Paracetamol: pokyny, složení, indikace, akce, recenze a ceny

  • Bronchitida

Návod k použití

Paracetamol se používá jako lék proti bolesti a jako antipyretikum. Má slabý protizánětlivý účinek. Používá se na horečku, bolesti hlavy, nepohodlí v kloubech. Pomáhá s jinými typy syndromu bolesti. Používá se spolu s jinými léky ke zmírnění stavu pacienta trpícího akutní respirační virovou infekcí. Předepsáno lékařem.

Je to lék na mírnou až středně silnou bolest. Na rozdíl od nesteroidních protizánětlivých léků nevylučuje zánětlivou reakci v tkáních. Při nesprávném použití může dojít k rozvoji závažných komplikací.

Složení přípravku

Účinná látka má stejný název (paracetamol). Obsah této látky a složení dalších chemických sloučenin závisí na lékové formě. Přípustné dávky závisí na věku pacienta a stavu těla..

Prodává se ve formě tablet, ve formě suspenze, čípků, roztoku a sirupu.

Tablety paracetamolu

Obvykle existuje pět set miligramů účinné látky. Typické pomocné látky zahrnují mléčný cukr, sodnou sůl karboxymethylcelulózy, polyvinylpyrrolidon K25 a kyselinu stearovou.

Čípky Paracetamol

V běžném čípku je přítomno sto miligramů látky. Dávková forma pevného tuku pouze pro rektální podání.

Paracetamolový sirup

Pět mililitrů nebo jedna čajová lžička tekutiny obsahuje sto dvacet pět miligramů látky. Mohou být přítomny pomocné přísady, jako je mléčný cukr nebo glukóza. Je nutné objasnit složení konkrétního činidla.

Tato léková forma je vhodnější pro použití v dětství..

Suspenze paracetamol

V pěti mililitrech nebo jedné čajové lžičce kapaliny je sto dvacet miligramů chemické sloučeniny. Pomocné látky závisí na formě uvolnění. Pro orální podání.

Roztok paracetamolu

V jednom mililitru kapaliny je dvacet čtyři miligramů složky. Existuje celá řada pomocných složek, včetně aromat, sorbitolu a vody. Před použitím je nutné složení vyjasnit. Pro orální podání.

Terapeutické působení

Chemická sloučenina má několik léčivých účinků spojených s potlačením produkce zánětlivých mediátorů v různých částech těla. Látka je zvláště účinná v oblasti orgánů centrálního nervového systému. Hlavní účinek souvisí s úlevou od bolesti způsobené produkcí prostaglandinů. Působení na oblasti hypotalamu pomáhá normalizovat tělesnou teplotu.

Má mírný protizánětlivý účinek.

Farmakokinetické vlastnosti

Při perorálním podání účinná látka překonává střevní bariéru a vstupuje do krevního řečiště. Nejvyšší úroveň látky se vyvíjí do hodiny po požití. Poté se koncentrace chemické sloučeniny v krvi postupně snižuje. Dostává se do různých biologických tekutin, ale nehromadí se v mozkomíšním moku a tuku. Vazba na krevní proteiny je nevýznamná (méně než deset procent) a užívání nadměrné dávky tento indikátor mírně zvyšuje. Metabolity se prakticky neváží na plazmatické bílkoviny. Transformace látky probíhá v jaterní tkáni.

V játrech se vytváří malé množství metabolitu, který má nepříznivý účinek na jaterní a ledvinovou tkáň. Příjem standardních dávek vede k úplné neutralizaci této látky. Kumulace této složky je možná, pokud je přijata nadměrná dávka. Zvláštnosti transformace léku závisí na věku pacienta. Poločas rozpadu dosahuje tří hodin. V případě zhoršené funkce jater se vylučování složky zpomaluje. Vylučuje se z těla močí.

Indikace pro paracetamol

  • Bolestivost v oblasti svalů, kloubů nebo vazů.
  • Syndrom odontogenní bolesti.
  • Horečka a malátnost v důsledku infekce.
  • Bolestivost na pozadí neuralgie.
  • Nepříjemné pocity během menstruace.
  • Bolestivost po úrazu nebo chirurgickém zákroku.
  • Bolest s popáleninami tkáně.

Pomáhá při mírné až středně silné bolesti. Lékař objasní, jak nejlépe a bezpečněji použít lék na specifické příznaky. Děti by měly dostávat speciální nízké dávkové formy.

Kontraindikace

  • Chronická závislost na alkoholu.
  • Nesnášenlivost vůči látkám nebo imunitní citlivost ke složkám.
  • Závažné poškození funkce jater nebo ledvin.

Používejte opatrně a pod přísným dohledem lékaře: jakákoli patologie jater nebo ledvin, alergické reakce, dětství, poruchy krve, jakákoli závažná somatická onemocnění.

Vedlejší efekty

  • Trávicí orgány: nepohodlí v břiše, zvracení, ztráta chuti k jídlu, dyspepsie, poškození jater a dysfunkce orgánů (při užívání velkých dávek nebo při dlouhodobé léčbě).
  • Hematopoetické orgány: snížení počtu krevních destiček, snížení počtu leukocytů, snížení počtu granulocytů a monocytů, snížení počtu neutrofilů, pancytopenie.
  • Jiné: kožní vyrážky, bolestivost v oblasti kůže, alergie (včetně těžkých forem), poškození ledvin.
Doporučuje se poradit se s lékařem

Ve většině případů je lék dobře snášen. Pokud existují známky narušení jater nebo ledvin, musíte přestat užívat lék a poradit se s odborníkem. V případě alergií byste měli okamžitě ukončit léčbu a poradit se s lékařem..

Pokyny pro paracetamol

Způsob použití léku závisí na věku a stavu pacienta. Lékař vybere individuální dávku po vyšetření pacienta a vyhodnocení rizik. Existují také vlastnosti použití každé lékové formy, takže si musíte přečíst celý návod. U dospělých je standardní dávka pět set miligramů. Může být aplikován až čtyřikrát denně. Ne více než gram najednou a čtyři gramy denně.

U dětí ve věku od šesti do dvanácti let si vezměte dvě stě padesát až pět set miligramů najednou. U dětí od jednoho do pěti let užívejte sto dvacet až dvě stě padesát miligramů najednou. U dítěte od tří do dvanácti měsíců vezměte od šedesáti do stodvaceti miligramů. U dětí do tří měsíců se počítá dávka deseti miligramů na kilogram. Čípky pro děti od šesti do dvanácti let užívají dávku až pět set miligramů najednou.

Ne více než čtyřikrát denně v intervalech čtyř hodin. Ne déle než tři dny. Ošetření dítěte je povinné pod dohledem pediatra. Pokud příznaky jako bolest a horečka přetrvávají, měli byste určitě vyhledat lékařskou pomoc..

dodatečné informace

  • Kompletní pokyny obsahují významný seznam lékových interakcí. Vznik závažných komplikací je možný, pokud se přípravek používá spolu s určitými léky. Užívání jiných léků během léčby paracetamolem musí být konzultováno s lékařem..
  • Náhodný příjem zvýšené dávky je často komplikován poškozením jaterní tkáně, poruchou funkce ledvin a dalšími negativními důsledky. Musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
  • Během léčby je důležité provádět laboratorní diagnostiku ke sledování stavu jater, ledvin a krvetvorných orgánů. Pokud se objeví příznaky alergie, léčba se zastaví.
  • Je nutné pečlivě sledovat léčbu, pokud jsou zjištěny následující faktory: zvýšená hladina benigního bilirubinu, onemocnění ledvin nebo jater, starý nebo dětský věk.
  • Účinek na vyvíjející se plod není zcela objasněn, proto je užívání během těhotenství nebo kojení přípustné pouze pod dohledem lékaře, s přihlédnutím k rizikům.

Podrobné informace, včetně úplného seznamu lékových interakcí, v úplných pokynech obsažených v balení. Musíte si přečíst pokyny a poradit se s lékařem.

Ekvivalentní prostředky

Existují léky obsahující stejnou účinnou látku. Jedná se o Panadol, Apap a Efferalgan. Před použitím je nutné složení vyjasnit.

Recenze a ceny

Navzdory riziku poškození jater při užívání ve velkých dávkách je tento lék stále považován za nejbezpečnější lék pro použití u dospělých a dětí. Podle některých odborníků je tento lék mnohem bezpečnější než nesteroidní protizánětlivé léky, ale je důležité kontrolovat použité dávkování. Lékaři snadno předepisují tento lék na horečku. U těžkých zánětů je vhodnější používat NSAID pod dohledem lékaře.

Můžete si koupit dvacet tablet za 7-20 rublů.

Video

Je to populární a známý lék na horečku a bolest. Je nutné sledovat léčbu a užívat pouze přijatelné dávky.

Paracetamol

Pozornost! Tento lék může mít obzvláště nežádoucí interakci s alkoholem! Více informací.

Indikace pro použití

Horečnatý syndrom spojený s infekčními chorobami; bolestivý syndrom (mírný a střední): artralgie, myalgie, neuralgie, migréna, bolesti zubů a hlavy, algodismenorea.

Možné analogy (náhražky)

Aktivní složka, skupina

Dávková forma

Tobolky, šumivý prášek pro perorální roztok [pro děti], infuzní roztok, roztok pro perorální podání [pro děti], sirup, rektální čípky, rektální čípky [pro děti], suspenze pro perorální podání, suspenze

Kontraindikace

Přecitlivělost na léčivo, novorozenecké období (do 1 měsíce).

S péčí. Selhání ledvin a jater, benigní hyperbilirubinemie (včetně Gilbertova syndromu), virová hepatitida, poškození jater alkoholem, alkoholismus, těhotenství, kojení, pokročilý věk, rané kojenecké období (do 3 měsíců), nedostatek glukóza-6-fosfát dehydrogenázy; diabetes mellitus (pro sirup).

Jak používat: dávkování a průběh léčby

Uvnitř, s velkým množstvím tekutiny, 1-2 hodiny po jídle (užívání ihned po jídle vede ke zpoždění nástupu účinku).

Dospělí a dospívající nad 12 let (tělesná hmotnost nad 40 kg) jednorázová dávka - 500 mg; maximální jednotlivá dávka - 1 g. Mnohonásobnost jmenování - až 4krát denně. Maximální denní dávka je 4 g; maximální doba léčby je 5-7 dní. U pacientů s poruchou funkce jater nebo ledvin, s Gilbertovým syndromem, u starších pacientů je třeba snížit denní dávku a prodloužit interval mezi dávkami..

Děti: maximální denní dávka pro děti do 6 měsíců (do 7 kg) - 350 mg, do 1 roku (do 10 kg) - 500 mg, do 3 let (do 15 kg) - 750 mg, do 6 let (do 22 kg) ) - 1 g, do 9 let (do 30 kg) - 1,5 g, do 12 let (do 40 kg) - 2 g. Jako suspenze: děti ve věku 6-12 let - každé 10-20 ml (5 ml - 120 mg), ve věku 1-6 let - 5-10 ml, 3-12 měsíců - 2,5-5 ml. Dávka pro děti ve věku od 1 do 3 měsíců se stanoví individuálně. Násobnost jmenování - 4krát denně; interval mezi každou dávkou je nejméně 4 hodiny.

Maximální doba léčby bez konzultace s lékařem je 3 dny (pokud se užívá jako antipyretikum) a 5 dní (jako analgetikum)..

Rektálně. Dospělí - 500 mg 1-4krát denně; maximální jednotlivá dávka je 1 g; maximální denní dávka - 4 g.

Děti ve věku 12-15 let - 250-300 mg 3-4krát denně; 8-12 let - 250-300 mg 3x denně; 6-8 let - 250-300 mg 2-3krát denně; 4-6 let - 150 mg 3-4krát denně; 2-4 roky - 150 mg 2-3krát denně; 1-2 roky - 80 mg 3-4krát denně; od 6 měsíců do 1 roku - 80 mg 2-3krát denně; od 3 měsíců do 6 měsíců - 80 mg dvakrát denně.

farmaceutický účinek

Nenarkotické analgetikum blokuje COX1 a COX2 hlavně v centrálním nervovém systému a ovlivňuje centra bolesti a termoregulace. V zanícených tkáních buněčné peroxidázy neutralizují účinek paracetamolu na COX, což vysvětluje téměř úplnou absenci protizánětlivého účinku. Absence blokujícího účinku na syntézu Pg v periferních tkáních způsobuje absenci negativního účinku na metabolismus voda-sůl (retence Na + a vody) a gastrointestinální sliznici..

Vedlejší efekty

Na straně kůže: svědění kůže, vyrážka na kůži a sliznicích (obvykle erytematózní, kopřivka), angioedém, exsudativní multiformní erytém (včetně Stevens-Johnsonova syndromu), toxická epidermální nekrolýza (Lyellův syndrom).

Ze strany centrálního nervového systému (obvykle se vyvíjí při užívání vysokých dávek): závratě, psychomotorické agitace a dezorientace.

Z trávicího systému: nevolnost, bolest v nadbřišku, zvýšená aktivita „jaterních“ enzymů, obvykle bez rozvoje žloutenky, hepatonekróza (účinek závislý na dávce).

Z endokrinního systému: hypoglykemie, až hypoglykemické kóma.

Ze strany hematopoézy: anémie, sulfhemoglobinémie a methemoglobinémie (cyanóza, dušnost, bolesti srdce), hemolytická anémie (zejména u pacientů s nedostatkem glukóza-6-fosfát dehydrogenázy). Při dlouhodobém užívání ve velkých dávkách - aplastická anémie, pancytopenie, agranulocytóza, neutropenie, leukopenie, trombocytopenie.

Z močového systému: (při užívání velkých dávek) - nefrotoxicita (renální kolika, intersticiální nefritida, papilární nekróza).

Příznaky (akutní předávkování se vyvíjí 6-14 hodin po užití paracetamolu, chronické - 2-4 dny po překročení dávky) akutního předávkování: gastrointestinální dysfunkce (průjem, snížená chuť k jídlu, nevolnost a zvracení, bolesti břicha a / nebo bolest v žaludek), zvýšené pocení.

Příznaky chronického předávkování: vyvíjí se hepatotoxický účinek charakterizovaný obecnými příznaky (bolest, slabost, slabost, zvýšené pocení) a specifickým charakterizujícím poškozením jater. V důsledku toho se může vyvinout hepatonekróza. Hepatotoxický účinek paracetamolu může být komplikován rozvojem jaterní encefalopatie (poruchy myšlení, deprese CNS, strnulost), křeče, deprese dýchání, kóma, mozkový edém, hypokoagulace, rozvoj DIC syndromu, hypoglykémie, metabolická acidóza, arytmie, kolaps. Vzácně se jaterní dysfunkce rychle rozvíjí a může být komplikována selháním ledvin (renální tubulární nekróza).

Léčba: zavedení dárců SH skupin a prekurzorů syntézy glutathionu - methioninu 8 - 9 hodin po předávkování a N-acetylcysteinu - po 12 hodinách. Potřeba dalších terapeutických opatření (další podávání methioninu, intravenózní podání N-acetylcysteinu) je stanovena v v závislosti na koncentraci paracetamolu v krvi a na době, která uplynula po jeho užití.

speciální instrukce

U pokračujícího febrilního syndromu na pozadí užívání paracetamolu po dobu delší než 3 dny a syndromu bolesti po dobu delší než 5 dnů je nutná konzultace s lékařem.

U pacientů s alkoholickou hepatózou se zvyšuje riziko poškození jater.

Narušuje laboratorní testy při kvantitativním stanovení glukózy a kyseliny močové v plazmě.

Během dlouhodobé léčby je nutné kontrolovat obraz periferní krve a funkční stav jater..

Sirup obsahuje 0,06 XE sacharózy v 5 ml, což je třeba vzít v úvahu při léčbě pacientů s diabetes mellitus.

Aplikace během těhotenství a kojení

Paracetamol prochází placentární bariérou. Dosud nebyly zaznamenány žádné negativní účinky paracetamolu na plod u lidí.

Paracetamol se vylučuje do mateřského mléka: obsah v mléce je 0,04-0,23% dávky podané matce.

Pokud je nutné užívat paracetamol během těhotenství a kojení (kojení), je třeba pečlivě zvážit očekávané přínosy léčby pro matku a potenciální riziko pro plod nebo dítě..

V experimentálních studiích nebyly stanoveny embryotoxické, teratogenní a mutagenní účinky paracetamolu.

Interakce

Užívání paracetamolu snižuje účinnost urikosurických léků.

Současné užívání paracetamolu ve vysokých dávkách zvyšuje účinek antikoagulačních léčiv (snížení syntézy prokoagulačních faktorů v játrech).

Induktory mikrozomální oxidace v játrech (fenytoin, ethanol, barbituráty, rifampicin, fenylbutazon, tricyklická antidepresiva), ethanol a hepatotoxické léky zvyšují produkci hydroxylovaných aktivních metabolitů, což umožňuje rozvoj těžké intoxikace i při malém předávkování.

Dlouhodobé užívání barbiturátů snižuje účinnost paracetamolu.

Ethanol přispívá k rozvoji akutní pankreatitidy.

Inhibitory mikrozomální oxidace (včetně cimetidinu) snižují riziko hepatotoxických účinků.

Dlouhodobé společné užívání paracetamolu a jiných NSAID zvyšuje riziko vzniku „analgetické“ nefropatie a renální papilární nekrózy, nástupu konečné fáze selhání ledvin.

Současné dlouhodobé podávání vysokých dávek paracetamolu a salicylátů zvyšuje riziko rakoviny ledvin nebo močového měchýře.

Diflunisal zvyšuje plazmatickou koncentraci paracetamolu o 50% - riziko vzniku hepatotoxicity paracetamolu.

Myelotoxické léky zvyšují projevy hematotoxicity.

Podmínky skladování

Na tmavém místě při teplotě nepřesahující 25 stupňů.

Návod k použití paracetamolu

Paracetamol je velmi vyhledávaný lék, který se používá k úlevě od bolesti a horečky. Charakteristickým rysem léku je minimální počet kontraindikací. Je důležité, abyste neměli chronické patologie a nesnášenlivost jednotlivce. V tomto případě se vedlejší účinky zpravidla vyskytnou pouze při předávkování..

Co je to paracetamol

Paracetamol má minimální protizánětlivé vlastnosti. Jeho účinek, jak je uvedeno v návodu k použití, je symptomatický. Proto je předepsán výhradně k úlevě od bolesti a horečky. V kombinaci s dalšími cílenými léky je lék velmi účinný, protože je schopen v krátké době stabilizovat stav v případě infekčních a jiných onemocnění.

Složení

Léčivou látkou léčiva je paraacetylaminofenol. Kromě toho kompozice obsahuje pomocné složky, mohou se lišit v závislosti na formě uvolňování.

Uvolněte formuláře

U dospělých se nejčastěji předepisují tablety paracetamolu. Mají hořkou chuť a mohou mít růžový nebo krémový odstín. Jedna tableta může obsahovat 200 nebo 500 g účinné látky. Pomocnými složkami jsou laktóza, kyselina stearová, bramborový škrob, želatina.

Lék se také vyrábí v jiných formách:

  • Čípky jsou určeny pro kojence. Obsahují 100 mg účinné látky. Pomocnou složkou je pevný tukový základ.
  • Sirup je nejvhodnější pro děti od jednoho roku. 5 ml obsahuje 24 g účinné látky. V sirupu je mnoho pomocných složek; vzhledem k přítomnosti aromatických a aromatických přísad není těžké jej použít k léčbě dětí.
  • Pozastavení, které je předepsáno pro děti do jednoho roku. 5 ml obsahuje 120 g účinné látky. Pomocné složky se používají téměř u všech, které se nacházejí v sirupu, s výjimkou ethylalkoholu.
  • Roztok, který se používá pro injekce a infuzi. 1 ml obsahuje 10 mg účinné látky. Náprava se obvykle používá v pooperačním období.

Indikace

Podle pokynů k použití je léčivý přípravek indikován na mnoho patologických stavů, jejichž příznaky jsou horečka nebo bolest. Nejčastěji je předepsán lék na virové infekční nemoci.

Při teplotě

Tento nástroj umožňuje snížit tělesnou teplotu v krátkém čase. Doporučuje se však používat pouze tehdy, když indikátor dosáhne 38,5 ° C. To je způsobeno skutečností, že horečka je ochranná reakce těla a umožňuje vám bojovat s virovou infekcí.

Jedna dávka pro dospělé by neměla být vyšší než 1 g. Pokud teplota opět stoupne, je povoleno užívat maximálně 4 g ve 4 dávkách denně. Překročení dávky je velmi nebezpečné, protože může mít negativní vliv na játra, což povede k nepředvídatelným následkům a může být dokonce smrtelné..

Pro bolest

Paracetamol má dobré analgetické vlastnosti. To je způsobeno skutečností, že účinná látka je schopna blokovat syntézu prostaglandinů, které jsou v medicíně definovány jako mediátory bolesti.

Léčba vám umožňuje dočasně zmírnit bolest způsobenou bolestmi zubů nebo bolestmi hlavy. Umožňuje vám stabilizovat stav v případě bolesti kloubů a svalů. V tomto případě by dávkování mělo odpovídat návodu k použití. Jakékoli porušení může zvýšit riziko nežádoucích účinků.

S nachlazením

U nachlazení, jehož příznaky jsou horečka a nepohodlí, je paracetamol považován za velmi účinný. Rychle zmírňuje horečku a bolest a také pomáhá snižovat zánět.

Stav člověka s nachlazením po užití léku se zlepší během 15-20 minut. Na tomto pozadí se zlepšuje obranyschopnost těla, což umožňuje úspěšnější boj s nemocí. Při nachlazení se dětem obvykle předepisuje sirup nebo suspenze. Dospělí a dospívající jsou tablety. V každém případě je nutné užívat léky po konzultaci s lékařem v souladu s pokyny k použití..

Kontraindikace

Hlavní kontraindikací pro použití je individuální nesnášenlivost léku. Kromě toho jej nelze použít v případě chronických onemocnění jater a ledvin. Jinak se zátěž výše uvedených orgánů zvyšuje, což může vyvolat exacerbaci nebezpečných nemocí.

Nedoporučuje se užívat lék v následujících případech:

  • s astmatem;
  • s patologiemi gastrointestinálního traktu;
  • s kardiovaskulárními chorobami;
  • s chronickým alkoholismem.

Je důležité si uvědomit, že paracetamol a alkohol nejsou kompatibilní. V případě jejich současného přijetí jsou možné velmi vážné následky, včetně smrti..

Paracetamol: návod k použití tablet

Návod k použití naznačuje, že lék by neměl být užíván na prázdný žaludek. Kromě toho musí být omyty velkým množstvím vody. Vzhledem k tomu, že lék je symptomatický, je jeho opětovné použití oprávněné pouze v případě opakování příznaků.

Dospělí

U dospělých je doporučená jednotlivá dávka 0,5–1 g. Stejná dávka je indikována u dětí starších 12 let, avšak hmotnost dítěte musí být vyšší než 40 kg. Můžete si vzít 4 g ve 4 dávkách denně. Přestávka mezi dávkami by neměla být kratší než 4 hodiny.

Pro děti

U dětí do 12 let se dávka léku určuje individuálně podle hmotnosti dítěte. Výpočet jedné dávky je 10-15 mg / kg. Mnohonásobnost přijetí - ne více než 4krát denně se stejnými časovými intervaly.

Pro kojence od 3 měsíců. do jednoho roku je jednotlivá dávka 24 - 120 mg a děti ve věku od 1 do 6 let mohou užívat 120 - 240 mg jednou. Maximální počet schůzek by rovněž neměl překročit 4krát denně..

Těhotenství a kojení

Paracetamol je jedním z léčivých přípravků schválených pro těhotenství. Vzhledem k jeho schopnosti procházet placentou by však měla být droga pokud možno opuštěna v prvním trimestru. To je způsobeno skutečností, že během tohoto období se u plodu tvoří všechny vnitřní orgány..

Dávkování

Tablety se vyrábějí v různých dávkách, což značně zjednodušuje jejich příjem..

Paracetamol 200 mg

Tento nástroj je vhodný pro použití k léčbě dětí ve věku od 3 do 12 let. Dávka, jak již bylo zmíněno, se samozřejmě počítá individuálně, v závislosti na hmotnosti dítěte. Ve většině případů však děti mladší 6 let užívají 1 tabletu a starší děti po dohodě s lékařem mohou užívat dvě tablety.

Paracetamol 325 mg

Dávka 325 je předepsána k úlevě od bolesti a snížení horečky u dětí starších 12 let a dospělých. Po dohodě s lékařem je povoleno užívat dvě tablety najednou.

Paracetamol 500 mg

500 tablet je většinou vhodných k léčbě dospělých. Optimální dávka je 1 tableta najednou. V závažných případech se syndromem silné bolesti může lékař zdvojnásobit jednu dávku.

Vedlejší efekty

Pokud budete postupovat podle pokynů k použití, jsou nežádoucí účinky po užití léku vzácné. Předávkování má ale téměř vždy katastrofální následky. Nejčastěji s mírným zvýšením přípustné dávky dochází k alergickým reakcím, které se projevují vyrážkou na kůži a svěděním.

Při dlouhodobém užívání léku dochází k poruchám funkce močového a kardiovaskulárního systému. Nejnebezpečnějším je však ničivý účinek paracetamolu na játra. V tomto případě dochází k nevolnosti a zvracení, které nepřináší úlevu. Pokud není poskytnuta včasná pomoc, pak se jaterní buňky začnou hroutit, což vede ke smrti..

Užívání s jinými léky

Účinnost léčby v komplexní terapii, která se používá k léčbě nachlazení, byla prokázána. V tomto případě se terapeutický účinek předepsaných prostředků výrazně zvyšuje..

Užívání léku v kombinaci s kofeinem může významně zvýšit antipyretický účinek. Kromě toho se stav pacienta výrazně zlepšuje, což umožňuje efektivněji provádět hlavní léčbu. Pomáhá vyrovnat se s bolestmi hlavy vyvolanými nízkým krevním tlakem..

No-shpa (antispasmodikum) pomůže zvýšit účinek bolesti hlavy. Tato kombinace se zobrazuje dětem, aby snížily vysokou teplotu.

Nedoporučuje se užívat léky současně s Aspirinem a Analginem. Tyto léky mají mnoho kontraindikací. Zároveň se výrazně zvyšuje zátěž jater, což ve většině případů vyvolává závažné nežádoucí účinky..

Kolik stojí paracetamol v lékárně

Paracetamol vyrábí domácí i zahraniční výrobci. V prvním případě je cena léku mnohem nižší, ale zároveň není ve své účinnosti nižší než zahraniční protějšky. Lék v dávce pro dospělé lze zakoupit za přibližně 50 rublů a dětský analog stojí asi 90 rublů. Pro srovnání: náklady na léky od zahraničních výrobců jsou přibližně třikrát vyšší.

Analogy

Léčivá látka je obsažena v mnoha léčivých přípravcích. Většina z nich je určena k boji proti nachlazení. Nejznámějšími léky jsou Antigrippin, Antiflu, Solpadein, Grippostad. Z analogů od zahraničních výrobců jsou nejznámější Panadol a Efferalgan.

Následující léky jsou svým účinkem srovnatelné s paracetamolem:

  • Kyselina acetylsalicylová. Má dobré protizánětlivé vlastnosti, ale má velké množství kontraindikací a může také vyvolat závažné vedlejší účinky..
  • Ibuprofen. Odkazuje na skupinu NSAID. Jeho rozsah je relativně širší, ale existuje obrovské množství omezení..
  • Diklofenak. Má dobré analgetické vlastnosti, proto je indikován na kloubní patologie. Z hlediska počtu kontraindikací je ale srovnatelný s kyselinou acetylsalicylovou.
  • Nimesulid. Je schopen velmi rychle snížit teplotu, což nemá vždy příznivý vliv na stav pacienta a někdy vyvolává nepříjemné následky..

Paracetamol

Ceny v online lékárnách:

Paracetamol je narkotické analgetikum, které blokuje cyklooxygenázu (COX-1 a COX-2) hlavně v centrálním nervovém systému a ovlivňuje centra termoregulace a bolesti.

Uvolněte formu a složení

Vyrábí se následující dávkové formy paracetamolu:

  • Tablety: bílé se smetanovým odstínem nebo bílé, ploché válcové, s linkou a zkosením (10 ks. V blistru nebo jiném balení; 2 nebo 3 balení v kartonové krabici);
  • Rektální čípky pro děti: ve tvaru torpéda, od bílé se nažloutlým nebo krémovým odstínem po bílou (5 ks. V blistrových obrysových baleních; 2 balení v kartonové krabici);
  • Sirup (100 ml v lahvičkách; 1 lahvička v papírové krabičce);
  • Suspenze pro perorální podání (100 ml v injekčních lahvičkách z tmavého skla s dávkovací lžičkou, 1 sada v papírové krabičce).

1 tableta obsahuje:

  • Aktivní složka: paracetamol - 200 nebo 500 mg;
  • Pomocné složky: laktóza (mléčný cukr), kyselina stearová, bramborový škrob, želatina.

1 čípek obsahuje:

  • Aktivní složka: paracetamol - 100 mg;
  • Pomocné složky: základ tuhého tuku.

5 ml sirupu obsahuje:

  • Aktivní složka: paracetamol - 24 mg;
  • Pomocné složky: voda, benzoan sodný, aromatické přísady, riboflavin, ethylalkohol, propylenglykol, trisubstituovaný citrát sodný, kyselina citrónová, sorbitol, cukr.

5 ml suspenze obsahuje:

  • Aktivní složka: paracetamol - 120 mg;
  • Pomocné složky: čištěná voda, pomerančová nebo jahodová příchuť, jedlý sorbitol (sorbitol), glycerol (glycerin), sacharóza (cukr), propylenglykol, methylparahydroxybenzoát (nipagin), xanthanová guma (xanthanová guma), mikrokrystalická avicelulóza (celulóza) RC-591 sodík).

Indikace pro použití

  • Neuralgie;
  • Bolest zubů;
  • Bolest svalů;
  • Revma;
  • Bolest ze zranění a popálenin;
  • Bolest hlavy (včetně migrény);
  • Zvýšená tělesná teplota při nachlazení a chřipce;
  • Algodismenorea (tablety);
  • Postvakcinační hypertermie (suspenze);
  • Horečka při infekčních a zánětlivých onemocněních (sirup, suspenze).

Kontraindikace

  • Závažné porušení funkce jater nebo ledvin (tablety, sirup);
  • Chronický alkoholismus (sirup);
  • Novorozenecké období (čípky, suspenze);
  • Děti do 3 let (tablety, sirup);
  • Přecitlivělost na složky léčiva.

Navíc pro zavěšení:

  • Nemoci krevního systému;
  • Genetická nepřítomnost glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
  • Malabsorpce glukózy a galaktózy, intolerance fruktózy, nedostatek sacharázy / izomaltázy.

Relativní pro čípky a sirup (musí se používat s maximální opatrností, protože existuje možnost komplikací):

  • Virová hepatitida;
  • Benigní hyperbilirubinemie (včetně Gilberta).

Navíc pro čípky:

  • Porucha funkce ledvin a jater;
  • Nemoci krve (trombocytopenie, leukopenie);
  • Prsa do 3 měsíců.

Navíc pro sirup:

  • Alkoholismus;
  • Alkoholické poškození jater;
  • Nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
  • Současná léčba s jinými léky obsahujícími paracetamol;
  • Těhotenství;
  • Období kojení;
  • Starší věk.

Způsob podání a dávkování

Pilulky

Tablety se užívají perorálně, po 1-2 hodinách po jídle a zapíjejí se velkým množstvím tekutiny.

  • Děti starší 12 let, dospělí (včetně starších pacientů): 500–1 000 mg denně; maximální denní dávka je 4000 mg (ne více než 8 tablet po 500 mg);
  • Děti do 12 let (s hmotností do 40 kg): 2 000 mg denně, rozdělených do 4 dávek;
  • Děti do 9 let (s hmotností do 30 kg): 1 500 mg denně, rozdělených do 4 dávek;
  • Děti od 3 do 6 let (s hmotností 15-22 kg): 1000 mg denně, rozdělených do 4 dávek.

Mezi užitím tablet je třeba dodržet minimálně 4 hodiny. Nedoporučuje se překračovat uvedené dávky.

Denní dávka pro poruchy funkce jater a ledvin, Gilbertův syndrom, stejně jako u starších pacientů, by měla být snížena a interval mezi dávkami léku by měl být zvýšen.

Pokud příznaky přetrvávají, vyhledejte lékaře.

Čípky

Čípky se užívají rektálně: 2–4krát denně s minimálním odstupem 4 hodin..

Dávka paracetamolu se stanoví individuálně v závislosti na věku a tělesné hmotnosti dítěte. V průměru je jednotlivá dávka 10–12 mg na 1 kg tělesné hmotnosti; maximální denní dávka - 60 mg na 1 kg tělesné hmotnosti.

Dávkovací režim (jednotlivé dávky):

  • 6-12 měsíců: každý 0,5-1 čípku;
  • 1-3 roky: každý po 1-1,5 čípku;
  • 3-5 let: 1,5-2 čípky;
  • 5-10 let: každý 2,5-3,5 čípků;
  • 10-12 let: každý 3,5-5 čípků.

Je povoleno používat drogu u dětí mladších tří měsíců v případě zvýšené tělesné teploty způsobené očkováním.

Sirup

Sirup se užívá perorálně: frekvence podávání je 3-4krát denně.

  • Děti 3-12 měsíců: každé 2,5-5 ml;
  • Děti 1-5 let: 5-10 ml;
  • Děti ve věku 5-12 let: 10-20 ml;
  • Dospělí a děti s tělesnou hmotností vyšší než 60 kg: každé 20 až 40 ml.

Suspenze

Suspenze se užívá perorálně neředěná před jídlem a zapíjí se dostatečným množstvím tekutiny. Bezprostředně před použitím injekční lahvičku se suspenzí důkladně protřepejte..

Doporučený režim dávkování: 4krát denně s minimálním odstupem 4 hodin.

Dávka léku pro děti se stanoví v závislosti na věku a tělesné hmotnosti. Jedna dávka je 10–15 mg na 1 kg tělesné hmotnosti; denně - 60 mg (ne více) na 1 kg tělesné hmotnosti.

Dávkovací režim (jednotlivé dávky):

  • Děti 1-3 měsíce: symptomatická léčba reakcí na očkování - každé 2,5 ml, s možnou opětovnou aplikací dávky po minimálně 4 hodinách. Pokud se tělesná teplota po podání druhé dávky nesníží, měli byste se poradit s lékařem (užívání paracetamolu u dětí této věkové skupiny je možné pouze pod lékařským dohledem);
  • Děti od 3 měsíců do 1 roku: každé 2,5-5 ml;
  • Děti 1-6 let: 5-10 ml;
  • Děti ve věku 6-14 let: 10-20 ml.

Jedna dávka suspenze pro děti (v závislosti na tělesné hmotnosti) a dospělé:

  • 4-8 kg: 2,5 ml;
  • 8-16 kg: 5 ml;
  • 16-32 kg: 10 ml;
  • 32 kg: 15-20 ml;
  • Dospělí: 20 ml 4krát denně (ne více).

Nedoporučuje se užívat všechny lékové formy paracetamolu bez lékařského předpisu déle než 5 dní jako anestetikum a déle než 3 dny jako antipyretikum.

Vedlejší efekty

Během léčby paracetamolem (jakoukoli formou uvolňování) se mohou objevit alergické reakce.

Tablety, sirup

Při užívání léku v doporučených dávkách jsou v souladu se všemi požadavky lékaře nežádoucí účinky z užívání vzácné:

  • Endokrinní systém: hypoglykemie;
  • Trávicí systém: nevolnost, bolest v nadbřišku, zvýšená aktivita jaterních enzymů, hepatonekróza.

Někdy také: alergické reakce (kopřivka, svědění, kožní vyrážka, Quinckeho edém), bolesti v nadbřišku, nevolnost, závratě, Lyellův syndrom (toxická epidermální nekrolýza), exsudativní multiformní erytém (včetně Stevens-Johnsonova syndromu); nespavost; agranulocytóza, trombocytopenie, anémie.

Dlouhodobé užívání vysokých dávek pravděpodobně zvyšuje riziko poruch hematopoetického systému, funkce jater a ledvin.

Čípky

Vzácně: poruchy krvetvorby (methemoglobinemie, trombocytopenie, anémie).

Suspenze

Trombocytopenie, agranulocytóza, leukopenie, bolesti břicha, nevolnost, zvracení; při dlouhodobém užívání ve vysokých dávkách - pancytopenie, methemoglobinemie, aplastická a hemolytická anémie; hepatotoxické a neurotoxické účinky.

speciální instrukce

Stavy / nemoci, za kterých byste se měli před užitím paracetamolu poradit se svým lékařem:

  • Těžké onemocnění ledvin nebo jater;
  • Současné podávání léků na nevolnost a zvracení, léků, které snižují hladinu cholesterolu v krvi;
  • Současná antikoagulační léčba a potřeba dlouhodobé denní léčby bolesti.

Při dlouhodobé farmakoterapii se doporučuje pravidelně sledovat funkční stav jater a obraz periferní krve.

Paracetamol by neměl být užíván současně s alkoholickými nápoji, stejně jako u pacientů náchylných k chronické konzumaci alkoholu, protože je možné toxické poškození jater.

Vzhledem k možnému předávkování se nedoporučuje užívat lék v kombinaci s jinými léky obsahujícími paracetamol..

Paracetamol zkresluje výsledky laboratorních studií obsahu kyseliny močové a glukózy v krevní plazmě.

Pacienti s diabetes mellitus by měli vzít v úvahu, že suspenze obsahuje sacharózu a sorbitol: v 5 ml - 0,25 XE (jednotky chleba).

Lékové interakce

Účinek paracetamolu na léky / látky se současným užíváním:

  • Nepřímá antikoagulancia: při dlouhodobém užívání zvyšuje jejich účinek, což zvyšuje riziko krvácení;
  • Urikosurické léky: mohou snížit jejich aktivitu.

Přípravky / látky ovlivňující paracetamol při současném použití:

  • Induktory enzymů mikrozomální oxidace v játrech (tricyklická antidepresiva, fenylbutazon, flumecinol, ethanol, fenytoin, zidovudin, rifampicin, karbamazepin, difenin, barbituráty): zvyšují riziko jeho hepatotoxického účinku v případě předávkování;
  • Barbituráty: při dlouhodobém užívání snižte jeho účinnost;
  • Inhibitory mikrosomální oxidace (cimetidin): snižují riziko jeho hepatotoxického účinku;
  • Další nesteroidní protizánětlivé léky: zvyšují jeho nefrotoxický účinek;
  • Diflunisal: zvyšuje jeho plazmatickou koncentraci o 50% (riziko vzniku hepatotoxicity);
  • Myelotoxické léky: zvyšují projevy jeho hematotoxicity;
  • Metoklopramid a domperidon: zvyšují rychlost jeho absorpce;
  • Cholestyramin: snižuje rychlost jeho absorpce.

Při současném užívání paracetamolu ve vysokých dávkách se salicyláty se zvyšuje riziko vzniku rakoviny močového měchýře a ledvin; s ethanolem - riziko vzniku akutní pankreatitidy.

Podmínky skladování

Skladujte na suchém místě, mimo dosah dětí a chráněné před světlem; tablety, sirup - při teplotách do 25 ° С, čípky - do 15 ° С..

  • Tablety, sirup - 3 roky;
  • Čípky - 2 roky.

Našli jste v textu chybu? Vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Paracetamol (paracetamol)

Léčivá látka:

Obsah

  • 3D obrázky
  • Složení a forma uvolnění
  • farmaceutický účinek
  • Indikace léku Paracetamol
  • Kontraindikace
  • Vedlejší efekty
  • Interakce
  • Způsob podání a dávkování
  • Předávkovat
  • Podmínky skladování léku Paracetamol
  • Doba použitelnosti léku Paracetamol
  • Pokyny pro lékařské použití
  • Ceny v lékárnách
  • Recenze

Farmakologická skupina

  • Anilides

Nosologická klasifikace (ICD-10)

  • G43 Migréna
  • M25.5 Bolesti kloubů
  • M79.1 Myalgie
  • N94.6 Dysmenorea nespecifikovaná
  • R50 Horečka neznámého původu
  • R51 Bolest hlavy
  • R52 Bolest nezařazená jinde
  • R52.2 Jiná přetrvávající bolest

3D obrázky

Složení a forma uvolnění

1 tableta obsahuje paracetamol 500 mg; v balení 10 ks.

farmaceutický účinek

Blokuje syntézu PG v centrálním nervovém systému. Porušuje vedení bolestivých impulsů v aferentních drahách, snižuje pyrogenní účinek PG na centrum termoregulace v hypotalamu, zvyšuje přenos tepla.

Indikace léku Paracetamol

Bolestivý syndrom různého původu (bolest hlavy a zubů, migréna, myalgie, menalgie, artralgie); horečka s infekčními a zánětlivými onemocněními; špatná tolerance vůči derivátům kyseliny salicylové.

Kontraindikace

Přecitlivělost, těžká porucha funkce jater a / nebo ledvin, anémie, alkoholismus, těhotenství (I. trimestr).

Vedlejší efekty

Alergické reakce; při dlouhodobém užívání - methemoglobinemie, porucha funkce ledvin a jater, hypochromní anémie.

Interakce

Zvyšuje účinek nepřímých antikoagulancií (deriváty kumarinu a indandionu). Antipyretická a analgetická aktivita je zvýšena kofeinem, snížena rifampicinem, fenobarbitalem a alkoholem (urychlení biotransformace indukcí mikrozomálních jaterních enzymů).

Způsob podání a dávkování

Uvnitř. Dospělí a dospívající nad 12 let: 1–2 tab. až 4krát denně (ne více než 4 g denně).

Děti: ve věku 6-12 let - 0,5-1 tab. 4krát denně, až 6 let (od 3 měsíců) - 10 mg / kg.

Předávkovat

Při užívání v toxických dávkách (10–15 g u dospělých) může dojít k nekróze jater.

Podmínky skladování léku Paracetamol

Držte mimo dosah dětí.

Doba použitelnosti léku Paracetamol

Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.

Paracetamol

Složení

Tablety paracetamolu obsahují 500 nebo 200 mg účinné látky.

Složení léčiva ve formě rektálních čípků zahrnuje 50, 100, 150, 250 nebo 500 mg účinné látky.

Složení paracetamolu, vyrobené ve formě sirupu, obsahuje účinnou látku v koncentraci 24 mg / ml.

Formulář vydání

  • tablety (6 nebo 10 ks v blistrech nebo bezbuněčných baleních);
  • sirup 2,4% (lahve po 50 ml);
  • suspenze 2,4% (100 ml lahvičky);
  • rektální čípky 0,08, 0,17 a 0,33 g (5 ks v blistru, 2 balení v balení).

OKPD kód pro paracetamol - 24.41.20.195.

farmaceutický účinek

Farmakologická skupina, do které látka patří: nenarkotická analgetika, včetně nesteroidních a jiných protizánětlivých léků.

Lék má antipyretické a analgetické účinky.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Paracetamol je narkotický lék proti bolesti, jehož vlastnosti a mechanismus účinku jsou způsobeny schopností blokovat (hlavně v centrálním nervovém systému) COX-1 a COX-2, přičemž působí na centra termoregulace a bolesti..

Lék nemá protizánětlivý účinek (protizánětlivý účinek je tak nevýznamný, že ho lze zanedbávat) kvůli skutečnosti, že účinek látky na COX je v zanícených tkáních neutralizován enzymem peroxidáza.

Absence blokujícího účinku na syntézu Pg v periferních tkáních určuje absenci negativního účinku léčiva na výměnu vody a elektrolytů v těle a také na sliznici zažívacího kanálu..

Absorpce léčiva je vysoká, Cmax je od 5 do 20 μg / ml. Koncentrace v krvi dosáhne maxima během 0,5-2 hodin. Látka může projít BBB.

Paracetamol s HS vstupuje do mléka kojící matky v množství nepřesahujícím 1%.

Látka se biotransformuje v játrech. Pokud se metabolizace provádí pod vlivem jaterních mikrozomálních enzymů, vznikají toxické produkty intermediárního metabolismu (zejména N-acetyl-b-benzochinonimin), které při nízké hladině glutathionu v těle mohou vyvolat poškození a nekrózu jaterních buněk.

Když užijete 10 nebo více gramů paracetamolu, zásoby glutathionu se vyčerpají.

Dvě další cesty metabolismu paracetamolu jsou konjugace se sulfáty (převládající u novorozenců, zejména u těch, které se narodily předčasně) a konjugace s glukuronidy (převládající u dospělých)..

Konjugované metabolické produkty vykazují nízkou farmakologickou aktivitu (včetně toxické).

T1 / 2 - od 1 do 4 hodin (u starších lidí může být toto číslo velké). Vylučuje se hlavně ve formě konjugátů ledvinami. Pouze 3% užívaného paracetamolu se vylučují v čisté formě.

Indikace pro použití

Indikace pro použití paracetamolu:

  • syndrom bolesti (lék se užívá na bolesti zubů, s algodismenoreou, s bolestmi hlavy, neuralgií, myalgií, artralgií, migrénou);
  • horečnaté stavy vyvíjející se na pozadí infekčních nemocí.

Pilulka rozdrcená na prášek je nouzová léčba akné (aplikujte lék na postiženou oblast po dobu nejvýše 10 minut).

Pokud je nutné rychle zmírnit bolest a zánět (například po operaci), stejně jako v situacích, kdy je užívání tablet / suspenze uvnitř nemožné, lze předepsat zavedení Paracetamolu IV..

Tento léčivý přípravek je určen k symptomatické terapii snižující intenzitu zánětu a bolesti v době použití. Nemá žádný vliv na progresi onemocnění..

Proč je při nachlazení potřebný paracetamol?

Co je paracetamol? Jedná se o narkotikum s výraznou antipyretickou účinností, které vám umožní zmírnit bolest s co nejmenšími negativními důsledky pro tělo..

Proveditelnost použití léku na nachlazení je způsobena skutečností, že charakteristickými příznaky epizody nachlazení jsou: vysoká (často křečovitá) teplota, zvyšující se s rostoucí tělesnou teplotou, slabost, celková nevolnost, bolestivý syndrom (obvykle vyjádřený jako migréna).

Hlavní výhodou užívání paracetamolu při teplotě je, že antipyretický účinek léčiva je blízký přirozeným mechanismům chlazení těla.

Působí na centrální nervový systém a agent lokalizuje působení v hypotalamu, což přispívá k normalizaci procesu termoregulace a umožňuje aktivaci obranných mechanismů těla.

Navíc ve srovnání s většinou ostatních NSAID působí lék selektivně a vyvolává minimální počet vedlejších účinků..

Pomáhá paracetamol při bolestech hlavy?

Lék je účinný při jakékoli bolesti střední intenzity. Je však určen pro symptomatickou léčbu. To znamená, že léčivý přípravek pomáhá eliminovat příznaky, aniž by řešil základní příčinu. Mělo by být použito jednou.

Kontraindikace paracetamolu

Kontraindikace užívání drogy jsou přecitlivělost, vrozená hyperbilirubinémie, nedostatek enzymu G6PD, závažné onemocnění ledvin / jater, onemocnění krve, alkoholismus, leukopenie, těžká anémie.

Vedlejší efekty

Nežádoucí účinky se nejčastěji projevují formou hypersenzitivních reakcí. Příznaky alergie na lék: kopřivka, svědění kůže, vyrážka, Quinckeho edém.

Užívání léku může být někdy doprovázeno poruchami hematopoézy (agranulocytóza, trombocytopenie, pancytopenie, leukopenie, neutropenie) a dyspeptickými příznaky.

Při dlouhodobém užívání vysokých dávek je možný hepatotoxický účinek.

Návod k použití paracetamolu

Paracetamol tablety: návod k použití. Mohou děti dostávat pilulky?

Dávka pro dospělé a děti starší 12 let (za předpokladu, že jejich tělesná hmotnost přesahuje 40 kg) - až 4 g / den. (20 tablet po 200 mg nebo 8 tablet po 500 mg).

Dávka přípravku Paracetamol MS, Paracetamol UBF a léků jiných výrobců, které se vyrábějí ve formě tablet, je 500 mg (v případě potřeby - 1 g) na dávku. Paracetamol můžete užívat v tabletách až do 4 rublů denně. Léčba pokračuje po dobu 5-7 dnů..

Svému dítěti můžete podávat tablety paracetamolu od 2 let. Optimální dávka tablet Paracetamol pro malé děti je 0,5 tab. 200 mg každých 4–6 hodin. Od 6 let by dítě mělo dostávat celou 200mg tabletu se stejnou frekvencí užívání..

Tablety paracetamolu 325 mg se používají od 10 let. Děti ve věku 10–12 let mají předepsané perorální podání v dávce 325 mg 2 nebo 3 r. / Den. (nepřesahující maximální přípustnou dávku, která je pro uvedenou skupinu pacientů 1,5 g / den.).

Dospělým a dětem starším 12 let se doporučuje užívat 1–3 tablety každých 4–6 hodin. Intervaly mezi dávkami by neměly být kratší než 4 hodiny a dávka by měla být vyšší než 4 g / den..

Během laktace a těhotenství není paracetamol na seznamu zakázaných drog. Pokud ho užíváte během kojení dítěte v terapeutické dávce a v intervalech doporučených pokyny, koncentrace v mléce nepřekročí 0,04-0,23% z celkové dávky užívaného léku.

Pokyny pro svíčky: jak často můžete užívat a po jak dlouho působí lék ve formě čípků?

Čípky jsou určeny k rektálnímu podání. Čípky by měly být podávány do konečníku po očištění střev.

Dospělí jsou zobrazeni na 1 kartě. 500 mg od 1 do 4 r / den; nejvyšší dávka - 1 g na dávku nebo 4 g / den.

Pokyny pro svíčky Paracetamol pro děti

Dávka léku ve svíčkách pro děti se počítá v závislosti na hmotnosti dítěte a jeho věku. Dětské svíčky 0,08 g se používají od věku tří měsíců, svíčky 0,17 g se doporučují dětem od 12 měsíců do 6 let, svíčky 0,33 g se používají k léčbě dětí ve věku 7-12 let.

Zavádějí se po jednom, přičemž se mezi injekcemi udržují alespoň 4hodinové intervaly, každé 3 nebo 4 kusy. během dne (v závislosti na stavu dítěte).

Porovnáme-li účinnost paracetamolového sirupu s účinností čípků (právě tyto lékové formy se dětem předepisují nejčastěji), pak první působí rychleji a druhá - delší.

Vzhledem k tomu, že použití čípků je ve srovnání s tabletami pohodlnější a bezpečnější, je jejich použití relevantnější, čím je dítě mladší. To znamená, že čípky s paracetamolem pro novorozence jsou optimální dávkovou formou.

Toxická dávka pro dítě je 150 (nebo více) mg / kg. To znamená, že pokud dítě váží 20 kg, může dojít k úmrtí na drogu již při užívání 3 g / den.

Při výběru jedné dávky se použije vzorec: 10-15 mg / kg 2-3krát denně, po 4-6 hodinách. Nejvyšší dávka paracetamolu pro děti by neměla překročit 60 mg / kg / den.

Dětský paracetamol: návod k použití sirupu a suspenze

Dětský sirup je povoleno používat k léčbě dětí starších 3 měsíců. Dětská suspenze, protože neobsahuje žádný cukr, lze používat od 1 měsíce.

Jedna dávka sirupu pro děti ve věku 3-12 měsíců - ½-1 čajová lžička, pro děti od 12 měsíců do 6 let - 1-2 čajové lžičky, pro děti 6-14 let - 2-4 čajové lžičky. Četnost aplikací se pohybuje od 1 do 4krát denně (dítě by mělo dostávat lék maximálně 1krát za 4 hodiny).

Suspenze pro děti je dávkována stejným způsobem. Jak podávat lék dětem do 3 měsíců, může to říci pouze ošetřující lékař.

Dávkování dětského paracetamolu by mělo být také zvoleno s ohledem na tělesnou hmotnost dítěte. Dávka by neměla překročit 10–15 mg / kg na dávku a 60 mg / kg / den. To znamená, že pokud je dítěti 3 roky, bude dávka léku (s průměrnou hmotností 15 kg) 150-225 mg na dávku.

Pokud v uvedené dávce nemá dětský sirup nebo suspenze požadovaný účinek, musí být lék nahrazen analogem s jinou účinnou látkou..

Někdy se ke zmírnění horečnatého stavu (při teplotě 38,5 ° C a vyšší, která nedopadne dobře) používá kombinace paracetamolu a analginu. Dávkování léků je následující:

  • Paracetamol - podle pokynů s přihlédnutím k hmotnosti / věku;
  • Analgin - 0,3-0,5 mg / kg.

Tuto kombinaci nelze použít často, protože užívání Analginu podporuje nevratné změny ve složení krve.

Lékaři ambulance používají lék v kombinaci s antihistaminiky a jinými analgetiky-antipyretiky ke snížení velmi vysoké teploty.

Jednou z variant tzv. „Triády“ je „Analgin + Aspirin + Paracetamol“. Jako doplněk k paracetamolu lze použít následující sloučeniny: No-shpa + Suprastin, No-shpa + Analgin nebo Analgin + Suprastin.

No-shpa (lze jej nahradit papaverinem) podporuje otevírání spasmodických kapilár, antihistaminika (Suprastin, Tavegil) zvyšují účinek antipyretik.

Jak rychle lék funguje??

Poté, co droga začne působit, záleží na tom, kdy byla přijata. Aby se účinek dostavil co nejrychleji, lék se užívá hodinu nebo dvě po jídle. Pokud ji vypijete ihned po jídle, akce se vyvíjí pomaleji..

Jak se paracetamol užívá při teplotě?

Jako antipyretikum ho můžete používat maximálně 3 dny po sobě.

Jak se léčí bolestivý syndrom?

Doba trvání kurzu, pokud se lék používá k úlevě od bolesti, by neměla přesáhnout 5 dní. O účelnosti dalšího použití by měl rozhodnout lékař.

Užívání paracetamolu na bolesti zubů nebo z hlavy je třeba mít na paměti, že lék zmírňuje příznaky, ale neléčí základní onemocnění.

Předávkování paracetamolem

Příznaky předávkování, které se objeví první den:

  • nevolnost;
  • bledost kůže;
  • zvracení;
  • bolest břicha;
  • anorexie;
  • metabolická acidóza;
  • porušení metabolismu glukózy.

Známky jaterní dysfunkce se mohou objevit po 12-48 hodinách.

Těžká otrava provokuje:

  • funkční selhání jater s progresivní encefalopatií;
  • pankreatitida;
  • arytmie;
  • akutní funkční selhání ledvin s tubulární nekrózou;
  • komu.

Nejzávažnějším důsledkem předávkování je smrt.

Léčba zahrnuje podávání acetylcysteinu a methioninu, které jsou prekurzory syntézy glutathionu, stejně jako dárců skupiny SH, pacientovi během 8–9 hodin..

Další léčba závisí na tom, jak dlouho byl lék užíván a jaká je jeho koncentrace v krvi..

Interakce

Lék snižuje účinnost urikosurických léků. Současné užívání vysokých dávek léčiva zvyšuje účinek antikoagulancií snížením produkce prokoagulantů v játrech.

Léky, které indukují mikrozomální oxidaci v játrech, ethanol a hepatotoxické látky stimulují produkci hydroxylovaných aktivních metabolitů, což může vyvolat rozvoj těžké intoxikace i při mírném předávkování.

Účinnost léku klesá s dlouhodobou léčbou barbituráty. Ethanol vyvolává rozvoj akutní pankreatitidy. Léky, které potlačují mikrozomální oxidaci v játrech, snižují riziko hepatotoxických účinků.

Dlouhodobé kombinované užívání s jinými NSAID může vést k rozvoji renální papilární nekrózy, „analgetické“ nefropatie, nástupu terminálního (dystrofického) stadia selhání ledvin.

Současné užívání léku (ve vysokých dávkách) a salicylátů po dlouhou dobu zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny močového měchýře nebo ledvin. Diflunisal zvyšuje koncentraci paracetamolu v krevní plazmě o 50%, a proto riziko vzniku hepatotoxicity.

Myelotoxické léky zvyšují hematotoxicitu léčiva, antispazmodika - zpomalují jeho absorpci, enterosorbenty a cholesterol - snižují biologickou dostupnost.

Podmínky prodeje

Podmínky skladování

Chraňte před světlem a vlhkostí, uchovávejte mimo dosah dětí. Optimální teplota pro skladování sirupu není nižší než 18 ° C (je zakázáno zmrazit drogu), čípky - ne vyšší než 20 ° C.

Skladovatelnost

Svíčky a sirup - 2 roky, tablety - 3 roky.

speciální instrukce

Paracetamol je nebo není antibiotikum?

Lék není antibiotikum, jeho působení je zaměřeno na snížení bolesti a horečky. Antibiotika inhibují růst a reprodukci bakterií.

Lék zvyšuje nebo snižuje krevní tlak?

Je spolehlivě známo, že látka nemá žádný vliv na krevní tlak (TK).

Lék může pomoci normalizovat krevní tlak pouze nepřímo, pokud je jeho zvýšení reakcí na bolest (snížením jeho závažnosti Paracetamol také snižuje krevní tlak).

Jaký je rozdíl mezi paracetamolem od různých výrobců?

Přípravky od různých výrobců se mohou mírně lišit ve složení pomocných složek a v ceně. Základem je stejná látka.

Neexistuje tedy žádný rozdíl v tom, co Paracetamol MS pomáhá a od toho, co Paracetamol UBF v tabletách není.

Recept v latině (ukázka):
Rp: Sup. Paracetamoli 0,05 (0,1; 0,25)
D.t.d. N 10 v sup.

Rp: Tab. Paracetamoli 0.2
D.t.d. N 1 balení.
S. ½ tablety 2-3 r / d

Analogy

Přípravky obsahující paracetamol: Paracetamol 325, Paracetamol MS, Strimol, Flutabs, Perfalgan, Paracetamol Extratab, Paracetamol UBF, Cefekon D, Efferalgan, Panado Daleron, Ifimol.

Analogy s podobným mechanismem účinku, ale vynikající účinnou látkou: Antigrippin, Antiflu, Kaffetin, Coldrex, Maxikold, Novalgin, Panadol Extra, Solpadein, TeraFlu, Femizol, Fervex.

Což je lepší: paracetamol nebo ibuprofen?

Ibuprofen (Nurofen) má širší spektrum účinku a má příznivější účinek na teplotní křivku ve srovnání s paracetamolem. Účinek jeho použití přichází rychleji (po 15-25 minutách) a trvá déle (až 8 hodin), navíc je lék považován za méně škodlivý a s menší pravděpodobností vyvolává alergické reakce.

Ibuprofen lépe než jeho protějšek uvolňuje kriticky vysoké teploty. Opakovaně (ke kontrole hypertermie) se používá mnohem méně často než paracetamol.

Síla antipyretického účinku je srovnatelná, avšak ibuprofen kromě analgetického a antipyretického účinku také účinně zmírňuje zánět v periferních tkáních. To je způsobeno skutečností, že paracetamol působí převážně v centrálním nervovém systému a ibuprofen inhibuje syntézu Pg ani ne tak v centrálním nervovém systému, jako v zanícených periferních tkáních..

To znamená, že se závažným periferním zánětem by měla být provedena volba ve prospěch Nurofenu a dalších léků na bázi ibuprofenu.

Při odpovědi na otázku „Co si vybrat, paracetamol nebo Nurofen?“, Doporučují lékaři zahájit léčbu malých dětí monoterapií ibuprofenem. Pokud potřebujete urgentně snížit teplotu, můžete použít kterýkoli z léků. Následná léčba musí být dohodnuta s lékařem. Měli byste vědět, že čípky ibuprofenu jsou kontraindikovány u dětí s hmotností do 6 kg a suspenze - pro děti do 3 měsíců.

Je možné střídat Nurofen il Paracetamol?

Užívání paracetamolu a ibuprofenu společně lze ospravedlnit, pokud teplota neklesne dobře při užívání každého z léků v monoterapii. Prostředky se používají střídavě. V závislosti na situaci může například lékař doporučit dítěti Nurofen a po 10 minutách mu dát čípek s paracetamolem.

Což je lepší - paracetamol nebo aspirin?

Pokud srovnáváte léky, mají stejný účinek, když je nutné snížit vysokou teplotu..

Co je aspirin? Analgetika a antipyretika na bázi kyseliny acetylsalicylové, NSAID se všemi vedlejšími účinky spojenými s léky z této skupiny.

Při výběru toho, co je lepší než teplota, byste měli vědět, že Aspirin zmírňuje horečku rychleji a efektivněji, ale zároveň je riziko předávkování mnohem vyšší než riziko předávkování paracetamolem, navíc užívání Aspirinu k virové infekci může u dítěte vyvolat Rayův syndrom - komplikace, která v každém 5. případě je fatální.

Aspirin působí na stejné struktury mozku a jater jako jednotlivé viry, proto se používá jako bezpečný a nejúčinnější prostředek při hypertermii, která je doprovázena bakteriálními infekcemi (pyelonefritida, tonzilitida atd.). Paracetamol je lék volby pro virové infekce..

Paracetamol a aspirin společně tvoří lék Parcocet, který se používá k léčbě nachlazení a chřipky.

Kompatibilita s alkoholem

Paracetamol a alkohol nejsou kompatibilní.

Wikipedia poznamenává, že smrtelná dávka paracetamolu pro dospělého je 10 gramů nebo více. Těžké poškození jater je smrtelné, způsobené prudkým poklesem zásob glutathionu a hromaděním toxických produktů meziproduktu, které mají hepatotoxický účinek.

U mužů, kteří systematicky konzumují více než 200 ml vína nebo 700 ml piva denně (u žen je to 100 ml vína nebo 350 ml piva), může být i terapeutická dávka léku smrtelnou dávkou, zvláště pokud mezi užíváním paracetamolu a alkoholu uběhla doba..

Může se paracetamol užívat s antibiotiky?

Antipyretika jsou povolena v kombinaci s antibiotiky. V tomto případě je velmi důležité, aby se léky neužívaly na prázdný žaludek a interval mezi jejich užíváním je alespoň 20 - 30 minut.

Paracetamol během těhotenství a kojení. Mohou těhotné a kojící ženy pít drogu?

Pokyny naznačují, že léčivo prochází placentou, avšak dosud nebyl prokázán negativní účinek paracetamolu na vývoj plodu..

Mohu užívat paracetamol během těhotenství?

V průběhu výzkumu bylo zjištěno, že užívání drogy během těhotenství (zejména v druhé polovině těhotenství) zvyšuje riziko respiračních poruch, astmatu, alergických projevů, pískání u dítěte.

Kromě toho ve 3. trimestru není toxický účinek infekcí o nic méně nebezpečný než účinek některých léků. Mateřská hypertermie může způsobit hypoxii plodu.

Užívání léku ve 2. trimestru (jmenovitě od 3 měsíců do přibližně 18 týdnů) může způsobit, že dítě vyvine malformace vnitřních orgánů, které se často objevují až po narození. V tomto ohledu je lék předepsán pro příležitostné použití a pouze v extrémních případech..

Přesto je tento lék považován za nejbezpečnější analgetikum pro nastávající matky..

Na otázku, zda je možné pít paracetamol během časného těhotenství, neexistuje jednoznačná odpověď. V prvních týdnech může užívání drogy vyvolat potrat a jako každý jiný lék způsobit svěráky neslučitelné se životem..

Mohou tedy těhotné ženy užívat paracetamol? Je to možné, ale pouze pokud existují důkazy. Před užitím pilulky byste měli zvážit výhody a nevýhody. Někdy je vysoká horečka u matky pro plod méně nebezpečná než anémie nebo renální kolika kvůli užívání léků.

Těhotenské dávkování

Užívání vysokých dávek léku během těhotenství může nepříznivě ovlivnit stav jater a ledvin. Těhotné ženy se zvýšenou teplotou na pozadí chřipky nebo SARS by měly začít užívat lék s 0,5 tab. pro 1 příjem. Maximální doba léčby je 7 dní.

Paracetamol během kojení. Mohou kojící matky pít paracetamol?

Paracetamol přechází do mateřského mléka v minimálním množství během laktace. Pokud se tedy lék užívá během kojení nejdéle 3 dny po sobě, není třeba kojení zastavovat..

Optimální dávka pro kojení je maximálně 3-4 tab. 500 mg denně. Lék by měl být užíván po krmení. V takovém případě je příště lepší krmit dítě nejdříve 3 hodiny po užití pilulky.

Recenze paracetamolu

Většina recenzí drog nalezených na internetu jsou recenze dětského paracetamolu. Děti nejčastěji trpí ARVI a nejúčinnějším lékem při těchto onemocněních je paracetamol.

Matky obecně na drogu reagují pozitivně. Lék rychle uvolňuje teplotu, snižuje závažnost nežádoucích účinků horečky a současně je dobře snášen pacienty různého věku, spíše zřídka způsobuje nežádoucí reakce typické pro NSAID..

Lékaři říkají, že nejdůležitější věcí při užívání léku je zvolit správnou dávkovou formu, správně vypočítat požadovanou dávku, pamatovat si, že lék je určen k úlevě od příznaků, a ne k léčbě základního onemocnění, a že nutnost snížení teploty není vždy oprávněná.

Cena paracetamolu: kolik lék stojí v lékárně v různých lékových formách?

Cena paracetamolu v tabletách je od 3,5 UAH / 2,3 rublů. Cena dětského paracetamolu v sirupu je 14 UAH / 40 rublů, suspenzi lze zakoupit za 17 UAH / 64 rublů. Svíčky pro děti stojí 10-17 UAH / 32-88 rublů.