhoršení onemocnění. Je nepřijatelné užívat drogu za přítomnosti individuální nesnášenlivosti. Je kontraindikován u chronického alkoholismu..

S čím pomáhá paracetamol

Paracetamol je účinný při jakýchkoli horečnatých stavech způsobených horečkou. Lék je zvláště široce používán v komplexní terapii akutních respiračních virových infekcí nebo chřipky.

Lék je indikován k úlevě od bolestivého syndromu různé intenzity. Pomáhá zmírnit bolesti zubů a hlavy. Mělo by se pamatovat na symptomatický účinek léku, takže musíte co nejdříve navštívit lékaře, abyste zjistili příčinu základního problému. Paracetamol pomáhá při neuralgii, myalgii a bolestech kloubů. Je schopen zlepšit stav ženy s menstruačním syndromem..

Tento léčivý přípravek patří k lékům povoleným během těhotenství. Je povoleno jej dávat dětem ve věku od tří měsíců. Za tímto účelem se dětský paracetamol vyrábí ve formě sirupu, suspenze a čípků. Tyto prostředky se používají nejen k úlevě od horečky, ale také k odstranění bolesti při kousání..

Po dosažení 38,5 ° C se doporučuje snížit teplotu paracetamolem. To je způsobeno skutečností, že zvýšení tělesné teploty negativně ovlivňuje škodlivé bakterie a viry, což znamená, že může účinně bojovat proti této nemoci..

Paracetamol je součástí mnoha účinných komplexních přípravků. Je však přísně zakázáno užívat jej v kombinaci s antiepileptiky, což zvyšuje riziko nežádoucích účinků. Dnes výrobci nabízejí velké množství léků, které jsou analogy paracetamolu - například Panadol nebo Efferalgan.

Jak se paracetamol užívá při teplotě

Pochopení toho, z čeho paracetamol pomáhá, mnoho lidí má otázku, jak správně užívat drogu. Když teplota dosáhne kritického indikátoru - 38,5 ° C, musíte vypít paracetamol v množství předepsaném v návodu k použití. Balení může obsahovat tablety o hmotnosti 200, 325 nebo 500 miligramů. Doporučuje se pít lék velkým množstvím převařené nebo minerální vody, což zvyšuje rychlost absorpce účinné látky a minimalizuje její negativní účinek na játra.

Dospělí

K léčbě dospělých se paracetamol používá ve formě tablet. Jedna dávka je 400-500 mg. Takové doporučení je uvedeno v návodu k použití. V praxi může lékař v závažných případech, kdy teplota těla stoupne na 40 ° C, zvýšit jednu dávku na 800–1000 mg. V tomto případě je nutně zohledněn index tělesné hmotnosti. Čím menší váha, tím méně jedné dávky léku.

Pro děti

U dětí se dávka paracetamolu počítá s přihlédnutím k věku a hmotnosti. Lékař navíc vždy věnuje pozornost stavu dítěte. U syndromu intenzivní bolesti lze na základě rozhodnutí lékaře zvýšit jednu dávku léku. Je povoleno užívat drogu ve 4 dávkách denně. Pokud se však horečka snížila nebo bolestivý syndrom zmizel, není třeba dítěti podávat léky.

Pro děti jsou optimální formou léku sirup a suspenze. Finanční prostředky jsou baleny v lahvích z tmavého skla, sada obsahuje odměrnou lžičku nebo speciální stříkačku, což zjednodušuje proces užívání drogy.

Výše finančních prostředků se vypočítá z hmotnosti dítěte:

  • 4-8 kg - 2,5 ml;
  • 8-16 kg - 5 ml;
  • 16-32 kg - 10 ml;
  • více než 32 kg - 15-20 ml.

Je povoleno užívat drogu pro děti až 4krát denně, pokud existují náznaky. Paracetamol je možné dát dítěti nejdéle 3 dny.

Paracetamol pro bolesti hlavy

Tablety paracetamolu jsou velmi účinné při úlevě od bolesti hlavy. Ale je důležité je brát správně. Lék by se neměl pít na lačný žaludek. Před užitím produktu je nutné zorganizovat alespoň minimální svačinu. Pokud z nějakého důvodu není chuť k jídlu, měli byste jen pít vodu.

Musíte také vypít pilulky s velkým množstvím vody. K tomu se nedoporučuje používat čaj nebo jiné nápoje. Zejména zelený čaj nebo káva mohou zcela zvrátit účinnost paracetamolu. To dále zvýší zátěž jater..

Pokud má bolest hlavy vysokou intenzitu, může být jedna dávka 1 000 mg. Opětovné užívání léku je však přípustné nejdříve o čtyři hodiny později, pouze pokud se bolest hlavy znovu obnoví. Nemůžete užívat pilulky častěji 4krát denně. Takový systém je nepřijatelný pro použití během těhotenství. V takovém případě by měla být dávka snížena..

Droga je považována za účinnou pro migrény. Tato patologie se vyznačuje prodlouženou pulzující bolestí hlavy, která je obvykle lokalizována na jedné straně. Pro běžnou bolest hlavy vyvolanou stresem, nervovým vypětím nebo malátností stačí jedna dávka léku.

Paracetamol nepomáhá při všech typech bolestí hlavy. Například u klastrového syndromu je to naprosto zbytečné. Pokud je bolest hlavy známkou vážné patologie, jsou předepsány další léky k jejímu zmírnění..

Jak pít paracetamol na nachlazení

Každý chápe, že je nutné léčit nachlazení včas. Jinak mohou nastat vážné komplikace. V počáteční fázi vývoje se nachlazení vyznačuje slabostí a zvýšenou únavou. U ARVI teplota často stoupá, objevují se zimnice, kašel, rýma, kýchání. Objevují se také bolesti kloubů a svalů.

Chcete-li minimalizovat projevy všech uvedených příznaků a stabilizovat stav, můžete použít paracetamol. Současně by se lék měl používat výhradně během komplexní terapie..

Téměř vždy je lék ve formě tablet předepsán k léčbě dospělých a dětí po 12 letech. Důležitou podmínkou v druhém případě je, že dítě musí vážit více než 49 kg, jinak je obtížné zvolit dávku.

Vzhledem k tomu, že existují i ​​jiné formy léku, může být předepsán k léčbě malých dětí:

  • Suspenze je schválena pro použití k léčbě kojenců mladších jednoho roku. Rychle se vstřebává a vzhledem k tomu, že v soupravě je speciální dávkovač stříkaček, je snadné dodržovat požadovanou dávku.
  • Sirup se používá k léčbě dětí po roce. Pro správné dávkování použijte speciální dávkovací lžičku dodávanou se soupravou. Odmítnutí léku u dítěte je pozorováno zřídka, protože sirup obsahuje aromatické přísady, nejčastěji napodobující chuť jahod nebo banánů.
  • Rektální čípky se používají u malých dětí, když teplota stoupá. To vám umožní stabilizovat stav drobků před příjezdem sanitky.

Ve většině případů při léčbě nachlazení užívají dospělí 1 tabletu 4krát denně. Průběh léčby by neměl přesáhnout tři dny. Tento čas obvykle stačí ke stabilizaci stavu. Pokud se vám podaří snížit teplotu dříve, mělo by se od užívání paracetamolu upustit.

Je důležité při použití antipyretického léku úplně opustit alkoholické nápoje. V opačném případě se zatížení jater výrazně zvýší, což může mít negativní důsledky..

Paracetamol na bolesti zubů

Bolest zubů je velmi často zaskočena, takže není vždy možné urgentně konzultovat zubaře. V takových situacích pomůže paracetamol snížit intenzitu bolesti zubů a stabilizovat stav..

Mnoho lidí se zajímá o to, jak Paracetamol působí na bolesti zubů. V lidském těle jsou za bolest zodpovědné speciální látky - prostaglandiny. Paracetamol je schopen blokovat jejich produkci. To znamená, že zánětlivý proces postupuje, problém nezmizí, ale zub nebolí. Proto, pokud je možné zmírnit bolesti zubů, musíte co nejdříve naplánovat návštěvu lékaře. Odložení návštěvy lékaře je snadné začít s kazem, což znamená, že existuje riziko ztráty zubů a závažných komplikací..

Pokud vás náhle bolí zuby, musíte vypít tabletu paracetamolu. To by mělo být provedeno po jídle, navíc by měl být lék vypláchnut velkým množstvím čisté vody. Úleva by neměla přijít déle než 20 minut. V takovém případě bude účinek trvat 4 hodiny. Pokud není možné navštívit lékaře v co nejkratší možné době, je povoleno druhé jmenování nejdříve o 4 hodiny později. Je možná recepce 4krát denně. Paracetamolem si můžete ulevit od bolesti zubů nejdéle 3 dny po sobě.

Mohou užívat těhotné ženy

Bolest zubů během těhotenství se objevuje velmi často. Vyvolává to hlavně kaz. Jeho příčinou je, že vápník z těla ženy se používá k vytvoření kosterního systému dítěte. To vyvolává problémy, zejména se zuby..

Paracetamol je jedním z léků povolených během těhotenství. Navzdory tomu by však měl být používán opatrně. To je způsobeno skutečností, že účinná látka je schopna proniknout placentou. Je povoleno užívat léky na bolesti zubů v malém množství až ve druhém trimestru, kdy jsou vytvořeny všechny orgány dítěte. V prvním a třetím trimestru se léčba bolesti zubů nejlépe provádí lidovými metodami..

Je velmi důležité užívat drogu během těhotenství pouze po konzultaci s lékařem. Během období porodu je vhodné použít Paracetamol jednou. Každý opakovaný příjem může vyvolat nežádoucí důsledky pro plod..

Paracetamol - ze kterého také pomáhá návod k použití. Jak užívat paracetamol pro děti a dospělé

Známým a velmi populárním lékem na ruském a zahraničním trhu je paracetamol. Produkt se prodává v jakékoli lékárně bez lékařského předpisu a lze jej použít k odstranění mnoha onemocnění. V každém domě je lék. Zjistěte, co paracetamol zachází, jak působí na tělo a v jaké formě se vyrábí.

Co je to paracetamol

Lék se na domácím trhu objevil v 80. letech minulého století a nahradil tehdy zakázaný aspirin. Nástroj se okamžitě stal populárním díky své účinnosti, dostupné ceně, širokému spektru efektů, vynikající toleranci u dětí i dospělých. Jak rostla jeho popularita, v lékárnách se objevily možnosti léků v čípcích, kapslích, sirupu, prášku na přípravu roztoku, rektálních čípcích.

Na co je paracetamol? Lék je zařazen do skupiny pro zmírnění bolesti, pomáhá při mírné, středně silné bolesti, eliminuje syndromy různého původu. Nástroj zmírňuje křeče, horečku spojenou s infekčními a zánětlivými onemocněními, horečku od 37 stupňů a více. Léčba se doporučuje pro bolesti zubů, bolesti hlavy, myalgie, nepohodlí během menstruace. Kromě toho lék normalizuje krevní tlak, pomáhá při akné, kocovině.

Působení paracetamolu

Lék je slabým inhibitorem biosyntézy prostaglandinů, jeho blokovací účinek padá hlavně na centrální nervový systém. Jak Paracetamol působí? Vzhledem k účinku na centrální nervový systém je hlavním účinkem léku na centra termoregulace, bolest: blokuje produkci prostaglandinů, působí na oblast mozku zodpovědnou za horečku, zimnici. Rovnoměrně distribuovaný lék začne působit za 20-30 minut. po převzetí. Současně tablety nemají žádný vliv na zažívací trakt, rovnováhu vody a soli.

  • Léčba zhoršené dny
  • Jablečné pyré: recepty
  • Choux pečivo: recepty

Paracetamol na bolesti zubů

Droga je známá svou schopností eliminovat různé typy bolesti, ale nezapomeňte, že by se neměla užívat pravidelně. Pomáhá paracetamol při bolesti zubů? Ano, pokud přísně dodržujete pokyny, neexistují žádné kontraindikace. Paracetamol na bolesti zubů je třeba pít po jídle vodou nebo mléčnými nápoji. Pokud si osoba vezme lék sama, bez lékařského předpisu, doporučuje se užívat maximálně 1 g najednou.

Lék eliminuje příznak, ale neodstraňuje příčinu bolesti. Pokud lék nemá požadovaný účinek, neměli byste kombinovat lék s podobnými léky - je lepší zvážit silnější analgetika. Děti by měly dostávat pilulky opatrně, nejlépe po konzultaci s lékařem. Jinak by doba léčby neměla přesáhnout 3 dny.

Pomáhá paracetamol při bolestech hlavy

Analgetikum se dobře vyrovná s bolavými, ostrými, přetrvávajícími bolestmi hlavy. Paracetamol je velmi účinný proti tlaku: po užití léku začne dilatovat cévy, učinit je pružnými, pružnými a obnovit tok krve. U migrén a jiných typů bolesti látka zmírňuje bolest snížením syntézy buněk odpovědných za nepohodlí. Lék se užívá pouze s vodou. Čaj, káva, sycené nápoje mohou vést k problémům s játry.

Doporučené dávkování není vyšší než 1 000 mg na dávku. Je povoleno užívat ne více než 4krát denně, pokud lékař nestanoví jinak. Nástroj je vhodný pro použití v jakékoli kategorii pacientů: svíčky, sirup jsou vhodné pro děti od 3 let, tablety pro dospívající a dospělé. Je lepší kontaktovat odborníka, aby vybral formu léku, předepsat dávkování podle věku, váhové kategorie.

  • Jak vytvořit rámeček v aplikaci Word 2010
  • Clavio nehtové mléko: pokyny a recenze
  • Jak obnovit korespondenci ve VK

Paracetamol na kocovinu

Pokud po požití nadměrného množství alkoholu máte bolesti hlavy, nadměrné pocení, sucho v ústech, pomohou tyto pilulky zvládnout tyto příznaky. Lék by měl být užíván jako nouzové opatření, protože může eliminovat nepříjemné projevy kocoviny, ale nemůže neutralizovat účinky acetaldehydu nebo pomoci tělu vyrovnat se s účinky otravy. Mechanismus účinku paracetamolu je takový, že vyvolává analgetický účinek a zlepšuje pohodu. Je důležité, aby produkt nezpůsoboval nevolnost, nedráždil žaludek.

Paracetamol na nachlazení

Droga je známá svým protizánětlivým účinkem a minimálními vedlejšími účinky. Paracetamol na nachlazení pomáhá snižovat teplotu co nejrychleji, působí na centrální nervový systém a aktivuje termoregulační procesy v mozku. Kromě toho zmírňuje kašel, změkčuje hrdlo a pomáhá aktivovat obranné mechanismy těla. Je důležité si uvědomit: indikovaný lék není antibiotikum, doplněk stravy nebo vitamin. Jako symptomatický lék eliminuje příznaky, ale ARVI, nachlazení neléčí.

Paracetamol při teplotě

Pomáhá paracetamol s horečkou? Vždy! Doporučuje se snížit teplotu pomocí léku, pokud čísla na teploměru ukazují nad 38, člověk se cítí dobře. Paracetamol je antipyretikum, mělo by se používat k prevenci horečky, zlepšení pohody. Tento léčivý přípravek neobsahuje další chemikálie, proto je relativně bezpečný pro dospělé i děti. Je lepší používat tablety jednou v dávce 500 mg denně - ne více než 4 g.

Paracetamol pro menstruaci

Pokud je menstruace vždy bolestivá, žena se cítí extrémně špatně, je lepší užívat nesteroidní protizánětlivé léky. Doporučuje se začít pít paracetamol proti bolesti během menstruace 2-4 dny před začátkem, aby se předešlo nepohodlí. Aplikace během menstruace pomůže výrazně snížit bolestivý syndrom, má protizánětlivý účinek a uvolní vnitřní svaly.

Paracetamol na akné

K vyléčení akné nestačí vyčistit póry a často si umýt obličej. K léčbě kožních problémů lze použít jednoduchý lék. Co dělá paracetamol? Tento lék má mírný protizánětlivý účinek, ale orální podání nebude mít požadovaný účinek. Je lepší látku používat externě. K tomu rozdrťte několik tablet, zřeďte vodou, vše promíchejte do tekuté kaše a aplikujte na problémové oblasti.

Video: z toho, co pijí paracetamol

Recenze

Julia, 26 let Ne všechny léky jsou v dětství povoleny, takže jako dobrá matka musím léky pečlivě vybírat. Lékem, který je vždy v naší lékárničce, je Paracetamol. Tento lék lze vždy použít k léčbě ARVI u dítěte, u manžela. Velmi dobrá a rychle odstraňuje teplotu, snižuje bolest hlavy.

Evgenia, 44 let Dlouho pochybovali: paracetamol - co to opravdu pomůže? Věřil jsem, že eliminuje teplotu, a to je vše. Před rokem ji začala pít podle indikací a zjistila, že agent má široké spektrum účinku. Tento lék je vhodný pro migrény, šetří bolestivé menstruace, zmírňuje kocovinu. Ujistěte se, že je doma.

Veru, 31 let Trpím během menstruace: hrozné bolesti, nevolnost, jdu se strachem na toaletu. Užíval jsem aspirin několik let, ale když jsem zjistil, že ředí krev, přešel jsem na paracetamol. Slyšel jsem, že gynekologové často předepisují tyto pilulky svým pacientkám, tak jsem se rozhodl to zkusit. Tento nástroj se snadno používá, téměř bez kontraindikací.

Paracetamol

Složení

Tablety paracetamolu obsahují 500 nebo 200 mg účinné látky.

Složení léčiva ve formě rektálních čípků zahrnuje 50, 100, 150, 250 nebo 500 mg účinné látky.

Složení paracetamolu, vyrobené ve formě sirupu, obsahuje účinnou látku v koncentraci 24 mg / ml.

Formulář vydání

  • tablety (6 nebo 10 ks v blistrech nebo bezbuněčných baleních);
  • sirup 2,4% (lahve po 50 ml);
  • suspenze 2,4% (100 ml lahvičky);
  • rektální čípky 0,08, 0,17 a 0,33 g (5 ks v blistru, 2 balení v balení).

OKPD kód pro paracetamol - 24.41.20.195.

farmaceutický účinek

Farmakologická skupina, do které látka patří: nenarkotická analgetika, včetně nesteroidních a jiných protizánětlivých léků.

Lék má antipyretické a analgetické účinky.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Paracetamol je narkotický lék proti bolesti, jehož vlastnosti a mechanismus účinku jsou způsobeny schopností blokovat (hlavně v centrálním nervovém systému) COX-1 a COX-2, přičemž působí na centra termoregulace a bolesti..

Lék nemá protizánětlivý účinek (protizánětlivý účinek je tak nevýznamný, že ho lze zanedbávat) kvůli skutečnosti, že účinek látky na COX je v zanícených tkáních neutralizován enzymem peroxidáza.

Absence blokujícího účinku na syntézu Pg v periferních tkáních určuje absenci negativního účinku léčiva na výměnu vody a elektrolytů v těle a také na sliznici zažívacího kanálu..

Absorpce léčiva je vysoká, Cmax je od 5 do 20 μg / ml. Koncentrace v krvi dosáhne maxima během 0,5-2 hodin. Látka může projít BBB.

Paracetamol s HS vstupuje do mléka kojící matky v množství nepřesahujícím 1%.

Látka se biotransformuje v játrech. Pokud se metabolizace provádí pod vlivem jaterních mikrozomálních enzymů, vznikají toxické produkty intermediárního metabolismu (zejména N-acetyl-b-benzochinonimin), které při nízké hladině glutathionu v těle mohou vyvolat poškození a nekrózu jaterních buněk.

Když užijete 10 nebo více gramů paracetamolu, zásoby glutathionu se vyčerpají.

Dvě další cesty metabolismu paracetamolu jsou konjugace se sulfáty (převládající u novorozenců, zejména u těch, které se narodily předčasně) a konjugace s glukuronidy (převládající u dospělých)..

Konjugované metabolické produkty vykazují nízkou farmakologickou aktivitu (včetně toxické).

T1 / 2 - od 1 do 4 hodin (u starších lidí může být toto číslo velké). Vylučuje se hlavně ve formě konjugátů ledvinami. Pouze 3% užívaného paracetamolu se vylučují v čisté formě.

Indikace pro použití

Indikace pro použití paracetamolu:

  • syndrom bolesti (lék se užívá na bolesti zubů, s algodismenoreou, s bolestmi hlavy, neuralgií, myalgií, artralgií, migrénou);
  • horečnaté stavy vyvíjející se na pozadí infekčních nemocí.

Pilulka rozdrcená na prášek je nouzová léčba akné (aplikujte lék na postiženou oblast po dobu nejvýše 10 minut).

Pokud je nutné rychle zmírnit bolest a zánět (například po operaci), stejně jako v situacích, kdy je užívání tablet / suspenze uvnitř nemožné, lze předepsat zavedení Paracetamolu IV..

Tento léčivý přípravek je určen k symptomatické terapii snižující intenzitu zánětu a bolesti v době použití. Nemá žádný vliv na progresi onemocnění..

Proč je při nachlazení potřebný paracetamol?

Co je paracetamol? Jedná se o narkotikum s výraznou antipyretickou účinností, které vám umožní zmírnit bolest s co nejmenšími negativními důsledky pro tělo..

Proveditelnost použití léku na nachlazení je způsobena skutečností, že charakteristickými příznaky epizody nachlazení jsou: vysoká (často křečovitá) teplota, zvyšující se s rostoucí tělesnou teplotou, slabost, celková nevolnost, bolestivý syndrom (obvykle vyjádřený jako migréna).

Hlavní výhodou užívání paracetamolu při teplotě je, že antipyretický účinek léčiva je blízký přirozeným mechanismům chlazení těla.

Působí na centrální nervový systém a agent lokalizuje působení v hypotalamu, což přispívá k normalizaci procesu termoregulace a umožňuje aktivaci obranných mechanismů těla.

Navíc ve srovnání s většinou ostatních NSAID působí lék selektivně a vyvolává minimální počet vedlejších účinků..

Pomáhá paracetamol při bolestech hlavy?

Lék je účinný při jakékoli bolesti střední intenzity. Je však určen pro symptomatickou léčbu. To znamená, že léčivý přípravek pomáhá eliminovat příznaky, aniž by řešil základní příčinu. Mělo by být použito jednou.

Kontraindikace paracetamolu

Kontraindikace užívání drogy jsou přecitlivělost, vrozená hyperbilirubinémie, nedostatek enzymu G6PD, závažné onemocnění ledvin / jater, onemocnění krve, alkoholismus, leukopenie, těžká anémie.

Vedlejší efekty

Nežádoucí účinky se nejčastěji projevují formou hypersenzitivních reakcí. Příznaky alergie na lék: kopřivka, svědění kůže, vyrážka, Quinckeho edém.

Užívání léku může být někdy doprovázeno poruchami hematopoézy (agranulocytóza, trombocytopenie, pancytopenie, leukopenie, neutropenie) a dyspeptickými příznaky.

Při dlouhodobém užívání vysokých dávek je možný hepatotoxický účinek.

Návod k použití paracetamolu

Paracetamol tablety: návod k použití. Mohou děti dostávat pilulky?

Dávka pro dospělé a děti starší 12 let (za předpokladu, že jejich tělesná hmotnost přesahuje 40 kg) - až 4 g / den. (20 tablet po 200 mg nebo 8 tablet po 500 mg).

Dávka přípravku Paracetamol MS, Paracetamol UBF a léků jiných výrobců, které se vyrábějí ve formě tablet, je 500 mg (v případě potřeby - 1 g) na dávku. Paracetamol můžete užívat v tabletách až do 4 rublů denně. Léčba pokračuje po dobu 5-7 dnů..

Svému dítěti můžete podávat tablety paracetamolu od 2 let. Optimální dávka tablet Paracetamol pro malé děti je 0,5 tab. 200 mg každých 4–6 hodin. Od 6 let by dítě mělo dostávat celou 200mg tabletu se stejnou frekvencí užívání..

Tablety paracetamolu 325 mg se používají od 10 let. Děti ve věku 10–12 let mají předepsané perorální podání v dávce 325 mg 2 nebo 3 r. / Den. (nepřesahující maximální přípustnou dávku, která je pro uvedenou skupinu pacientů 1,5 g / den.).

Dospělým a dětem starším 12 let se doporučuje užívat 1–3 tablety každých 4–6 hodin. Intervaly mezi dávkami by neměly být kratší než 4 hodiny a dávka by měla být vyšší než 4 g / den..

Během laktace a těhotenství není paracetamol na seznamu zakázaných drog. Pokud ho užíváte během kojení dítěte v terapeutické dávce a v intervalech doporučených pokyny, koncentrace v mléce nepřekročí 0,04-0,23% z celkové dávky užívaného léku.

Pokyny pro svíčky: jak často můžete užívat a po jak dlouho působí lék ve formě čípků?

Čípky jsou určeny k rektálnímu podání. Čípky by měly být podávány do konečníku po očištění střev.

Dospělí jsou zobrazeni na 1 kartě. 500 mg od 1 do 4 r / den; nejvyšší dávka - 1 g na dávku nebo 4 g / den.

Pokyny pro svíčky Paracetamol pro děti

Dávka léku ve svíčkách pro děti se počítá v závislosti na hmotnosti dítěte a jeho věku. Dětské svíčky 0,08 g se používají od věku tří měsíců, svíčky 0,17 g se doporučují dětem od 12 měsíců do 6 let, svíčky 0,33 g se používají k léčbě dětí ve věku 7-12 let.

Zavádějí se po jednom, přičemž se mezi injekcemi udržují alespoň 4hodinové intervaly, každé 3 nebo 4 kusy. během dne (v závislosti na stavu dítěte).

Porovnáme-li účinnost paracetamolového sirupu s účinností čípků (právě tyto lékové formy se dětem předepisují nejčastěji), pak první působí rychleji a druhá - delší.

Vzhledem k tomu, že použití čípků je ve srovnání s tabletami pohodlnější a bezpečnější, je jejich použití relevantnější, čím je dítě mladší. To znamená, že čípky s paracetamolem pro novorozence jsou optimální dávkovou formou.

Toxická dávka pro dítě je 150 (nebo více) mg / kg. To znamená, že pokud dítě váží 20 kg, může dojít k úmrtí na drogu již při užívání 3 g / den.

Při výběru jedné dávky se použije vzorec: 10-15 mg / kg 2-3krát denně, po 4-6 hodinách. Nejvyšší dávka paracetamolu pro děti by neměla překročit 60 mg / kg / den.

Dětský paracetamol: návod k použití sirupu a suspenze

Dětský sirup je povoleno používat k léčbě dětí starších 3 měsíců. Dětská suspenze, protože neobsahuje žádný cukr, lze používat od 1 měsíce.

Jedna dávka sirupu pro děti ve věku 3-12 měsíců - ½-1 čajová lžička, pro děti od 12 měsíců do 6 let - 1-2 čajové lžičky, pro děti 6-14 let - 2-4 čajové lžičky. Četnost aplikací se pohybuje od 1 do 4krát denně (dítě by mělo dostávat lék maximálně 1krát za 4 hodiny).

Suspenze pro děti je dávkována stejným způsobem. Jak podávat lék dětem do 3 měsíců, může to říci pouze ošetřující lékař.

Dávkování dětského paracetamolu by mělo být také zvoleno s ohledem na tělesnou hmotnost dítěte. Dávka by neměla překročit 10–15 mg / kg na dávku a 60 mg / kg / den. To znamená, že pokud je dítěti 3 roky, bude dávka léku (s průměrnou hmotností 15 kg) 150-225 mg na dávku.

Pokud v uvedené dávce nemá dětský sirup nebo suspenze požadovaný účinek, musí být lék nahrazen analogem s jinou účinnou látkou..

Někdy se ke zmírnění horečnatého stavu (při teplotě 38,5 ° C a vyšší, která nedopadne dobře) používá kombinace paracetamolu a analginu. Dávkování léků je následující:

  • Paracetamol - podle pokynů s přihlédnutím k hmotnosti / věku;
  • Analgin - 0,3-0,5 mg / kg.

Tuto kombinaci nelze použít často, protože užívání Analginu podporuje nevratné změny ve složení krve.

Lékaři ambulance používají lék v kombinaci s antihistaminiky a jinými analgetiky-antipyretiky ke snížení velmi vysoké teploty.

Jednou z variant tzv. „Triády“ je „Analgin + Aspirin + Paracetamol“. Jako doplněk k paracetamolu lze použít následující sloučeniny: No-shpa + Suprastin, No-shpa + Analgin nebo Analgin + Suprastin.

No-shpa (lze jej nahradit papaverinem) podporuje otevírání spasmodických kapilár, antihistaminika (Suprastin, Tavegil) zvyšují účinek antipyretik.

Jak rychle lék funguje??

Poté, co droga začne působit, záleží na tom, kdy byla přijata. Aby se účinek dostavil co nejrychleji, lék se užívá hodinu nebo dvě po jídle. Pokud ji vypijete ihned po jídle, akce se vyvíjí pomaleji..

Jak se paracetamol užívá při teplotě?

Jako antipyretikum ho můžete používat maximálně 3 dny po sobě.

Jak se léčí bolestivý syndrom?

Doba trvání kurzu, pokud se lék používá k úlevě od bolesti, by neměla přesáhnout 5 dní. O účelnosti dalšího použití by měl rozhodnout lékař.

Užívání paracetamolu na bolesti zubů nebo z hlavy je třeba mít na paměti, že lék zmírňuje příznaky, ale neléčí základní onemocnění.

Předávkování paracetamolem

Příznaky předávkování, které se objeví první den:

  • nevolnost;
  • bledost kůže;
  • zvracení;
  • bolest břicha;
  • anorexie;
  • metabolická acidóza;
  • porušení metabolismu glukózy.

Známky jaterní dysfunkce se mohou objevit po 12-48 hodinách.

Těžká otrava provokuje:

  • funkční selhání jater s progresivní encefalopatií;
  • pankreatitida;
  • arytmie;
  • akutní funkční selhání ledvin s tubulární nekrózou;
  • komu.

Nejzávažnějším důsledkem předávkování je smrt.

Léčba zahrnuje podávání acetylcysteinu a methioninu, které jsou prekurzory syntézy glutathionu, stejně jako dárců skupiny SH, pacientovi během 8–9 hodin..

Další léčba závisí na tom, jak dlouho byl lék užíván a jaká je jeho koncentrace v krvi..

Interakce

Lék snižuje účinnost urikosurických léků. Současné užívání vysokých dávek léčiva zvyšuje účinek antikoagulancií snížením produkce prokoagulantů v játrech.

Léky, které indukují mikrozomální oxidaci v játrech, ethanol a hepatotoxické látky stimulují produkci hydroxylovaných aktivních metabolitů, což může vyvolat rozvoj těžké intoxikace i při mírném předávkování.

Účinnost léku klesá s dlouhodobou léčbou barbituráty. Ethanol vyvolává rozvoj akutní pankreatitidy. Léky, které potlačují mikrozomální oxidaci v játrech, snižují riziko hepatotoxických účinků.

Dlouhodobé kombinované užívání s jinými NSAID může vést k rozvoji renální papilární nekrózy, „analgetické“ nefropatie, nástupu terminálního (dystrofického) stadia selhání ledvin.

Současné užívání léku (ve vysokých dávkách) a salicylátů po dlouhou dobu zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny močového měchýře nebo ledvin. Diflunisal zvyšuje koncentraci paracetamolu v krevní plazmě o 50%, a proto riziko vzniku hepatotoxicity.

Myelotoxické léky zvyšují hematotoxicitu léčiva, antispazmodika - zpomalují jeho absorpci, enterosorbenty a cholesterol - snižují biologickou dostupnost.

Podmínky prodeje

Podmínky skladování

Chraňte před světlem a vlhkostí, uchovávejte mimo dosah dětí. Optimální teplota pro skladování sirupu není nižší než 18 ° C (je zakázáno zmrazit drogu), čípky - ne vyšší než 20 ° C.

Skladovatelnost

Svíčky a sirup - 2 roky, tablety - 3 roky.

speciální instrukce

Paracetamol je nebo není antibiotikum?

Lék není antibiotikum, jeho působení je zaměřeno na snížení bolesti a horečky. Antibiotika inhibují růst a reprodukci bakterií.

Lék zvyšuje nebo snižuje krevní tlak?

Je spolehlivě známo, že látka nemá žádný vliv na krevní tlak (TK).

Lék může pomoci normalizovat krevní tlak pouze nepřímo, pokud je jeho zvýšení reakcí na bolest (snížením jeho závažnosti Paracetamol také snižuje krevní tlak).

Jaký je rozdíl mezi paracetamolem od různých výrobců?

Přípravky od různých výrobců se mohou mírně lišit ve složení pomocných složek a v ceně. Základem je stejná látka.

Neexistuje tedy žádný rozdíl v tom, co Paracetamol MS pomáhá a od toho, co Paracetamol UBF v tabletách není.

Recept v latině (ukázka):
Rp: Sup. Paracetamoli 0,05 (0,1; 0,25)
D.t.d. N 10 v sup.

Rp: Tab. Paracetamoli 0.2
D.t.d. N 1 balení.
S. ½ tablety 2-3 r / d

Analogy

Přípravky obsahující paracetamol: Paracetamol 325, Paracetamol MS, Strimol, Flutabs, Perfalgan, Paracetamol Extratab, Paracetamol UBF, Cefekon D, Efferalgan, Panado Daleron, Ifimol.

Analogy s podobným mechanismem účinku, ale vynikající účinnou látkou: Antigrippin, Antiflu, Kaffetin, Coldrex, Maxikold, Novalgin, Panadol Extra, Solpadein, TeraFlu, Femizol, Fervex.

Což je lepší: paracetamol nebo ibuprofen?

Ibuprofen (Nurofen) má širší spektrum účinku a má příznivější účinek na teplotní křivku ve srovnání s paracetamolem. Účinek jeho použití přichází rychleji (po 15-25 minutách) a trvá déle (až 8 hodin), navíc je lék považován za méně škodlivý a s menší pravděpodobností vyvolává alergické reakce.

Ibuprofen lépe než jeho protějšek uvolňuje kriticky vysoké teploty. Opakovaně (ke kontrole hypertermie) se používá mnohem méně často než paracetamol.

Síla antipyretického účinku je srovnatelná, avšak ibuprofen kromě analgetického a antipyretického účinku také účinně zmírňuje zánět v periferních tkáních. To je způsobeno skutečností, že paracetamol působí převážně v centrálním nervovém systému a ibuprofen inhibuje syntézu Pg ani ne tak v centrálním nervovém systému, jako v zanícených periferních tkáních..

To znamená, že se závažným periferním zánětem by měla být provedena volba ve prospěch Nurofenu a dalších léků na bázi ibuprofenu.

Při odpovědi na otázku „Co si vybrat, paracetamol nebo Nurofen?“, Doporučují lékaři zahájit léčbu malých dětí monoterapií ibuprofenem. Pokud potřebujete urgentně snížit teplotu, můžete použít kterýkoli z léků. Následná léčba musí být dohodnuta s lékařem. Měli byste vědět, že čípky ibuprofenu jsou kontraindikovány u dětí s hmotností do 6 kg a suspenze - pro děti do 3 měsíců.

Je možné střídat Nurofen il Paracetamol?

Užívání paracetamolu a ibuprofenu společně lze ospravedlnit, pokud teplota neklesne dobře při užívání každého z léků v monoterapii. Prostředky se používají střídavě. V závislosti na situaci může například lékař doporučit dítěti Nurofen a po 10 minutách mu dát čípek s paracetamolem.

Což je lepší - paracetamol nebo aspirin?

Pokud srovnáváte léky, mají stejný účinek, když je nutné snížit vysokou teplotu..

Co je aspirin? Analgetika a antipyretika na bázi kyseliny acetylsalicylové, NSAID se všemi vedlejšími účinky spojenými s léky z této skupiny.

Při výběru toho, co je lepší než teplota, byste měli vědět, že Aspirin zmírňuje horečku rychleji a efektivněji, ale zároveň je riziko předávkování mnohem vyšší než riziko předávkování paracetamolem, navíc užívání Aspirinu k virové infekci může u dítěte vyvolat Rayův syndrom - komplikace, která v každém 5. případě je fatální.

Aspirin působí na stejné struktury mozku a jater jako jednotlivé viry, proto se používá jako bezpečný a nejúčinnější prostředek při hypertermii, která je doprovázena bakteriálními infekcemi (pyelonefritida, tonzilitida atd.). Paracetamol je lék volby pro virové infekce..

Paracetamol a aspirin společně tvoří lék Parcocet, který se používá k léčbě nachlazení a chřipky.

Kompatibilita s alkoholem

Paracetamol a alkohol nejsou kompatibilní.

Wikipedia poznamenává, že smrtelná dávka paracetamolu pro dospělého je 10 gramů nebo více. Těžké poškození jater je smrtelné, způsobené prudkým poklesem zásob glutathionu a hromaděním toxických produktů meziproduktu, které mají hepatotoxický účinek.

U mužů, kteří systematicky konzumují více než 200 ml vína nebo 700 ml piva denně (u žen je to 100 ml vína nebo 350 ml piva), může být i terapeutická dávka léku smrtelnou dávkou, zvláště pokud mezi užíváním paracetamolu a alkoholu uběhla doba..

Může se paracetamol užívat s antibiotiky?

Antipyretika jsou povolena v kombinaci s antibiotiky. V tomto případě je velmi důležité, aby se léky neužívaly na prázdný žaludek a interval mezi jejich užíváním je alespoň 20 - 30 minut.

Paracetamol během těhotenství a kojení. Mohou těhotné a kojící ženy pít drogu?

Pokyny naznačují, že léčivo prochází placentou, avšak dosud nebyl prokázán negativní účinek paracetamolu na vývoj plodu..

Mohu užívat paracetamol během těhotenství?

V průběhu výzkumu bylo zjištěno, že užívání drogy během těhotenství (zejména v druhé polovině těhotenství) zvyšuje riziko respiračních poruch, astmatu, alergických projevů, pískání u dítěte.

Kromě toho ve 3. trimestru není toxický účinek infekcí o nic méně nebezpečný než účinek některých léků. Mateřská hypertermie může způsobit hypoxii plodu.

Užívání léku ve 2. trimestru (jmenovitě od 3 měsíců do přibližně 18 týdnů) může způsobit, že dítě vyvine malformace vnitřních orgánů, které se často objevují až po narození. V tomto ohledu je lék předepsán pro příležitostné použití a pouze v extrémních případech..

Přesto je tento lék považován za nejbezpečnější analgetikum pro nastávající matky..

Na otázku, zda je možné pít paracetamol během časného těhotenství, neexistuje jednoznačná odpověď. V prvních týdnech může užívání drogy vyvolat potrat a jako každý jiný lék způsobit svěráky neslučitelné se životem..

Mohou tedy těhotné ženy užívat paracetamol? Je to možné, ale pouze pokud existují důkazy. Před užitím pilulky byste měli zvážit výhody a nevýhody. Někdy je vysoká horečka u matky pro plod méně nebezpečná než anémie nebo renální kolika kvůli užívání léků.

Těhotenské dávkování

Užívání vysokých dávek léku během těhotenství může nepříznivě ovlivnit stav jater a ledvin. Těhotné ženy se zvýšenou teplotou na pozadí chřipky nebo SARS by měly začít užívat lék s 0,5 tab. pro 1 příjem. Maximální doba léčby je 7 dní.

Paracetamol během kojení. Mohou kojící matky pít paracetamol?

Paracetamol přechází do mateřského mléka v minimálním množství během laktace. Pokud se tedy lék užívá během kojení nejdéle 3 dny po sobě, není třeba kojení zastavovat..

Optimální dávka pro kojení je maximálně 3-4 tab. 500 mg denně. Lék by měl být užíván po krmení. V takovém případě je příště lepší krmit dítě nejdříve 3 hodiny po užití pilulky.

Recenze paracetamolu

Většina recenzí drog nalezených na internetu jsou recenze dětského paracetamolu. Děti nejčastěji trpí ARVI a nejúčinnějším lékem při těchto onemocněních je paracetamol.

Matky obecně na drogu reagují pozitivně. Lék rychle uvolňuje teplotu, snižuje závažnost nežádoucích účinků horečky a současně je dobře snášen pacienty různého věku, spíše zřídka způsobuje nežádoucí reakce typické pro NSAID..

Lékaři říkají, že nejdůležitější věcí při užívání léku je zvolit správnou dávkovou formu, správně vypočítat požadovanou dávku, pamatovat si, že lék je určen k úlevě od příznaků, a ne k léčbě základního onemocnění, a že nutnost snížení teploty není vždy oprávněná.

Cena paracetamolu: kolik lék stojí v lékárně v různých lékových formách?

Cena paracetamolu v tabletách je od 3,5 UAH / 2,3 rublů. Cena dětského paracetamolu v sirupu je 14 UAH / 40 rublů, suspenzi lze zakoupit za 17 UAH / 64 rublů. Svíčky pro děti stojí 10-17 UAH / 32-88 rublů.

Paracetamol

Návod k použití:

Ceny v online lékárnách:

Paracetamol je analgetikum a antipyretikum ze skupiny NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky), narkotické analgetikum. Světová zdravotnická organizace zařazena na seznam nejdůležitějších léků.

farmaceutický účinek

Aktivní složkou léčiva je paracetamol, derivát fenacetinu. Mechanismus účinku paracetamolu je založen na inhibici syntézy prostaglandinů - chemických sloučenin vznikajících během zánětu a je odpovědný za jeho příznaky ve formě zvýšení teploty a výskytu bolesti. Paracetamol má analgetický účinek působením na neurony centrálního nervového systému. Má slabý protizánětlivý účinek, nedráždí sliznici gastrointestinálního traktu.

Když vstoupí do těla, léčivo se vstřebává do krevního řečiště a odtud se přenáší do všech tkání těla. Zničení nastává v játrech a dochází k tvorbě meziproduktů metabolismu - metabolitů, z nichž některé (paraaminofenol) jsou toxické. Tato skutečnost omezuje použití paracetamolu na onemocnění jater a krve. Následně metabolity procházejí renálními filtry a vylučují se močí, a proto je v případě zhoršené funkce ledvin použití Paracetamolu také nežádoucí..

Při perorálním podání dosahuje paracetamol maximální koncentrace v krvi 20 - 30 minut po požití, po hodině a půl dochází k vrcholu účinku léku.

Uvolněte formuláře

Paracetamol má následující formy:

  • Tablety pro orální podávání, s obsahem aktivní složky 200 a 500 mg;
  • Potahované tablety pro perorální podání (tobolky), každý 500 mg paracetamolu;
  • Šumivé tablety pro přípravu roztoku, 500 mg účinné látky v jedné tabletě;
  • Infuzní roztok, 15 mg v 1 ml roztoku, ampule po 5 ml;
  • Sirup pro děti, 200 mg paracetamolu v 5 ml roztoku;
  • Suspenze pro děti, 120 mg v 5 ml roztoku;
  • Rektální čípky s dávkou účinné látky od 50 mg (pro děti) do 1000 mg.

Paracetamol je jedním z nejznámějších a nejrozšířenějších léčiv na světě, stejnou účinnou látku vyrábějí různé farmaceutické společnosti pod různými ochrannými známkami: Abesanil, AkamolTeva, Actazol, Alvedon, Acetophen, Algotoropil, Aminodol, Aminophen, Amphenol, Apagan, Apamid, Apanol, Acelifen, Acemol, Acetalgin, Acetaminofen, Acetaminofenol, Biocetamol, Bindard, Valadol, Valorin, Valgesic, Vinadol, Volpan, Dapirex, Datril, Dafalgan, Dexamol, Dolimophen, Dolramindol, Idimindol Metamol, Minoset, Myalgin, Napamol, Naprinol, Nazprin, Nizacetol, Nepa, Opradol, Panadol, Panadol Solubl, Panadol junior, Paramol, Pacimol, Piremol, Pyrinazin, Rolocin, Tylenol, Tempramol, Tylenolol, Tylenol, Uhlebin Febrinil, Febrinol, Febricet, Fendon, Hemcetafen, Celifen, Cetadol, Cetanyl, Efferalgan, Efferoglan, Erocetamol.

Indikace pro použití paracetamolu

Indikací pro paracetamol je tělesná teplota zvýšená na subfebrilní a febrilní hodnoty (37 - 39 ° C) pro různá onemocnění infekčního a zánětlivého původu. V pediatrické praxi jsou indikací pro paracetamol bolesti dásní a horečka způsobená zoubky.

Podle pokynů je paracetamol účinný jako prostředek k úlevě od bolesti různého původu: bolesti hlavy, myalgie, artralgie, algomenorea, ischias, ischias, neuralgie, bolesti zubů a toulavé bolesti neznámé etiologie..

Pozornost! Pokud se tento lék používá k úlevě od akutní bolesti, může výrazně snížit příznaky, což změní klinický obraz onemocnění a může být obtížné jej diagnostikovat..

Návod k použití paracetamolu

Jedna dávka paracetamolu podle pokynů je od 500 do 1 000 mg pro dospělé a děti starší 12 let, denní dávka pro tuto skupinu by neměla překročit 4 g (4 000 mg) léčiva.

Dávka léku pro děti se počítá individuálně, v závislosti na hmotnosti dítěte, na základě průměrně 125-250 mg účinné látky na dávku, bez ohledu na lékovou formu. Bez ohledu na formu léku musí být denní dávka rozdělena na 3-4 dávky s časovým intervalem mezi nimi nejméně 4 hodiny.

V souladu s pokyny by se paracetamol neměl používat déle než 3 dny bez lékařského dohledu. Pokud během této doby příznaky onemocnění neobdrží opačný vývoj, je nutné se poradit s lékařem o možnosti dalšího užívání léku a jeho dávkování.

Vedlejší efekty

Při dodržení pokynů je Paracetamol jedním z nejbezpečnějších léků, jehož vedlejší účinky jsou extrémně vzácné. Jsou však popsány v lékařské literatuře a jsou obvykle spojeny se zvýšenou individuální citlivostí nebo s přítomností latentních komorbidit..

Mezi vedlejší účinky spojené s užíváním paracetamolu patří:

  • Na straně zažívacího systému - vývoj jaterních dysfunkcí, výskyt příznaků dyspepsie;
  • Ze strany krve - anémie, methemoglobinémie, zhoršení krevního obrazu (trombocytopenie, agranulocytóza, leukopenie atd.);
  • Na straně kardiovaskulárního systému - změny srdečního vedení (intrakardiální blokáda);
  • Na straně imunitního systému - alergické reakce různé intenzity, častěji zpožděného typu, méně často okamžitého typu (anafylaktický šok);
  • Na straně močových orgánů - vývoj intersticiální nefritidy, polyurie a dalších poruch funkce ledvin.

Řada odborníků tvrdí, že existují údaje o vývoji bronchiálního astmatu u významného počtu dětí užívajících paracetamol (41%). Navzdory skutečnosti, že tento úhel pohledu vyvolává ve vědeckých kruzích polemiku, bez závažných indikací by se paracetamol neměl používat v dětské praxi, tím spíše by neměl být zneužíván.

Tento lék je předepsán s opatrností v kombinaci s jinými léky a pouze pod dohledem lékaře, protože jejich interakce může mít toxický účinek. Kombinované užívání paracetamolu a alkoholu je zakázáno.

Během těhotenství

Předpokládá se, že paracetamol během těhotenství lze předepsat, pokud je riziko spojené s jeho užíváním odůvodněno jeho vysokou účinností a extrémní nutností. Je třeba mít na paměti, že řada studií potvrzuje toxický účinek na plod při užívání paracetamolu během těhotenství. Tento lék je tedy spojen s případy vývoje kryptorchismu u chlapců, jejichž matky jej užívali během těhotenství.

Jmenování paracetamolu během těhotenství by tedy mělo probíhat výhradně za účasti lékaře..

Kontraindikace pro použití

Paracetamol je kontraindikován v následujících situacích:

  • Historie individuální citlivosti na něj nebo na jiné NSAID;
  • Dysfunkce jater;
  • Patologie ledvin;
  • Nemoci spojené se zhoršením krevního obrazu;
  • Těhotenství;
  • Kojení.

Podmínky skladování

Skladujte na tmavém a suchém místě při teplotě nepřesahující 25 ° C po dobu 2 let. Uchovávejte mimo dosah dětí!